Země florbalu zaslíbená. Švédsko se po léta přetahuje s Finskem o pozici jedničky v tomto sportovním odvětví. Liga v zemi Tří korunek (SSL) je jednou z nejlepších na celém světě. A v ní, přesněji řečeno ve Växjö Vipers, se může nově ukázat i hráč z Hradce Králové. Brankář Martin Haleš dosud hájil barvy superligových Pardubic. Zatím bude s áčkem Växjö jen trénovat, případně hrát za rezervní tým.

„Kdykoliv se ale může stát, že si ho vytáhne trenér Johan Schönbeck, velká florbalová persona a mimo jiné bývalý kouč švýcarských celků Tigers Langnau a Wiler Ersigen, na zápasy áčka,“ podotýká Milan Randa, office manager klubu z Pardubic.

„Stejně jako ostatní české superligové kluby jsme chtěli využít současné situace v naší zemi a pokusit se domluvit našim hráčům zajímavé zahraniční angažmá. Poptal jsem několik klubů, se kterými jsem tuto možnost diskutoval. Nakonec jsme se finálně domluvili s Växjö Vipers,“ prozradil detaily Martin Zozulák, generální manažer pardubických Sokolů.

Växjö leží na jihu Švédska a místní florbalový klub byl založen v roce 1998. V sezoně 2016/2017 si Vipers zahráli švédské superfinále proti Falunu. Loni byli Vipers v SSL na devátém místě, rok před tím skončili šestí.

„Jsem přesvědčen, že to pro Martina bude další obrovský krok v kariéře. Zároveň to osobně vnímám jako skvělou životní příležitost a rozhodně lepší variantu, než trávit další dny a týdny se zákazem vycházení a dalšími životními omezeními,“ připomíná Zozulák.

Tento dynamicky se rozvíjející sport momentálně nemá v zemi v srdci Evropy na růžích ustláno. A situace se jen tak nezmění. Haleš přestupuje do Švédska do doby, než se u nás obnoví tréninky a soutěže.

Martin Haleš
Nevěděl jsem, jestli se mám radovat nebo bát

Co na to říkají doma i v zahraničí

MARTIN HALEŠ, brankář: „Těším se hrozně moc. Věřím že to bude neskutečná zkušenost. Jak po florbalové stránce, tak po té životní. Těším se, až okusím švédský florbal a veškerou atmosféru kolem. Největší respekt mám asi z řeči, protože moje angličtina není na nejlepší úrovni. Ale také ze všeho kolem, vše bude nové a neznámé. Věřím, že mi to pomůže v další kariéře.“

JOHAN SCHÖNBECK, hlavní kouč Växjö Vipers: „Martina Haleše jsme již nějakou dobu sledovali. Byl to extrémně důležitý hráč juniorského výběru na mistrovství světa, když čeští mladíci porazili naše mladíky. Několika švédským hráčům Martin určitě způsobil noční můry. Jsme si jistí, že čas, který Martin stráví u nás v klubu, ho neskutečně posune vpřed. Nabere spoustu zkušeností při našich trénincích a bude se o něj starat náš trenér brankářů Klas Skoglund.“

ERIK ESKILS, sportovní manažer Vaxjö Vipers: „Vzhledem k tomu, že česká liga momentálně stojí, poohlíželi jsme se po českých hráčích, kteří by zapadli do našeho současného týmu. Byli jsme v kontaktu se sportovními manažery většiny klubů, a nakonec jsme mimo jiné vybrali i Martina Haleše z klubu Sokoli Pardubice. Momentálně potřebujeme třetího brankáře do našeho superligového týmu. Jsme tedy přesvědčení, že to bude plodná spolupráce mezi kluby i se samotným hráčem.“