„Rozhodly finance. Podmínky se oproti předchozím dvěma obdobím změnily a v podobě, kam se nyní dostaly, není pro nás možné je realizovat,“ vysvětlil manažer týmu Kara Trutnov Jan Braun důvod odchodu jedné z opor bronzového týmu.

211 utkání, 2643 bodů

Hartigová bude v příští sezoně soupeřem krkonošského celku, neboť na novém angažmá se domluvila v Hradci Králové, kde s basketbalem začínala a odkud do hor poprvé odešla jako dorostenka.

„Míše děkujeme za její působení v Trutnově, pro klub odvedla velký kus dobré práce, strávila u nás dohromady sedm let. Rozloučíme se s ní oficiálně před trutnovským publikem, jak je u nás zvykem při odchodu hráček,“ poznamenal manažer Braun.

Michala Hartigová uzavírá působení v Trutnově na druhém místě historického pořadí nejlepších střelkyň s počtem 2330 bodů ve 184 odehraných ligových zápasech. V evropských pohárech odehrála za Trutnov 27 utkání a zaznamenala 313 bodů. Aktuálně se dostala do širšího výběru české reprezentace pro mistrovství světa 2010.

„Uvidíme, jak ještě dopadne situace s Nikolou Tothovou a Veronikou Rybovou, které se hlásí na vysoké školy, ale odchod Míši bude jedinou změnou v ligovém kádru. Velmi nás naopak těší podepsání nové smlouvy s naší kapitánkou a ústřední postavou týmu Darinou Mišurovou, a také s Katkou Hindrákovou, která jako trutnovská odchovankyně absolvovala všechny mládežnické šampionáty s reprezentací. Oběma končily smlouvy a navzdory řadě jiných nabídek se rozhodly zůstat v Trutnově, čehož si velmi vážíme,“ řekl trutnovský manažer.

Na uvolněné místo pod košem klub shání náhradu. Jediným jistým příchodem je zařazení pivotky Michaely Bělohoubkové z vlastního extraligového dorostu.

Příprava začala

Trutnovský tým se sešel k prvnímu tréninku po úspěšné sezoně před týdnem a vedle střeleckých dávek absolvuje doplňkové sporty. Florbal, lezení na umělé stěně, to už mají hráčky za sebou, v úterý se zúčastní závodu v orientačním běhu v Hájemství u Vítězné. Ve čtvrtek se naopak hodí do gala, neboť jsou pozvány do Divadla Ypsilon na představení Rusalka nejen podle Dvořáka.

Účinkuje v něm i Martin Dejdar, který se představil loni v září v Trutnově při zahájení 10. ročníku mezinárodního turnaje JAKO CUP, když sehrál se svým týmem HC Olymp exhibiční basketbalové utkání s Fan´s Trutnov.

„Je to pro mě nová výzva,“ říká Hartigová

Posilu jako hrom získaly do svých řad basketbalistky Hradce Králové. Klubu se na dva roky upsala jedna z nejlepších českých pivotmanek MICHALA HARTIGOVÁ, která v předchozích dvou sezonách oblékala dres Trutnova.

Překvapila vás hradecká nabídka?
Hradec o mě projevil zájem už před sezonou. Teď se jednání obnovila. Smlouvu jsem podepsala na dva roky.

Rozhodovala jste se dlouho?
Měla jsem čas na rozmyšlenou. Vyhodnotila jsem to jako nejlepší možné řešení.

Do Trutnova jste zamířila v šestnácti právě z Hradce Králové…
To už je opravdu dávno. S Trutnovem jsem začínala trénovat už v patnácti. Přišlo mi automatické, že jsem tam posléze přestoupila. Tehdy jsem to vůbec nebrala jako odchod do týmu východočeského rivala. Trutnov hrál ligu, Hradec ne. Člověk to pocítil až při vzájemných zápasech v následujících sezonách. Derby měla vždycky veliký náboj.

V Trutnově jste s přestávkou strávila dlouhých sedm let…
Vzpomínat budu jen v dobrém. Poprvé jsem tam nakoukla do ligy a získávala cenné zkušenosti. Vždycky tam byla bezva parta a fantastičtí fanoušci. To ze srdíčka nelze vymazat.

Bronzové časy asi rovněž ne, že?
Bronzy mám čtyři a také jedno stříbro. V letošní sezoně si třetí příčky cením strašně moc. Velmi jsme se na ni nadřely. Samozřejmě nelze opomenout vítězství ve Středoevropském poháru. To byl obrovský úspěch.

Po Erice Dobrovičové jste historicky druhou nejlepší střelkyní Trutnova (Hartigová dala 2330 bodů – pozn. red.). Čekala jste, že se vám v tomhle klubu bude tolik dařit?

Na rovinu říkám, že ne.

Má na tom zásluhu i legendární Dobrovičová?
Hrát po jejím boku bylo moc poučné. Získala jsem velmi cenné zkušenosti.

Zpátky k Hradci. Co soudíte o síle současného kádru?
Hradec má velmi mladý tým. Snaží se o rychlý basketbal. V letošní sezoně jsme s ním odehrály vyrovnané zápasy. Je to pro mě nová výzva. Těším se.

Počítá se, že s vaším příchodem výrazně vzroste síla pod košem…
Doufám, že se mi bude dařit. Nová sezona je ještě daleko. Je potřeba se s týmem nejprve pořádně sžít.

Vyloučen není návrat Evy Horákové-Němcové. Viděla byste ji ráda v týmu?
Bylo by to fajn. Než se Eva zranila, všem jasně ukázala, že ze svého umění nic neztratila.

Figurujete v širším výběru pro mistrovství světa, které se na přelomu září a října uskuteční v České republice. Bude těžké prosadit se do závěrečné nominace?
Konkurence mezi pivotkami je obrovská. Bude to určitě těžší než v letech minulých. Poperu se o to. Uvidíme, jak to dopadne.

Příprava odstartuje regeneračním pobytem v Lázních Bělohrad. Těšíte se?
Určitě to bude příjemné zpestření. Sezona byla dlouhá, každopádně nám to dodá před různými soustředěními patřičnou svěžest a energii.

Michal Bogáň, Pavel Král