VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FLORBAL: Tenhle sport se dere na české výsluní

Trutnovsko – Není to tak dávno, co se o sportu s děravým míčkem ani nevědělo. V posledních letech se však florbal v Česku výrazně prosadil a dnes patří k jedněm z nejpopulárnějších odvětví, v nichž nachází mládež své místo.

21.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Miloš Šálek

„Pamatuji ještě taková ta ´pionýrská´ léta florbalu, kdy tento sport teprve začínal. Před šesti lety jsme ale začali pociťovat výrazný nárůst členské základny a kde kdo nám tvrdil, že se to navýšení brzy zastaví. My jej ale evidujeme stále. Pořád přicházejí noví a noví členové, především z řad mládeže, a dnes již patříme v tomto ohledu na druhé místo v kolektivních sportech v republice,“ prozradil Krkonošskému deníku Jiří Tichý, člen ligové komise Výkonného výboru České florbalové unie.

Důkazem je i počet registrovaných mužstev v podkrkonošském regionu a vůbec nejvíce se zde daří ženskému kolektivu z Krakonošova města. Tým FBK 001 Trutnov letos vůbec poprvé působil v prestižní Extralize žen a přes leckdy nelichotivé výsledky dokázal nejvyšší českou soutěž uhájit i pro další ročník. V něm by již parta, vedená trenérem Janem Adamcem chtěla prodat nabrané zkušenosti a pokusit se trápit více protivníků.

Na poli mužském drží prapor podkrkonošského regionu klub FBC Orel Rtyně v Podkrkonoší. Zdejší kolektiv působí již delší dobu ve II. lize a nevede si v ní vůbec špatně. Letos skončil na osmé příčce, o rok dříve dokonce slavil skvělý bronz.

V nižších soutěžích působí i celá řada dalších oddílů a nutno říci, že se počet jednotlivých lig rok co rok rozrůstá. Jak by také ne. O florbal je v regionu i celé zemi obrovský zájem a přibývá především mládežnických kolektivů.

Nejde navíc jen o registrované celky. Ve spoustě měst i vesnic, které disponují sportovní halou, se scházejí partičky, vznikají neregistrované týmy a někde i malé soutěže, které nespadají pod florbalovou unii. Názorným příkladem je Hostinská florbalová liga (HFL), v níž letos působilo až neuvěřitelných 12 družstev. Soutěž navíc měla velice dobrou úroveň a její účastníci se již těší na čtvrtý ročník.

Přejme tedy florbalu jako sportu další úspěšné roky a všem kolektivům v podkrkonošském regionu nové hráčské přírůstky hlavně v řadách mládeže.

Na slovíčko s Janem Adamcem, trenérem extraligových žen Trutnova

„Bojovnost a nasazení byly jedny z našich předností“

Vůbec poprvé se představily florbalistky 1. FBK 001 Trutnov v nejvyšší domácí soutěži žen. Ač působily v roli nováčka takřka po celý ročník na poslední příčce, v posledním kole skupiny play down odvrátily hrozbu baráže a zajistily si účast i v příštím ročníku extraligy. Důvod k radosti tak měl i trenér JAN ADAMEC, jenž v krátkém rozhovoru popsal pozici Trutnova na výsluní českého florbalu.

Trenére, se svým týmem jste loni prožil premiérovou sezonu v extralize. Jak byste s odstupem času zhodnotil účinkování vašeho družstva? Zavládla u vás spokojenost?
Spokojenost se přímo říct nedá. Extraligu jsme udrželi, na druhou stranu nám sezona ukázala spoustu nedostatků, na kterých musíme do té příští zapracovat.

V soutěži jste skončili poslední, ale určitě budete souhlasit, že v některých zápasech jste vůbec nepůsobili předem poraženým týmem…
Rozhodně. Bojovnost a nasazení byly jedny z našich předností. Pokud se nám podaří přidat i v ostatních věcech mohlo by to být ještě o něco lepší.

Kolektivům Olomouce a Brna jste se vyrovnali. Berete to jako důkaz o tom, že jste v extralize byli důstojným nováčkem?
Důstojným nováčkem jsme pro tyto týmy určitě byli, ale nedá se přímo říct, že bychom se jim vyrovnali. I když jsme Brno dokázali třikrát porazit.

Vyhnuli jste se i baráži, což byl jistě prvořadý cíl. Jaké plány máte před novou sezonou?
Prvořadý cíl byl udržet v Trutnově extraligu, což se povedlo. To, že jsme se dokázali vyhnout baráži, byla nadstavba. V nadcházející sezoně se budeme snažit zúročit nasbírané zkušenosti a rozmnožit sbírku extraligových bodů a vítězství.

Dozná váš kádr nějakých změn?
Na tuto otázku je zatím brzo. Máme vytipované hráčky a některé z nich už s námi absolvují přípravu. Uvidíme, které z nich budou přínosem a doplní kádr.

Jak byste vůbec zhodnotil ženskou extraligu v České republice a následně i její postavení v Evropě?
Má velmi rozdílnou úroveň a nejlepším evropským týmům se může zatím rovnat jenom úřadující mistr Herbadent.

Co říkáte tomu, že florbal jako sport svojí hráčskou základnou dohnal lední hokej?
Nedokážu odhadnout, jestli je to trvalý stav. Faktem ale je, že florbal je v dnešní době velmi populární a oproti hokeji není tak nákladný co se vybavení týče.
Sezonu hodnotil i kapitán Rtyně Miloslav Krýsl

„Čím dál víc je vidět, že děti florbal baví a láká“

V uplynulém ročníku působil v roli kapitána mužstva, na podzim mu přibude další funkce. MILOSLAV KRÝSL byl jedním z lídrů kolektivu. Dařilo se mu i střelecky a v nové sezoně bude u týmu po odchodu trenéra Tomáše Třešňáka působit v roli kouče. Stal se tak ideálním členem FBC Orel Rtyně v Podkrkonoší, jenž odpověděl na pár otázek, týkajících se florbalového klubu.

Milane, Rtyně se ve druhé lize sympaticky zabydlela. Po třetím místu ze sezony 2009/2010 jste ale měli podobné cíle asi i loni, viďte?
Určitě jsme se chtěli předloňskému umístění přiblížit, bohužel se nám to ale nepovedlo. Konečné osmé místo není špatné, my ale měli cíle jiné. V každém případě jsme chtěli předvádět kvalitní florbal, který by i bavil naše příznivce. Hlavně však bylo úkolem co nejlepší umístění, v čemž se naše představy nesplnily.

V čem byl uplynulý ročník jiný než předchozí natolik úspěšná sezona?
Jiný byl hlavně v motivaci jednotlivých hráčů. Hodně to ovlivnil i fakt, že k nám přišel nový trenér. Tenhle model se neuchytil a také proto se pro další rok vracíme k tomu, že nehrajícího kouče mít nebudeme.

Jak vaši činnost vnímá obec? Cítíte dostatečnou podporu ve srovnání s ostatními sporty?
Minulá sezona rozhodně nebyla podle našich představ. Spolupráce moc nefungovala. Letos se ale celkově vracíme k dříve zaběhnutému systému a věříme, že i spolupráce s obcí bude na dobré úrovni.

Jak dlouho vy sám hrajete florbal a co říkáte na to, jakým způsobem jej medializuje Česká televize na svém čtvrtém programu?
Florbal hraji osmým rokem. Co se týče medializace tohoto sportu, musím říct, že se výrazně zvedla. Program ČT4 výrazně změnil pohled na florbal a každý, kdo jej má rád, určitě ocení, jaký prostor na obrazovce získal.

Florbal v dnešní době okusil takřka každý malý kluk. Myslíte, že s ohledem na ekonomickou náročnost ledního hokeje by se mohl právě florbal stát jedním z národních sportů?
Hokej si v dnešní době nemůže dovolit každý, v tom je u florbalu určitě výhoda. V tom, jak se zvedl počet registrovaných hráčů, je vidět, že děti tenhle sport baví a láká.

V novém ročníku budete u týmu působit jako hrající trenér. Jaké plánujete cíle a kdy vlastně začala příprava na blížící se sezonu?
Příprava už měsíc běží a nutno říci, že letos není a nebude nijak fyzicky náročná. Hlavně brzy začneme objíždět turnaje, kterých bychom rádi stihli co nejvíc.
Kolektivní sport č. 2

O popularitě florbalu hovoří fakta a statistiky. Člen ligové komise Výkonného výboru České florbalové unie JIŘÍ TICHÝ navíc potvrdil, že mezi kolektivními sporty je na tom florbal v Česku velice dobře.

Pane Tichý, kde vidíte pro florbal místo ve srovnání s jinými kolektivními sporty v republice?
Už v současné době se vzhledem ke členské základně řadíme mezi druhý největší kolektivní sport hned po fotbale. Díky stále narůstající základně hlavně v mládeži předpokládám, že se tato pozice bude stále upevňovat.

Kolik registrovaných členů čítá florbalová unie u nás?
Přiznám se, že přesné číslo vám teď nepovím. K loňskému roku to ale bylo 58 tisíc registrovaných členů. Těsně se nám podařilo přeskočit i lední hokej, což je pro florbal, jako takový, obrovský úspěch.

Souhlasíte s tím, že popularitě florbalu výrazně pomohl přístup České televize?
Určitě. Propagace a přímé přenosy nejvyšších soutěží medializaci florbalu hodně pomáhají. Bez médií se v dnešní době žádný sport neobejde, zvlášť když se chce nějakým způsobem stále rozvíjet.

Co říkáte na postavení reprezentačních kolektivů?
Když začnu u mužů, tak ti se stále pohybují někde kolem třetího a čtvrtého místa. To je jejich pozice (na posledním světovém šampionátu skončili Češi třetí – pozn. aut.). U žen vzhledem k mistrovství světa, které bude příští rok probíhat v České republice, předpokládám, že také zaujmou pozici, jakou si vybojovali jejich mužští kolegové. No a mládež, tam je ta špička podstatně širší. Ono už i v dospělých kategoriích se postupně to čelo rozšiřuje. Už nejsou jen ty čtyři nejsilnější federace (Švédsko, Finsko, Česko, Švýcarsko – pozn. aut.). Ostatní národy se dotahují a již dnes mohou směle potrápit favority. Florbal se rozvíjí nejen v České republice, ale i ve světě a to přináší výrazné zvýšení konkurence.

Autor: Tomáš Otradovský

21.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 22 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: RECEPČNÍ - zkušenosti, zručnost, pečlivost, trestní bezúhonnost, znalost min. 1 světového jazyka , prac. doba :12 - ti hod. směny, pouze denní služby, Nabízíme: možnost ubytování, stravování, využití Wellness centra. Pracoviště: Pecr - apartments hotel s.r.o. - pracoviště, 542 21 Pec pod Sněžkou. Informace: Lenka Steinerová, +420 734 287 529. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 30 000 Kč Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚČETNÍ - SŠ vzdělání ekonomického směru, znalost podvojného účetnictví, spolehlivost, samostatnost, praxe, bezúhonnost, nástup možný ihned., Mzdu upřesní zaměstnavatel při osobním jednání.. Pracoviště: Elektroodpady recyklace s.r.o., Mírová, č.p. 694, 541 02 Trutnov 4. Informace: Leoš Jiruška, +420 774 481 146. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍCI/CE, OBSLUHA MANIPULAČNÍCH VOZÍKŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 5 týdnů dovolené, 13. plat, dotované závodní stravování, stabilní zázemí, možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu,, , kontakt: telefonicky po-pá od 8.00 do 14.00 hod., , e-mailem, osobně každý pátek od 9.00 do 11.00 hod.,. Pracoviště: Kamax s.r.o., Nudvojovice, č.p. 1474, 511 01 Turnov 1. Informace: Pavla Černá, +420 481 353 189. Obchod - Obchod Pokladní 130 Kč Pokladníci v prodejnách POKLADNÍ V MALOOBCHODNÍ PRODEJNĚ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní náplň: nakládání se zbožím, kontrola a prezentace zboží, obsluha pokladny, , požadujeme - vzdělání - nižší střední, praxe v obchodním řetězci výhodou, samostatný a výkonný způsob práce, nasazení, spolehlivost, pracovitost, flexibilitu a pozitivní postoj k obchodu, příjemné vystupování, ochotu k fyzické práci, , nabízíme - řádné zaškolení, možnost profesního růstu, odpovídající finanční ohodnocení, jistotu stálého zaměstnání, , kontakt: e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Norma, k.s. harrachov, 512 46 Harrachov v Krkonoších. Informace: Daňková, +420 225 996 614.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z duelu krajského přeboru Vrchlabí - Vysoká (2:3).

Trestuhodně promarněný náskok fotbalového Vrchlabí

Michal Martišek absolvoval na domácím turnaji O pohár města Trutnova premiéru v roli hlavního kouče Lokomotivy.
3

Medzilaborce i Santiago de Chile. Trutnov propojil basketbalový svět

AKTUALIZOVÁNO

Trutnovský turnaj vyhrál poprvé Ružomberok, Hradec porazil o bod

Trutnov /FOTO/ - Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrály 19. ročník mezinárodního turnaje O pohár města Trutnova. Pro slovenského vicemistra to byl premiérový triumf v trutnovském turnaji, v němž patří k nejčastějším účastníkům.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT