„Určitě by bylo fajn přiblížit se loňské bilanci, ale bude to těžké. Čeká mě dost závodů, málo času na odpočinek a hlavní bude všechny tratě dojet do konce. Já si jedu hlavně užít závody. Sice člověku trochu vadí, že neprožije závěr roku doma, ale to k tomuto sportu patří,“ vzkazovala Eva Nývltová ve čtvrtek 30. 12., krátce po příjezdu do Německa.

Úvodní závod čekal reprezentantku oddílu Olfin Car - Vella Trutnov hned o den později, kdy se postavila na start prologu na 2,5 kilometrů volně. V cíli Evě moc do zpěvu nebylo. Česká běžkyně dojela na 49. pozici a pouze navázala na dosavadní účasti v seriálu Světového poháru. Tam v aktuální sezoně před Tour de Ski ještě nebodovala. „K páteční premiéře ani není co říct. Od začátku to prostě nešlo. Dřela jsem a nikam to neodjíždělo. Absolutně nevím, čím to mohlo být, ale byla jsem z toho včera hodně nešťastná,“ vzpomínala na prolog Eva Nývltová a ihned dodala již pozitivnějším způsobem: „O den později jsem si naštěstí spravila chuť.“

Po sobotě totiž bylo vše jinak. Na desetikilometrové trati s handicapovaným startem musela Eva dohánět své soupeřky, na tento den se ale vyspala skvěle. „Šla jsem do toho tak, že nemám co ztratit a musím přiznat, že jsem si vůbec nevěřila. Tentokrát to ale od prvních metrů bylo o něčem jiném. Na začátku jsem se trochu děsila lyží, protože se mi první kopec docela smekaly, pak se to ale naštěstí rozjelo a máza byla super. Navíc mi lyže doslova letěly,“ radovala se Nývltová, jež se ze 49. pozice vyšoupla na průběžné 23. místo. Navíc 20. příčka v tomto závodě znamenala úvodní body do Světového poháru. A co ji potěšilo vůbec nejvíc? (směje se) „Určitě všechno. Premiérové body, aktuální stav Tour a hlavně dvacátý nejlepší čas ze závodu,“ potvrdila Eva, že v těchto věcech nelze nic preferovat. V Oberhofu tak rodačka z Trutnova uspěla a začalo jí náročné cestování.

Vždyť již včera nastoupila ke sprintu na 1,2 km klasicky a vedla si opět báječně. Probojovala se až do čtvrtfinále a konečným skvělýum 18. místem vydřela další body do Světového poháru. V pořadí Tour de Ski je již dvacátá!

Dnes ji čeká skiatlon 5+5 km. My budeme ze všech závodů přinášet každodenní zpravodajství a zde je kompletní program osmi etap, jež se běží ve čtyřech městech.

Že by se dalo uspět v každém městě jednou a překonat tak počet bodovaných závodů z loňska? „Takový cíl si opravdu nedávám. Samozřejmě se budu snažit o co nejlepší výsledek v každém závodě a nezáleží na místě, kde se závod jede,“ slíbila Nývltová svým příznivcům. Tak držme palce!

Program Tour de Ski

Oberhof
1. etapa - pátek 31. prosince – 49. místo
prolog 2,5 km volně
2. etapa - sobota 1. ledna – 20. místo
10 km klasicky s handicapovaným startem

Oberstdorf
3. etapa - neděle 2. ledna – 18. místo
1,2 km sprint klasicky
4. etapa - pondělí 3. ledna 15:45
skiatlon 5+5 km

Toblach
5. etapa - středa 5. ledna 12:15, 14:15
1,2 km sprint volně
6. etapa - čtvrtek 6. ledna 14:00
16 km volně s handicapovaným startem

Val di Fiemme
7. etapa - sobota 8. ledna 15:30
10 km klasicky s hromadným startem
8. etapa - neděle 9. ledna 12:30
9 km volně s výstupem na Alpe Cermis