Vzdálenost 6 900 metrů (stejně jako nejstarší dostihový závod v Evropě) a přes třicet originálních překážek. V sobotu ožilo dostihové závodiště v Pardubicích běžeckým závodem Gladiator Race Taxis. Čerstvá sněhová nadílka nastupující královny zimy slibovala tvrdé podmínky.

Účast:
Děti – 272
Dospělí – 927

Autentické prostředí největšího tuzemského dostihového závodu pohltilo závodníky svou atmosférou, což ještě podtrhl způsob startu ve vlnách ze startovacích boxů určených původně pro koně. Slavnostní dojem ze závěrečného závodu gladiatorské série byl umocněn vtipnými outfity některých běžců. Na trati tak bylo možné potkat dvojici Mikulášů, Zombie a spoustu dalších netradičních převleků.

Nejprve odstartoval závod Original. Na rychlou, o převýšení nenáročnou, avšak díky noční sněhové nadílce velice náročnou trať se běžci vydali ve startovních vlnách po dvanácti startujících. Startovací boxy z reálných dostihů ještě více umocnily atmosféru soutěží jezdců a koní. První překážky na trati měly spíše parkurový charakter a měly za úkol roztáhnout startovní pole před překážkami z gladiatorské dílny.

Závody Gladiator Race jsou náročné samy o sobě. Vyžadují odvahu, sílu, rychlost i vytrvalost. Stejně jako vlastnosti antických gladiátorů. Ne vždy vyhrajete, ne vždy budete úspěšní, ale vždy musíte porazit a překonat sami sebe.

Časté střídání podkladu kladlo vysoké nároky na techniku běhu, rovněž chlad a mokro znamenaly vyšší náročnost u překonávání technických překážek, kde je klíčovým atributem úchop. Nouze nebyla ani o vodní překážky, suchý tak do cíle nedoběhl nikdo, kromě nejmenších dětí, které byly z pochopitelných důvodů vodních radovánek ušetřeny.

Nejrychlejší Ondřej Souček prolétl trať v čase 35:20, druhého elitního běžce Lukáše Nováka porazil o více než dvě minuty. Nejlepší ženou byla Stanislava Babušková (44:33).

Kromě elitních kategorií nabídl Gladiator Race zábavu také pro nejmenší běžce a účastníky nesoutěžních kategorií Fun a Family. Celý den pak zakončil večerní závod typu Night.