Také letos přivítá město Pec pod Sněžkou závod světového poháru ve sjezdovém lyžování FIS Masters Cup 2015. Aktuální sněhové podmínky jsou vynikající a vše nasvědčuje tomu, že takové budou i začátkem března, kdy se zde pojede již 11. ročník divácky atraktivního lyžařského klání.

V sobotu 7. března je na programu slalom a o den později následuje obří slalom. Oba závody se pojedou na sjezdovce Javor, která je díky místnímu SkiResortu vždy ve skvělé kondici. Vedle města Pec pod Sněžkou a SkiResortu Černá Hora Pec je tradičním partnerem této akce i známý hotel Horizont.

FIS Masters opět v Peci pod Sněžkou

Historie konání FIS Masters Cup v Peci sahá až do roku 2008. Závodů se účastní muži i ženy ve věku od 30 let ve věkových kategoriích odstupňovaných po 5 letech. V letošním ročníku se očekává účast minimálně dvou stovek závodníků z více než sedmnácti zemí světa včetně silného domácího zastoupení. Na seznamu lze najít i závodníky z exotických zemí, jako jsou Chile, Austrálie nebo Kazachstán. Přijedou i Američané, ale hlavně Evropané, a to včetně Řeků, kteří zde měli v loňském roce premiéru.

Dorazit by mohl i Peter Schröcksnadel, prezident Rakouské lyžařské asociace, dále Stafano Arnhold, nový předseda Sub Committe FIS Masters či Rolando Galli, hlavní organizátor mistrovství světa Masters v italském Abetone 2015. V roli nejvýše postaveného rozhodčího se pak představí jedna z legend českého lyžování. Po Miloslavu Sochorovi bude letos funkci technického delegáta FIS zastávat Bohumír Zeman, vítěz prestižního závodu v kombinaci v Kitzbühlu v roce 1981.

Hlavním zázemím pro závodníky i organizátory bude letos opět hotel Horizont. V sobotu večer zde pak proběhne slavnostní vyhlášení výsledků slalomu a společenská party. „V hotelu Horizont máme vše, co potřebujeme. Pod jednou střechou dostatečnou ubytovací kapacitu, kvalitní gastronomii i moderní sport a wellness centrum. Oceňujeme však hlavně tradičně vstřícný přístup managementu i zaměstnanců hotelu," říká Iva Kárníková, předsedkyně organizačního výboru FIS Masters Cupu.

Mistrovství světa za rok ve Špindlu

Vrcholnou soutěží Masters je WCM World Criterium Masters neboli mistrovství světa v Masters. Pro rok 2016 je tento velký lyžařský svátek naplánován do Špindlerova Mlýna s účastí až pěti stovek závodníků. Letošní FIS Masters Cup v Peci tak mohou závodníci a zejména ti, kteří v Česku ještě nesoutěžili, pojmout jako zkoušku před nadcházejícím světovým šampionátem v Masters ve Špindlu.

Světový pohár FIS Masters Cup je soutěž pořádaná zejména v Evropě, dále pak v Severní a Jižní Americe. Pravidelně se jí účastní okolo deseti tisíc aktivních závodníků z celého světa. Účastníci musí být ve věku vyšším než 30 let a být platnými členy příslušné národní lyžařské asociace, která je řádným členem FIS. Většinou jde o bývalé lyžařské reprezentanty a špičkové závodníky, proto jsou závody FIS Masters divácky velmi populární.

(kár, to)