Nejlepší česká běžkyně asi vůbec nečekala, že si na zasněžené trati v Toblachu po úterním tréninku tolik zazávodí. Vždyť krom úvodního závodu nastoupila i do čtvrtfinálové a semifinálové rozjížďky. Byl to perný den, ale rozhodně stál za to!

Nejprve se postavily na start všechny zúčastněné lyžařky a Eva musela bojovat o postup a tím i o body do Světového poháru. Podařilo se a osmnáctá pozice sváděla k velkému optimismu i před čtvrtfinálovou jízdou. Bohužel do této fáze postoupila závodnice Olfin Car Vella Trutnov jako jediná Češka. Ivana Janečková totiž zůstala daleko za postupovou třicítkou.

Samotné čtvrtfinále přineslo pět závodů, když v každém startovalo šest lyžařek. Eva nastoupila až v poslední rozjížďce a úkol měla hodně obtížný. Vždyť o dvě postupová místa se prala s dvěma Ruskami, Němkou Denise Herrmannovou, Norkou Kristoffersenovou a hlavně italskou favoritkou Arrianou Follisovou. V prvním kole se Východočeška držela převážně na čtvrté až páté pozici, pomohl jí ale pád jedné z Rusek a rázem bylo jasné, že bude naše reprezentantka bojovat o postup. Cílová rovinka vyšla Nývltové famózně. Za Follisovou zaostala o pouhé dvě setiny sekundy a takřka jednu vteřinu najela na Herrmannovou. Eva to dokázala a obrovská radost byla na místě. Kdo sledoval závod živě, musel se zaradovat se samotnou lyžařkou, která se tak probojovala mezi nejlepší dvanáctku a v semifinále ji čekal další tuhý boj.

Do toho česká bojovnice opět vlétla skvěle. Jakoby za sebou neměla náročné čtyři závody, jakoby nemusela z Oberstdorfu cestovat stovky kilometrů… Od začátku semifinále bylo zřejmé, že se Nývltové na trati líbí a hodlá se poprat i o finále. Postupové pozice atakovala takřka celý tříminutový závod, v cílové rovince ale tentokrát štěstí neměla. Ve své jízdě skončila trutnovská lyžařka čtvrtá a o jejím vyřazení rozhodl jen pomalejší čas oproti první finálové rozjížďce. Na záda všechny členky druhého semifinále koukaly znovu skvěle připravené Follisové.

Ta ve finálové jízdě skončila na druhém místě za suverénní Slovinkou Majdicovou, která si nejlepší výkon schovala právě na poslední závod celého dne a v rekordním čase vyřazovacích bojů 3:17,5 si dojela pro středeční triumf. Třetí skončila další Italka Genuinová.

Výsledkový servis

Středeční sprint volně na 1,2 km:

1. Majdičová (Slovin.) 3:17,5,
2. Follisová stejný čas,
3. Genuinová (obě It.) –0,4,
4. Barthelemyová (Fr.) –8,0,
5. Randallová (USA) –16,6,

… 8. Nývltová – vyřazena v semifinále, 39. Janečková (obě ČR) – vyřazena v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po pěti z osmi závodů):

1. Kowalczyková (Polsko) 1:05:08,0, 2. Majdičová –39,1, 3. Kallaová (Švéd.) –1:08,8, 4. Follisová –1:09,5, 5. Longaová (It.) –1:13,8, 6. Lähteenmäkiová (Fin.) –1:37,9, … 15. Nývltová –3:33,7, 41. Janečková –7:10,4.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 14 z 31 závodů):

1. Björgenová (Nor.) 760, 2. Kowalczyková 731, 3. Follisová 560, 4. Kallaová 497, 5. Majdičová 448, … 44. Nývltová 59, 75. Janečková 8.

Jak znázorňuje výsledkový servis, Eva Nývltová udělala pátým závodem na Tour de Ski velký krok k vysněnému cíli, kterým je handicapovaný start do poslední etapy na Alpe Cermis. Tři etapy před cílem osmidenního klání patří Evě patnáctá pozice, přičemž na ni posledním úspěchem skočila z dvacátého místa. Čtvrtým bodovaným závodem v řadě navíc česká reprezentantka překonala loňský úspěch, kdy dokázala bodovat ve třech z osmi závodů. Získané body se projevily i do průběžného pořadí Světového poháru, v němž si Nývltová polepšila z 55. pozice o nádherných jedenáct příček.

Již dnes čeká závodnice v Toblachu šestá etapa, ve 14 hodin se postaví k závodu na 16 km volně s handicapovaným startem.

Držme Evě, ale i její české kolegyni palce!