Dvůr Králové - Frýdek-Místek 26:22 (11:13)

V úvodním barážovém duelu proti Frýdku-Místku zvítězili v domácím prostředí 26:22. To znamená, že v nedělní odvetě na severu Moravy si mohou dovolit prohrát i o tři góly a stále budou slavit postup.

„Zatím jsme v poločase. Ve Frýdku to bude určitě těžší,“ ví moc dobře dvorský trenér Karel Hracha st. „Šance jsou pořád stejné, padesát na padesát. Čtyři góly mohou být málo, ale i hodně,“ dodal jeho protějšek, Lubomír Kavka.

Každopádně rozdíl v náladě obou stratégů po úvodní bitvě byl zjevný na první pohled.

Domácí kouč s úsměvem ve tváři chrlil slova chvály na bojovný výkon hráčů. Hostující vůdce lomil rukama nad žalostnou koncovkou střelců.

V celku Frýdku–Místku si svůj vysoký standard udržel jen Petrovský. Posila z Karviné svými góly držela extraligový klub ve hře. Sám ovšem na všechno nestačil. Ostatní jeho spoluhráče ze hřiště vymazal fantasticky chytající domácí gólman Babčaník. "Divím se, že nám po něm ještě nesáhli z Jičína," prohodil po zápase Jiří Groh. Zahanbit se však nenechal ani hostující Šoltés.

V naprosto vyrovnaném utkání se domácí tým mohl spolehnout na dobrý postupný útoku, zatímco hosté se prezentovali bleskovým protiútokem, kdy se ihned po inkasované brance snažili najíždět do otevřené dvorské obrany.

Žádný tým se soupeři nedokázal utrhnout na větší než dvougólový rozdíl, vyjma závěru prvního poločasu. To nejprve sice dlouhé, brankově hluché období ukončil z křídla Kotík (11:10), Dyba, Hes a Meca však před přestávkou trochu zarazili rozvášněnou halu.

Stačilo však pět minut z druhé půlě a domácí fandové byli zpět ve varu. Dvorákům se podařilo dostat do vedení 15:14. Výsledková houpačka však neměla konce. Ve 44. minutě to byli opět hosté, kteří měli o dva góly navrch (17:19).

Tým trenéra Karla Hrachy neznervózněl. Fiedor nádhernou dělovkou nastartoval spoluhráče k velkému obranu. Zelinka a Cvejn se prosadili z brankoviště a pak opět zaúřadovala přesná Fiedorova ruka - 21:19.

Na druhé straně vypálil v 51. minutě Petrovský a svým osmým gólem v utkání snížil na 22:21. Míč v síti po střele hostů je v té chvíli taková rarita, protože v královédvorské brance stojí zeď se jménem Babčaník. Domácí brankář každým chyceným pokusem soupeře nahlodával více a více sebevědomácí extraligových střelůc. Jeho nejlepší představení přišlo v 52. minutě, kdy předvedl sérií tří zákroků. Na druhé straně se z brankoviště prosadil Cvejn - 23:21.

Potom ještě naposledy dá o sobě v utkání svým devátým gólem vědět šutér Petrovský (23:22), hosté sotva mohli tušit, že jeho branka v 54. minutě bude zároveň tou poslední, které v Podkrkonoší docílí. Nebojácný Grohův průník středem obrany s úspěšným zakončením vrátil domácí hráčům zpět dvoubrankový nákok - 24:22.

A pak přichází jeden z klíčových momentů zápasu. V 58. minutě za stavu 24:22 Babčaník podtrhává svůj výborný výkon v brance, když zneškodňuje sedmičku Kolmajerovi.

Šest stovek diváků bouří. Domácí hráči jsou v laufu, extraligový soupeř závěr utkání takticky nezvládá a Dvoráci si tak ještě stačí vytvořit slibnou pozici pro odvetu.

Fakta - branky: Fiedor 8, Hracha ml. 5, Groh 4, Kotík 3, Cvejn a Zelinka 2, Picha a Kulhánek 1 - Petrovský 9, Meca, Bajgar, Vacula a Skála 2, Kolmajer, Horáček, Dyba, Hes a Holbein 1. Rozhodčí: Kavulič, Skružný. Delegát: Formánek. Sedmičky: 4/2 - 3/1. Vyloučení: 3:9 (Picha 2, Cvejn - Petrovský 2, Horáček 2, Skála 2, Bajgar, Vacula, Hes). ŽK: 4:3 (Fiedor, Groh, Voňka, Hracha st. - Meca, Vacula, Skála). ČK: 1:0 (60. Voňka). Diváci: 620.

1. HK Dvůr Králové nad Labem: Babčaník, Janeček - Cvejn, Černý, Etrich, Fiedor, Groh, Hracha ml., Jůza, Kotík, Kulhánek, Picha, Voňka, Zelinka. Trenér: Karel Hracha st.

SKP Frýdekk-Místek: Šoltés, Phludka - Meca, Petrovský, Bajgar, Novák, Kolmajer, Horáček, Dyba, Vacula, Hes, Holbejn, Skála, Krupa. Trenér: Lubomír Kavka.

Hracha: Kluci si sáhli hluboko do vlastních sil

„Pane Hracha, kolik to dnes skončí?“ zeptala v sobotu se před začátkem prvního barážového souboje házenkářů Dvora Králové a Frýdku–Místku jedna z královédvorských fanynek domácího trenéra. „Víte, máme tady takovou menší tipovací kancelář, ve které se hádá přesný výsledek,“ objasňoval po utkání její dotaz novinářům Karel Hracha „Řekl jsem jí, že bych dal 28:25. No a podívejte, skoro jsem se trefil,“ rozzářil se při pohledu na světelnou tabuli.

Svítilo tam 26:22. Ano, královédvorským hráčům se doma podařilo zaskočit extraligového soupeře, a tak trenér Hracha nešetřil slovy chvály na výkon svého týmu. „Čím jsme Frýdek přehráli? Bojovností! Kluci si sáhli hluboko do vlastních sil. Mám velkou radost z toho, že se jsme umlčeli takové ty pisálky z internetu, že extraliga je někde jinde,“ prohlásil. „Jsem rád, že jsme Frýdku ukázali, že jen um na výhru nestačí,“ rýpl si Hracha do vedení moravského klubu, které se před utkání vyjádřilo o Dvoru, jako týmu bijců, vítězí díky své síle.

Sladký triumf těší všechny Dvoráky o to více, že skalp Frýdku získali i s Petrovským v sestavě. „Kdyby ho neměli, byli by poloviční,“ poukázal na úžasné střelecké vlohy posily z Karviné. Té v pátek oficiálně skončilo hostování v týmu extraligového mistra, a tak už v sobotu mohla ve Strži nasázet devět gólů. „Přesvědčili jsme se o tom, že můžeme hrát proti každému. A jak se říká: Každý je z masa a kostí,“ vzpomněl si dvorský kouč na větu, kterou slýchával ještě coby hráč Dukly od lodivoda Víchy před bitvami s ruskými obry.

Zatímco Dvůr Králové byl v sobotu na nohou, házenkáře Frýdku–Místku čekal smutný návrat domů. A protože to byla i dlouhá cesta, měli dostatek času přemýšlet o tom, kde se stala chyba.

„Mám strach, že se kluci za ten týden nemusí zvednout a mohou o extraligu přijít,“ napadaly po utkání trenéra hostů, Petra Mazuru negativní myšlenky, které směřovaly až ke katastrofickému scénáři. „Možná, že se blíží konec mužské házené ve Frýdku. Pokud tam extraliga skončí, na nižší soutěž neseženeme sponzory.“

Přitom Frýdek ve Dvoře neměl úvodní část baráže úplně špatně rozehranou. V poločase dokonce vedl o dva góly 13:11. „Domácí nebyli o tolik lepší. Pořád je to ale stejné, jako přes kopírák. Když neproměňujeme šance, nemůžeme porazit ani tým z krajského přeboru,“ vyčítal Mazur hráčům mizernou koncovku, která v kombinaci s výborným brankářem Babčaníkem dělala své. „Ne, že by chytal dobře, ale trefovali jsme ho,“ uvedl.

Baráž je teprve v polovině a podle Mazura jsou šance stále vyrovnané. I když… „Záleží, jak se s tím kluci poperou psychicky. Jestli jim pomůže domácí prostředí, ale já si myslím, že nepomůže, protože my doma hrajeme hůř než venku,“ uzavřel.