Bomba! Prvoligový klub z Podkrkonoší si tak od příští sezony vybojoval právo startu v nejvyšší české soutěži. Ale opravdu by se lidé chodili v nadcházejícím házenkářském ročníku ve Dvoře Králové dívat na extraligu? Nejen tuhle otázku Deník položil MILOŠI KASTNEROVI, jenž je předsedou královédvorského klubu 1.HK.

Hrála by se opravdu od příští sezony ve Dvoře extraliga?
(usměje se) Jsou to ještě dvě utkání. Můj názor na to je, že poslední celek extraligy má v baráži určitou výhodu proti vítězi první ligy. Obecně. Netvrdím to kvůli tomu, že tam jsme my. Rozdíl mezi soutěžemi se potvrdil v loňském roce. Přerov prohrál již v domácím utkání s Hustopečemi o jedenáct gólů 22:33. To už něco signalizuje. Na druhou stranu jsem však přesvědčen o tom, že takový rozdíl v duelu Dvůr Králové – Frýdek–Místek nebude. Byť si myslím, že Frýdek je favoritem této série. Je i otázka, jestli bude chtít extraligu dál hrát, i když já mám takové zprávy, že by chtěl.

A co Dvůr? Chtěl by také?
Zatím jsme se tím tolik nezabývali. Ano, kluci jsou nažhavení, že chtějí zkusit vyhrát baráž. Jako vedení jsme však k tomu zatím stoprocentní stanovisko nezaujali. Mluvíme o tom, ale necháváme to osudu, jak to bude. Náš cíl před sezonou byl pohybovat se na špici. Po zimě jsme si řekli, že by to bylo hezké první ligu vyhrát a zkusit si baráž. Nad dalšími kroky jsme nepřemýšleli.

Co se týká financí, utáhli byste vůbec ve Dvoře nejvyšší soutěž?
Je tam více aspektů. V tuto chvíli nejde úplně jenom o peníze. Až takový obrovský rozdíl v nákladech se stávajícím kádrem by to nebyl. Ale… Musel by se změnit přístup hráčů. To znamená, že by se opravdu muselo trénovat třikrát týdně. Je to sice stejně jako teď, jenže kvůli zaměstnání se na tréninky nedochází. Šest lidí přijde v úterý, sedm ve středu, až v pátek dorazí téměř vždy všichni. Pro extraligu by bylo zapotřebí, aby všichni chodili třikrát týdně. A není to zrovna jednoduché jít po celodenní dřině znovu makat na trénink, když děláte třeba zedničinu.

S jakým rozpočtem se dá extraliga odehrát?
Jak se různě pohybuji po republice tak vím, že třeba Lovosice mají milion čtyři sta. V Třeboni říkají, že mají do milionu a půl. Takže, v nějaké takové částce se sezona dá teoreticky odehrát. S tím, že u nás by ten nárůst nebyl ani tak velký v dopravě, ale muselo by se například nakoupit nové vybavení. V extralize například už musí být jmenovky na zádech, reklamy… Vše se však vztahuje ke stávajícímu kádru. A tady v tom vidím hlavní problém.

Jaký?
Je zřejmé, že by se tým musel doplnit, aby se to nehrálo jen tak. Proto se nám nabízejí dvě otázky. První: Kde brát hráče, když prostě nikde moc nejsou? Pokud se podíváme po okolí, tak zjistíme, že v Náchodě, v Hradci Králové, nikdo takový není. Jičín má svoje problémy a navíc má juniorku, která hraje první ligu. Jediné, co mě snad napadá, že bychom si museli podebatit s pražskou Duklou a získat pár juniorů. To by bylo asi nejschůdnější řešení.

A druhá otázka se bude určitě točit kolem peněz?
Ano. Kde na ně vzít? Je jasné, že jako teď dvorský kluci, kteří hrají zadarmo nebo za dvě stovky, když jedou ven, se k nám nikdo nepožene.

Současný kádr by na extraligu měl?
Základní šestka, sedmička hráčů by extraligu mohla hrát. Ale přiznejme si, že to bude o posílení. Bylo by potřeba získat nějakého leváka střelce k Fiedorovi. Zřejmě by nehrál můj Jakub (syn), který bude v áčku Dukly.

Začít dělat rozhodnutí budete moci až po baráži. Jak vidíte vaše šance?
Když bych to měl vzít procentuálně, je to 30 ku 70 ve prospěch Frýdku.

To není moc optimistické. Z čeho tak usuzujete?
Vzhledem k tomu, že se v extraligových soutěžích pohybuji (Miloš Kastner je jedním z delegátů – pozn. red.), vím, že je to o zkušenostech hráčů. Házená v extralize je rychlejší, agresivnější, rozdíl bude i v trénovanosti. A nic na tom nemění fakt, že Frýdek skončil poslední.

Jaký vás čeká soupeř?
Běhavý. Jsou to studenti. Tím, že pustili Petrovského do Karviné, dostali od ní na oplátku čtyři pět dobrých juniorů, kteří to tam s dalšími dvěma hráči z okolí drží. Z Frýdku jako takové, který před šesti lety hrál absolutní českou špičku, už tam není téměř nikdo.

O kolik gólů byste doma museli vyhrát, abyste v odvetě mohli reálně pomýšlet na postup?
Těžko říct. Já jsem teď tvrdil, že když Jičín v utkání o 5. místo s Hranicemi doma vyhrál o pět, že by to mohl zvládnout. V Hranicích prohrál o šest.

Dobře. Ale souhlasíte s tím, že základ k úspěšné baráži budete muset položit doma…
Určitě. A protože se hraje pohárovým způsobem, bude v podstatě rozhodovat každá branka.

Poslední otázka. Zkuste se na závěr ohlédnout za historickým triumfem v první lize. Proč to letos vyšlo?
Už v loňské sezoně jsme se pohybovali na předních místech. Letos to vyšlo proto, že jsme ani jednou neprohráli v domácích utkáních a na podzim se podařilo vyhrát čtyři zápasy venku, což v minulosti nebývalo. Vstup do jara nebyl bůhvíjaký, ale tak, jak naši hráči zvládli utkání v Přerově, jsem si říkal, že nás už nikdo nemůže porazit. Sešla se tady dobrá parta…