Původně byl golfový club v Semilech založen už v roce 1962, přičemž se hrálo v Bozkově, ale odstěhováním hlavní duše spolku, dr. Ivo Balcara, byla činnost klubu zastavena. Znovuobnovení činnosti se datuje 8. dubna 1970, tedy přesně před 40 lety.

„Zpočátku se vlastně nic nebudovalo, neustále se kácely nálety stromů, křoviny, čistily pozemky, likvidovalo se staré nefunkční elektrické vedení,“ vzpomíná dnešní prezident klubu Václav Schovánek a pokračuje dál: „Vše jsme likvidovali ručně, bez mechanizace, jediná přístupová cesta po souši byla až 3 km daleko – pěší lávka přes jez. Pro automobily byl pouze brod přes řeku Jizeru, bylo–li málo vody.“

Dalším problémem bylo třeba i sekání travnatých ploch. Po roce brigádnické činnosti mohli teprve golfisté pověsit na stromy provizorní lanovou lávku z použitého elektrického vedení.

„Bez ohromného nadšení a úsilí vlastních členů, příbuzných i známých, ale i cizích lidí, kteří chtěli pomoci, se pomalu a s velkými potížemi klubalo golfové hřiště. Málokdo nám věřil, že ze zpustlého koutu na kraji Semil dokážeme něco udělat, více se stále brigádničilo než hrálo,“ pokračuje Václav Schovánek.
Později členové pořádali výdělečné golfové plesy, postavili nový lanový most přes řeku Jizeru, který vydržel 25 let. Vybudovali klubovnu a zavedli elektrický proud.

„Ti mladší, co přišli do klubu později, by měli vědět, že hřiště, na kterém se dnes hraje, se nepostavilo samo. Díky všem, kteří mají průkopnický podíl na založení golfového hřiště v Semilech,“ ukončuje vzpomínkové osvětlení vzniku klubu Schovánek.

Na výroční golfové schůzi, začátkem letošního roku byl 22 členům, kteří se podíleli na postavení hřiště, slavnostně předán z rukou starosty města Jana Farského a poslance Zdeňka Macha, pamětní list.

Nyní může šestý nejstarší golfový club v České republice hledět s optimismem do budoucna. V klubu, který má již přes 400 členů, vyrůstá nová základna mladých hráčů pod vedením trenérské dvojice Jan Schovánek a Jiří Novotný. Možná z nich také vyrostou úspěšní reprezentanti, jako byli ze semilských hráčů v minulosti Jan Schovánek, Jiří Novotný, Jiří Janda nebo Miroslav Holub.