Dlouholetá nadvláda lyžaře Lukáš Bauera v anketě Nejúspěšnější sportovec Libereckého kraje končí. Na trůn po něm usedne biatlonová kráska Gabriela Soukalová z Jablonce nad Nisou.

Nejlepší česká biatlonistka této sezony nastartovala svou úspěšnou jízdu Světovým pohárem ještě před koncem roku 2012, kdy se třikrát postavila na pódium. V dalších závodech se pak stále zlepšovala, byť ji v zimě trochu trápilo zdraví. Nakonec z toho byly čtyři první místa v závodech Světového poháru a jako bonus také bronzová medaile z mistrovství světa v Novém Městě na Moravě.

Vyhrála jste už někdy už nějakou anketu, která se týká sportu?
Akorát Miss biatlon (na MS v Novém Městě, pozn. red.). Ale na Sportovci Jablonecka jsem byla minulý rok třetí a letos jsem tam byla druhá a vyhrál Jarda Soukup. Takže první místo je pro mě úplně nové.

Jaký to je pocit být nejlepší sportovkyní v kraji? Nechala jste za sebou taková esa jako Helenu Erbenovou, Davida Lafatu a další.
Určitě je to pro mě příjemná skutečnost a moc si toho vážím. Je to pro mě něco nového. Stejně jako jsem nikdy netušila, že bych mohla vyhrát závod Světového poháru, tak jsem nikdy netušila, že bych mohla vyhrát Sportovce.

Jaký máte názor na sportovní ankety?
Sportovní ankety jsou určitě moc hezké, ale je to vždycky trochu škoda, že se to koná v době, kdy my máme závody. Kolikrát třeba takový Lukáš Bauer nebo další špičkoví sportovci, kteří se pravidelně umisťují na předních pozicích, tak se třeba nemohou zúčastnit. A spousta z nich se tam ani neukáže. To je docela škoda. Ale jako motivace je to hezké pro všechny sportovce.

Na hlasování se podílí také čtenáři, takže se dá říct, že jste se opravdu stala miláčkem veřejnosti, že?
To mě moc těší. O to je to ale potom těžší, protože lidi ode mě budou něco čekat, už nemůžu překvapit. Bude na mě asi větší tlak a budu se muset více snažit a psychicky na tom být líp. A hlavně se snažit udržet se v závodech co nejvýš.

Ono se i říká, že dosáhnout prvního velkého úspěchu je jednodušší než ho potom obhájit.
Přesně tak, je mi to úplně jasné, jak to říkáte. Doufám, že budu alespoň zdravá a budu moct pořádně trénovat, abych pak mohla ukázat, že na to pořád mám. Bude to těžký a jsem z toho teď tak trochu vykulená (smích).

Biatlon je možná na obhajobu jeden z nejtěžších sportů, že?

Je mi jasné, že to bude hodně těžké. Hlavně u biatlonu, protože tam člověk opravdu nikdy neví, jak to dopadne. Chybí mu jedna rána a může se rozloučit s nějakým super výsledkem. Takže o to to bude těžší.

To se stalo například dvakrát Ondrovi Moravcovi v Novém Městě.
Přesně tak…

Co během volna po velmi úspěšné sezoně plánujete?
Určitě nějaký čas strávím někde na dovolené. Asi převážnou většinu času. Potom se budu věnovat regeneraci. Asi nepřestanu úplně, že bych měsíc nedělala nic, ale budu dělat jiné činnosti. Třeba relaxační běh, hodně plavání a takové ty věci, na co člověk nemá jindy čas. Určitě si udělám nějaký výlet za kulturou, takže to bude takový odpočinkový měsíc.