Velmi důležité vítězství si v souboji s rezervou extraligového Jičína připsali královédvorští házenkáři, kteří mladého soupeře přestříleli výsledkem 32:29. Na úspěchu domácího celku se výraznou měrou podílel nejstarší muž na palubovce DANIEL FIEDOR, jemuž v příštím roce bude 40 let.

Dane, v sobotu jste doma přehráli Jičín B. V čem jste podle vás byli lepším týmem?
Rozhodně v bojovnosti. On ten zápas nebyl tolik kvalitní, ale rozhodla naše bojovnost a fyzická síla.

Rezerva Jičína se prezentuje mladým týmem, naopak vy jste už matador. Jak těžké je se proti takovým kolektivům prosadit nebo vám naopak nezkušení soupeři vyhovují?
Těžký to je hlavně v rychlosti. V té síle my ty mladší kluky ještě předčíme. V házené přece jen většinou rozhoduje fyzická síla. V rychlosti samozřejmě my starší ztrácíme, ale zrovna za mě to u nás oběhají mladší spoluhráči (smích).

Tak jako tak, vy jste odehrál skvělou partii. Dá se říci, že vám zápas vyloženě sedl?
Ani moc ne. Jedenáct tref je hodně, za to jsem rád. Ale spíš to bylo kvalitou gólmanů. Ta v sobotu nebyla zrovna ideální, takže tam v utkání padalo dost branek.

Vzpomenete si, kdy naposledy se vám ve dvorském dresu podařilo nastřílet 11 branek?
Tak já myslím, že to mohou být třeba dva, tři roky?

Archiv prozradil, že v sezoně 2009/2010 jste se v posledním duelu extraligy proti Přerovu trefil devětkrát. Od té doby jste této hranice nedosáhl. Těší 11 tref o to víc?
Fakt? Tak to jste mě překvapil. No, každopádně bych lhal, kdybych tvrdil, že mě jedenáct branek netěší. Spíš mi ale jde o to, abychom uhráli nějaké body. S tak mladým mančaftem je to o to těžší. Jako nejstarší se klukům snažím něco říct, ale každý má svoji hlavu. Někteří nedrží taktiku, dělají si, co je napadne. Leckdo prostě vystřelí a neuvědomuje si, že střela, která neskončí gólem, je prostě ztrátou míče. Je to těžký.

Váš tým má za sebou vydařený vstup do soutěže. Berete dosavadní zisk čtyř bodů za ideální?
No, mrzí nás Náchod. Tam jsme hrabali a určitě měli na vítězství. Přišlo nějaké netaktické vyloučení, trošičku nám tam uškodil rozhodčí. Ale je to pryč.

Kádr Dvora se před sezonou značně omladil. Jak mladíci zvládají druhou nejkvalitnější soutěž v republice? Vidíte v někom hráče, který to může dotáhnout až do extraligy?
Když budou mít kluci k házené přístup, budou na sobě dřít a poslechnou taktické pokyny, pak říkám: proč ne. Dva až tři hráči tu extraligové parametry mají, ale je potřeba ten sport brát opravdu vážně. Právě u těchto hráčů ale zatím chybí ta zodpovědnost. Oni necítí, že musí vyhrát, jdou si prostě zahrát.

Jste rád, že u mužstva zůstal gólman Babčaník, který už pomalu chtěl končit? Přece jen vám v týmu zůstal aspoň jeden vrstevník.
Tak já byl jedním z těch, co za ním byli a přemlouvali jej, aby neblbnul a ještě vydržel. Babču ale chápu. Má rodinu, má hospodu a časově je to všechno náročné. V každém případě jsem ale moc rád, že zůstal. Bez něho si to ani neumím představit.

Loni Dvůr skončil v I. lize předposlední na sestupové příčce. Nakonec jste se zachránili. Přesto, je pro vás poslední sezona velkým strašákem? Co jste v létě změnili, aby se neopakovala?
Zdá se mi, že jsme přece jen změnili přístup k tréninkům. Už chodí víc lidí a kluci se na sobě snaží makat. Prospělo by nám, kdyby v týmu byla větší konkurence. Ta nám chybí. Za nás přišlo šest dorostenců a starší borci se báli o místo. Tady se bát nikdo nemusí, hrají všichni. Ta zdravá konkurence prostě schází.

V sobotu vás podporovalo bezmála dvě stě fanoušků. Věříte, že je dobrými výsledky nalákáte na další duely a v zimním období se návštěvy budou ještě zvyšovat?
Byli bychom moc rádi, kdyby se návštěvnost zvýšila. Hrajeme to přece pro lidi. Aspoň my starší to hrajeme už jen pro lidi. Kdybych to hrál pro sebe, už bych dávno skončil (úsměv).

Očima trenéra

Michal Picha: „Na Danovi se v této sezoně projevuje, jak moc na sobě zapracoval. Poslední roky jsme ho nemohli využívat na spojku, hrál jen pivota. Teď ale dokázal shodit více než 15 kilo a tím jak na sobě makal, se dokázal vrátit do formy, kterou měl před pěti lety. Jelikož mu za chvíli bude 40 let, máme spolu dohodu, že trénuje jen, když je zdravý. Po zápase v Náchodě mu z kolene tahali vodu, přesto mu duel proti Jičínu sedl. Hosté přijeli s mladýma klukama a na ty si Dan vždycky věřil. V utkání navíc chodil na sedmičky a hlavně je proměňoval. To nám hodně pomohlo. Ke všemu má takovou tu zdravou drzost a jak se už nestíhá tolik vra-cet, je pak první v trháku."

Dvě stovky diváků musely být nadmíru spokojeny

Proti soupeři z města pohádek nastříleli Dvoráci více než třicet branek. Již tuto sobotu je čeká cesta na horkou palubovky juniorky extraligové Plzně.

Dvůr Králové – Jičín B 32:29 (15:13)

Fakta – branky: D. Fiedor 11/3, L. Picha 6/1, Jakub Kirschbaum 4, Šeba, Etrich, Kotík 3, Zelinka a Jan Kirschbaum 1 – Herzán 8/2, Tomášek 7, Bíšek 6, Dědeček 5/2, Drbohlav 2, Ženatý 1. Rozhodčí: Pavlát, Točík. Vyloučení: 5:2. ŽK: 2:4. Diváci: 198. 1. HK Dvůr Králové nad Labem: Babčaník, Pišl – Jakub Kirschbaum, Bonaventura, Šeba, L. Picha, Hynek, Jan Kirschbaum, D. Fiedor, Zelinka, Etrich, Paclík, Kotík, Zorád.

Další výsledky 4. kola

Náchod – Plzeň B 33:29, Chodov – Zlín 33:29, Ostrava – Velká Bystřice 16:31, Olomouc – Strakonice 23:33, Liberec – Bystřice pod Hostýnem 35:34.

5. kolo (15. – 16. 10.)

Sobota 17.00: Plzeň B – Dvůr Králové n. L. 17.30: Velká Bystřice – Chodov. 18.00: Strakonice – Ostrava. Neděle 11.00: Bystřice pod Hostýnem – Olomouc. 16.30: Zlín – Náchod. 18.00: Jičín B – Liberec.