Stojí kousek před brankou, kde se v malém oblouku pohybuje od tyčky k tyčce. V tom se najednou před ním z lesu rukou a těl hráčů vynoří míč a on má jediný úkol. Chytit ho. Tak přesně to je hlavní náplní práce brankáře v házenkářské svatyni.

Kdo v sobotu viděl v barážové bitvě ve Strži v této činnosti domácího gólmana MARTINA BABČANÍKA, jen zíral s otevřenou pusou. Chcete-li hledat jeden z hlavních důvodů, proč Dvůr Králové zvítězil nad extraligovým soupeřem z Frýdku-Místku 26:22, tak právě v osobě osmadvacetiletého statného chlapíka.

Martine, co říct k zápasu, ve kterém se vám tak extrémně dařilo?
No, prostě to všechno vyšlo, jak jsem chtěl. Kam jsem se postavil, tam mě trefili.

Ke konci utkání to vypadalo, že někteří hráči Frýdku jsou z vás už doslova zoufalí…
Hlavně křídla si tolik nevěřila. Chodily tam spíš, že musely, než že bych chtěly. Když se člověk ze začátku chytne, je to super. Naopak dostat dva tři góly z křídla, asi by to bylo horší.

S tím, jak pracovala obran před vámi, jste byl spokojen?
Jo, obrana držela super. Pokud jsme ji měli postavenou, soupeř se nemohl prosadit. Problémy jsme jen měli s tím, že po našem gólu soupeř rychle naběhl a gól dal taky.

Proto jste i prohráli první poločas?
Dělali jsme zbytečné chyby, které soupeř trestal z rychlých protiútoků. Zvláště Petrovský je pak hráč, který je úplně někde jinde než ti ostatní. Když byl na hřišti, hned to bylo znát. Troufnu si říct, že kdyby ho Frýdek neměl, vyhráli bychom snáze, než jak to nakonec dopadlo.

Ten jediný na vás dokázal najít recept. Dal vám devět gólů. Proti jeho střelám jste více udělat nemohl?
Je to složité. Má dobrou ruku. Podrží si to a pak míč zápěstím hodí, kam chce. To se těžko chytá.

Nakonec to nevadilo, protože závěr utkání jste ovládli…
Opravdu v závěru nám vyšlo skoro všechno. Frýdek už nepracoval tak dobře v obraně. Dávali jsme góly z pivota. V obraně jsme zase získávali míče. Vyhecovali jsme se, protože doma jsme prohrát nechtěli.

Splnilo se vám to a navíc před odvetou jste si vytvořili i slibnou pozici. S čím do Frýdku pojedete?
Asi s nějakou údržbou. Zkusíme je potrápit. Uvidíme, jak to tam bude vypadat, s čím na nás vyrukují.

Čtyři branky? Jaký to je náskok?
V házené to neznamená nic. Frýdek se ze začátku může chytit, dá tři čtyři trháky a může být všechno jinak. Myslím ale, že to bude stejný zápas. Gól na gól a neměli by nám nějak utéct. Zase tak dobří nejsou.

Přeci jenom. Rozdíl v těch zápasech v něčem bude – divácka kulisa. Co jste říkal na tu, která panovala v sobotu ve Strži?
Super. Poslední tři zápasy, které jsme hráli doma, byli parádní. Chodí hodně lidí. Člověk se vyhecuje úplně k něčemu, co si ani myslí, že nejde. Byl jsem úplně vyřízenej, a to stojím v bráně a moc neběhám. Netrénujeme tolik jako Frýdek pětkrát šestkrát týdně, a proto kluci mají můj obdiv, že s ním zápas uběhali.

HRACHA MLADŠÍ: DALI JSME GÓL A MĚL JSEM MRAZENÍ V ZÁDECH

Čtyři góly. O tolik mají po prvním barážovém utkání o extraligu navrch házenkáři Dvora Králové nad Frýdkem–Místkem. Levé podkrkonošské křídlo, KAREL HRACHA ml., jich dalo v sobotu pět a po Danielu Fiedorovi s osmi trefami byl třiadvacetiletý hráč druhým nejlepším domácím střelcem.

Karle, porazili jste extraligový tým. Jaký je to pocit?
Skvělý. Dokázali jsme, že zase takový rozdíl, jak se tvrdilo, mezi první ligou a extraligou není.

Čím jste Frýdek přehráli?
„Řekl bych, že hodně udělali diváci. Po každém našem gólu jsem měl mrazení v zádech. Je to neuvěřitelné hnaní dopředu od fanoušků.

Ale určitě jste museli přidat i něco z vašeho sportovního umu, ne?
Samozřejmě. Diváci nás strašně ženou dopředu. Podle mě je to všechno v tom, že se od Přerova dokážeme neuvěřitelně nahecovat. Vydržíme to, co pomalu ani nejsme schopni vydržet. Poslední čtyři zápasy si saháme na dno. Proti Přerovu, Košutce, Karviné a teď i Frýdku. Stále hrajeme svou hru, ale teď jsme víc vyhecovaní.

Co jste říkal výkonu vašeho brankáře Martina Babčaníka?
Hraje životní zápas za životním zápasem. Poslední čtyři zápasy utkání výkony extraligového brankáře. Určitě. Hlavně Hesovi pochytal spoustu trháků. Křídla měl téměř stoprocentní. Petrovského střely, co si budeme povídat, jsou nechytatelné. Ukázal to i ve finálových zápasech proti Zubří.

Jaká bude odveta?
Frýdek bude hrát líp, ale čtyřgólový náskok udržíme.

Řekli po zápase aneb O zázračné vodě v kašně na náměstí

DANIEL PICHA

(nejstarší hráč Dvora Králové, který po sezoně končí s kariéru a v sobotu hrál svoje poslední domácí utkání)

„Bylo to pěkné. Rozloučit se na vrcholu je nejlepší, co se může stát. Já už teď týden hraju a týden trpím. Nohy, záda, klouby… házená je dost namáhavý sport. Jít se čtyřmi góly do odvety je příjemné, ale tam na nás určitě vlítnou úplně jinak. Nebýt toho, kluka, který hrál finále za Karvinou (Petrovský – pozn.), asi by Frýdek prdnul ještě víc. Hodně nás potrápil tím, že hned po rozehrání chodil do rychlých brejků a dal nám z toho asi čtyři pět gólů. Obecně si myslím si, že soupeř dával branky jednodušeji. My, i když jsme vyhráli, jsme se na ně nadřeli. Každý gól byl však velmi důležitý, Frýdek se může taky rozklepat. Je pravda, že jim jde asi o hodně víc, než nám. My bychom naopak měli spíš starosti, kdybychom vyhráli, aby se to tady pak nějak uplácalo.“

RADIM KULHÁNEK, JIŘÍ GROH

(poslední dva hráči Dvora, kteří zůstávali po utkání v šatně)

„Asi v té kašně na náměstí je nějaká zázračná voda (narážka na mistrovské oslavy – pozn.). Výborná divácká atmosféra. Zřejmě čekali, že budou vyhrávat, ale ke konci, jak to bylo stále vyrovnané, se nějak sesypali. Mysleli si, že budeme horší, a to je Petrovský držel ještě dost nad vodou. Fantasticky chytal Babča, se divím, že si ho ještě nestáhli do Jičína nebo někam jinam. Celou sezonu nás drží v důležitých zápasech. Hese, šestého nejlepšího střelce extraligy, úplně vymazal. Bojovali jsme. Za celou sezonu jsme si to ve Dvoře zasloužili. Určitě by bylo fajn zahrát si extraligu, ale těžko říct, jak by to vypadalo. Frýdek v ní skončil poslední a my jsme do toho šli v zápase na krev.“