Nejlepším trutnovským sportovcem roku 2014 se opět stala běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová, která titul obhájila díky loňskému úspěchu na zimních olympijských hrách a umístění v první desítce Tour de Ski.

O vítězi tradiční ankety na začátku týdne rozhodli trutnovští zastupitelé, kteří na svém jednání přivítali sportovní reprezentanty města, aby z nich vybrali držitele Sportovních cen města Trutnova za loňský rok.

Oceněni byli také hokejisté Trutnova

Jako nejlepší mládežnický sportovec byl oceněn Matěj Trčka z týmu Highlanders Muay-Thai. Tento bojovník se účastnil několika mezinárodních turnajů a především si vysloužil bronz na mistrovství Evropy v polském Krakově. Matěj také vyhrál 2. ročník Maximus Cupu v Praze, kde v pyramidě soubojů porazil dva soupeře.

Hokejisté HC Trutnov získali cenu v kategorii sportovních kolektivů, čímž byl oceněn jejich postup z krajské ligy a následná účast ve II. lize. Celkově zdejší hráči prožili mimořádný rok. V sezoně 2013/2014 se totiž vůbec poprvé stali přeborníky kraje a tento úspěch byl v dosavadní sedmdesátileté historii trutnovského hokeje jedinečný. V březnu 2014 pak tým postoupil přes Milevsko do II. ligy. Mužstvo se svým přístupem ke sportu, zásadami a výsledky stalo dobrým vzorem pro trutnovskou hokejovou mládež.

Uznání si zasloužil i kolektiv dorostu běžeckého lyžování Olfin Car – Vella Trutnov. Ve složení Tereza Beranová, Vendula Blahnová a Tereza Jakoubková získalo 1. místo na republikovém šampionátu ve štafetě na 3 x 3 km.

V kategorii Nejlepší trenér města Trutnova uspěla tentokrát dvojice instruktorů Muay-Thai Highlanders, Radek Horák a Tomáš Matoušek, kteří jsou zakladateli klubu a působí jako trenéři III. třídy i jako rozhodčí mateřské organizace CMTA. V loňském roce klub oslavil 10 let svého působení a díky svým výsledkům patří ke špičce nejen v ČR, ale i v Evropě. Mezi významné trenérské výsledky obou oceněných patří získání následujících titulů: 3 vicemistři ČR v Muay-Thai, 2 vicemistři Evropy a 3. místo na mistrovství Evropy. Za 10 let svým přístupem vychovali mnoho bojovníků, kteří se účastnili jak prestižních mezinárodních turnajů, tak i MČR a ME. Za zmínku stojí, že z oddílu vzešli tři reprezentanti ČR a že ocenění trenéři jsou zároveň i organizátory mezinárodního turnaje Highlanders night, který přináší do Trutnova zápasy MMA i Muay-Thai.

Vrabcová-Nývltová vítězkou bez pochyb

Eva Vrabcová-Nývltová byla opět zvolena nejlepší trutnovskou sportovkyní roku 2014. Ocenění získala především za skvělou reprezentaci na ZOH v Soči a za umístění na celkovém 8. místě v Tour de Ski. Připomeňme, že Eva na zimní olympiádě získala 5. místo v závodě na 30 km volnou technikou a 11. místo ve skiatlonu. Zároveň skončila šestá v závodě Světového poháru na 15 km volnou technikou v italském Toblachu a sedmá v závodě SP na 30 km klasicky v norském Oslo.

Cenu za významný přínos trutnovskému sportu získal Zdeněk Plecháč, dlouholetý předseda klubu Olfin Car – Vella Trutnov. Pro trutnovský sport a především pro mládež pracoval od roku 1985. Dvacet let působil jako vedoucí trenér sportovních tříd ZŠ Komenského v Trutnově, podílel se také na chodu lyžařského oddílu TJ Lokomotiva a od roku 1995 do roku 2013 byl předsedou sportovního oddílu Olfin Car – Vella Trutnov. Jako trenér žactva získal se svými svěřenci řadu přebornických titulů a medailových umístění na přeborech republiky v běhu na lyžích. V žákovských kategoriích trénoval budoucí reprezentanty a medailisty ze světových soutěží – Evu Nývltovou, Ondřeje Horynu, Ondřeje Bímana, Martinu Chrástkovou a další.

Druhým oceněným za významný přínos je Jaroslav Řehák, který svůj život zasvětil trutnovskému hokeji. V žákovských a mládežnických kategoriích a později i v mužském dospělém hokeji patřil mezi nejlepší hráče a střelce. Po skončení aktivního hráčského období, již jako platný člen HC Trutnov, navázal na svou hokejovou kariéru, a to jako trenér mládežnických kategorií. Nejprve s licencí C trenéra, posléze i s licencí B. Podílí se na oddlužení klubu, na jeho stabilizaci v jednotlivých soutěžích, na celkovém organizačním fungování. Od roku 2008 je hlavním metodikem mládežnických kategorií a pod jeho vedením klub hraje celostátní soutěž žákovských kategorií, tzv. „žákovskou ligu ČSLH", mladší dorost hraje 2. nejvyšší soutěž ČSLH, ligu mladšího dorostu. Stejně tak dorost a kategorie juniorů. Pan Řehák je asistentem trenéra u kategorie mužů hrajících II. ligu ČSLH.

Slavnostní předání ocenění sportovním osobnostem a kolektivům proběhne již tradičně v obřadní síni Staré radnice na Krakonošově náměstí, a to v pondělí 25. května.