Sedmý ročník závodu v downhillovém skateboardingu Kozákov Challenge 2015 se koná až do sobotního večera na vrchu v Českém ráji. Je nejprestižnějším závodem na českém území, kde se každoročně schází elitní jezdci z celého světa.

Na nejrychlejší tuzemské trati opět změří síly nejlepší světoví i čeští jezdci, přičemž se z kopce pořítí rychlostí až stokilometrovou. Závod čítá tři disciplíny: longboard, kdy závodníci jedou vestoje rychlostí 80 – 90 km/h, classic luge, v níž jezdci kopec zdolávají vleže v rychlosti 90 – 100 km/h a street luge, druhou kategorii vleže, jejíž maximální rychlost se pohybuje mezi 95 a 105 km/h.

Závodní trať je dlouhá přibližně 2,5 km a nabízí dva rovné a prudké úseky, kde závodníci naberou maximální rychlost, prostřední technickou pasáž a serpentiny, které prověří schopnosti každého jezdce. O předjíždění a pády není tedy v závodě nouze, přičemž bezpečí závodníků a diváků zajistí záchranné sítě a tisíce slaměných balíků.

Závodu se pravidelně účastní nejlepší světoví jezdci a na trati tak můžete spatřit například Patricka Switzera, vítěze světového šampionátu z roku 2012.
Nebudou chybět ani nejlepší čeští závodníci, mezi nimiž bude Lenka Salačová, která se v roce 2012 jako první Češka postavila na stupně závodů IDF, nebo Pavel Zajíc, jenž se loni zúčastnil nejrychlejšího závodu světa v Brazílii. Závodu se navíc každým rokem účastní víc a víc mladých českých jezdců, kteří se jistě pokusí renomovaným závodníkům šlapat na paty.

Diváci se tedy mohou těšit na dramatické a vypjaté souboje. Zázemí na vrcholu kopce zajišťuje kemp a velký party stan, kde můžete v pauzách mezi jízdami odpočívat a večer společně s jezdci oslavit konec dalšího dne.

Včera a ještě dnes proběhnou vždy od 10 do 18 hodin volné jízdy. Ve čtvrtek a pátek je od 14 do 18 hodin na programu kvalifikace. Samotným závodům je věnována sobota od 8 do 19 hodin. V sobotu večer proběhne i vyhlášení vítězů. „Časy jsou orientační a mohou se měnit," upozorňuje za organizátory Valérie Vitoušová. Večerní sobotní program zpestří vystoupení Djs, tématické party a exkluzivní promítání celosvětově známého dokumentu skupiny Longboard Girls Crew OPEN, který mapuje cestu nejlepších světových longboardových jezdkyň do Izraele.