Zápasy probíhaly podle pravidel knock down IKO, v nichž je povolený plný kontakt při úderu rukou (mimo úderu na hlavu soupeře) a plný kontakt při kopu od kolen výše, a to včetně kopů na hlavu. Závodníci nemají žádné chrániče rukou a pro některé kategorie byly povoleny chrániče na nohy.

Při slavnostním nástupu se zaplněnému hledišti představili závodníci z Německa, Polska a České republiky. Celkem se prezentovalo 15 týmů těchto zemí. Na tatami své umění předváděli národní šampioni, účastníci evropských šampionátů i letošního mistrovství světa v Tokiu.

Již dopolední eliminační souboje ukázaly vysokou kvalitu tohoto sportu a diváci bouřlivě povzbuzovali závodníky při jejich duelech. Několik zápasu skončilo před časovým limitem po ukázkových technikách, kdy soupeř byl otřesen a nemohl dál pokračovat v boji. To se zpravidla stává zejména po mawashi geri jodan (obloukový kop na hlavu). Jiné se rozhodovaly až v prodloužení a některé po převážení obou soupeřů (rozdíl musí být větší než pět kilogramů).

Po polední pauze započal finálový blok turnaje, kdy se nejprve řešila hádanka, kdo získá bronzovou medaili. Poté následovaly finálové boje.

Opravdovým vrcholem bylo finále kategorie žen open (bez rozdílu hmotnosti). Při tomto zápase se nadšenému publiku předvedla Jana Kořínková (KK Praha), držitelka třetího danu a dlouhodobě nejlepší česká závodnice. Proti ní stanula Agniezska Winek (UKS Bushi Warszawa), majitelka druhého danu a úřadující mistryně Evropy. Od prvních okamžiků si obě soupeřky nedarovaly ani centimetr tatami. Útok střídal protiútok a hala se dostávala do varu.

Pohledné zápasové kombinace a atraktivní techniky musely potěšit oko odborníků i laiků. Po skončení základního času byl vyhlášen nerozhodný výsledek. Následovalo prodloužení a v něm obě aktérky ještě více přitlačily na pilu. Mírnou převahu si vytvořila polská reprezentantka, ale Jana statečně čelila vzrůstajícímu tlaku a oplácela stejnou mincí. Opět vše skončilo nerozhodně a hlavní rozhodčí na tatami poslal soupeřky na váhu. Mírná vyšší tělesná hmotnost Agniezsky Winek nebyla dle pravidel rozhodující, a tak se opět prodlužovalo. Polská závodnice se znovu a znovu vrhala do útoku a převažovala misky vah na svoji stranu. Kořínková musela čelit spoustě velmi tvrdých kombinací a zničujících technik. Závěrečný gong a verdikt rozhodčích byl nakonec ve prospěch evropské šampionky. Po finále elitní kategorie mužů požádala Agniezska Winek o možnost promluvit k přítomným a poděkovala své soupeřce za výborný zápas a výkon. Za toto velmi milé gesto si vysloužila dlouhotrvající potlesk zaplněné haly.

Závěrečný ceremoniál ocenil všechny účastníky a zejména borci z pořádajícího oddílu Kyokushin karate dójó TJ Tatran Hostinné si užívali pozornosti a potlesku publika – Ota Volák (1. místo, kategorie seniorů B do 85 kg), Jan Minka (2. místo, kategorie juniorů Elite nad 75 kg), Martin Andrle (2. místo, kategorie masters open), Martin Roštejnský (3. místo, kategorie seniorů Elite do 80 kg) a Vít Munzar (3.místo, kategorie masters open).

Organizátoři věří, že se z tohoto turnaje stane tradice, kdy bude možnost znovu se podívat na špičkové karate tohoto stylu v malém podkrkonošském městečku. Osu!

VÍTĚZOVÉ KATEGORIÍ

Seniorky Elite open: Agniezska Winek (UKS Básni Warzsawa).
Junioři B do 75 kg: Tomáš Vlasák (KK Hlušice).
Junioři Elite nad 75 kg: Sebastian Szczygel (Swidnicki Klub KK).
Senioři B do 85 kg: Ota Volák (KKD TJ Tatran Hostinné).
Senioři B nad 85 kg: Martin Ábel (KK Praha).
Senioři Elite do 80 kg: Miroslav Khuda (Oyama´s team Praha).
Senioři Elite nad 80 kg: Alireza Shams (KK Dojo Hamburg).
Masters open: Karel Loskot (KK Praha).

(pk, to)