Vyšel vám už úvodní sprint, kdy jste došla až do čtvrtfinále. Věřila jste si proto víc i tentokrát?
Určitě ne.Tohle byl úplně jiný sprint a při těch se mi letos vůbec nedařilo. Říkala jsem si, že když to vyjde do té třicítky, bude to skvělé.

Úvodní závod dopadl skvěle a 18. místo znamenalo postup s velkým náskokem. Jak jste se cítila při boji v první jízdě?
Tak nějak jsem ani nepočítala s postupem. Jela jsem tak, abych dojela co nejlíp. V cílové rovince jsem ale viděla, že bojuji o postup a pak už to šlo nějak samo.

Ve čtvrtfinále se proti vám postavila favoritka celého dne Italka Follisová. Bylo zřejmé, že budete muset předjet všechny další čtyři soupeřky. Dávala jste si vůbec nějakou šanci?
Vzhledem k únavě už ani moc ne (usměje se). Samozřejmě jsem si říkala, že naděje je pořád, spíš jsem si však říkala, že důležité je, abych dojela co nejlíp. Viděla jsem, že holky, se kterýma pojedu v celkovém pořadí, postoupily dál. Proto by bylo dobré také dopadnout co nejlíp.

Fantasticky vám vyšel finiš. Šetřila jste si na tuto fázi síly nebo naopak konkurentky odpadaly?
Rozhodně jsem si síly nešetřila, ale tak nějak jsem měla problémy rozjet se již v prvním kole. To druhé bylo pokaždé lepší.

Vám se po celou dobu dařilo držet ve vnitřním oválu. Tento tah vám hodně pomohl, souhlasíte?
No, určitě! Věděla jsem, že se nemohu nechat vytlačit ven a vyšlo mi to. Byl to docela boj a nebylo jednoduché se tam udržet. Pokaždé se mi tam ale podařilo nějak proboxovat.

Semifinále přineslo podobný závod. Vaši rozjížďku opět vyhrála Follisová a vy jste se znovu prala o postup. Co bylo tentokrát jinak?
Ani nevím. Určitě mi jely trochu pomaleji lyže, než v těch předchozích rozjížďkách, v nichž byly úplně fantastické. Ale zase se mi nepovedl start, musela jsem to pak dojíždět. Ve druhém kopci jsem šla dopředu, jenže jsem se nechala trochu zavřít. Proto jsem sjížděla ze čtvrté pozice a trochu i se ztrátou. Pak už nebyly na předjíždění síly ani čas. Navíc všechny tři Italky obsadily výhodné lajny před cílem, nešlo předjíždět, a tak jsem si hlavně držela to čtvrté místo.

Přesto, konečné osmé místo a jeden ze životních úspěchů. Jaký měl ohlas v týmu, u fanoušků a co telefon, ustál nával blahopřejných esmesek?
Tady se tolik neslavilo, přece jen nás ještě čeká dlouhý program a každý je unavený. Já se lehla někdy v deset hodin zcela vyřízená. Snažila jsem se do té doby zregenerovat co nejvíc to šlo, lítala jsem od maséra k masérovi. Tým dorazil pozdě, protože se připravoval na další závod. No a doma jsou snad všichni nadšení, i telefon vydržel (smích).

Řeklo by se, že je čas na odpočinek. Jenže ve vašem případě tomu tak není. Už za chvíli se postavíte na start závodu na 3 x 5 km volně na tratích (rozhovor vznikal včera v poledne, pozn. aut.). Zeptám se s nadsázkou: dojedete ho celý?
Doufám, že jo. Mrzí mě jen, že nejedeme přejezd 16 km, jak jsme měli. Tohle je pro mě to nejhorší, co může být a bude to křest ohněm.

Únava je u všech stejná, vy jste ale ve výhodě, protože se vám daří. Můžete z téhle psychické vzpruhy těžit nadále?
Sice se daří, ale v téhle chvíli už je to boj pro všechny. Osobně si myslím, že je už jedno, komu se daří a komu ne.

Na Tour de Ski jste bodovala již ve čtvrtém závodě, překonáváte sama sebe! Cítíte, že byste byla připravena ještě lépe než loni?
V létě jsme udělali spoustu práce, takže si myslím, že tomu tak je. Jak ale říkám, nejtěžší závody nás teprve čekají.

Od éry Kateřiny Neumannové nebyla ve sprintu žádná Češka tak daleko. Splnil se vám středečním závodem jeden ze sportovních snů?
Určitě jo. Dostat se do desítky je splněný sen. Mně se to povedlo již loni a každý říkal, že je to jen náhoda. Jsem moc ráda, že jsem tímhle závodem dokázala, že to až taková náhoda nebyla.

Fandí vám celá naše redakce, čtenáři Krkonošského deníku, ale díky úspěchům i fandové z celé republiky. Co byste jim vzkázala z Toblachu?
Určitě, aby se mnou měli v posledních závodech trpělivost, že ty síly opravdu již docházejí. I kdyby se už tolik nedařilo, tak jsem strašně ráda, že to vycházelo doteď. Každopádně se budu maximálně snažit, aby to do třícítky vyjelo alespoň nahoru.

Na patnáctce Eva poskočila na 13. pozici Tour de Ski

Ačkoliv měla reprezentantka oddílu Olfin Car Vella Trutnov strach ze včerejší patnáctikilometrové 6. etapy, dojela si opět pro skvělé umístění. V závodě s handicapovaným startem na tři pětikilometrová kola předjela své dvě soupeřky a v nervydrásající cílové rovince dojela na parádní třinácté pozici. Ta ji tedy patří po šesti etapách, když zbývají již jen dvě.

Tour de Ski se nyní stěhuje do Val di Fiemme. Tam pojedou běžkyně v sobotu trať na 10 km klasicky s hromadným startem a v neděli je krátce po poledni čeká 9 km volně s výstupem na Alpe Cermis.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 6 z 8 etap):
1. Kowalczyková (Pol.) 1:42:34,7, 2. Follisová -27,7, 3. Longaová (It.) -33,4 …13. Nývltová -4:33,8, 35. Janečková -8:23,0.