VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hegemonii lyžařů z Lomnice narušil kouč Král a šachisté

Pojizeří /Nejúspěšnější sportovec okresu Semily/ - Hvězdou čtenářů Krkonošského deníku se stal mládežnický oddíl florbalistů Lomnice.

31.1.2013
SDÍLEJ:

Nejúspěšnější sportovec okresu SemilyFoto: Karel Čermák

Nejúspěšnější sportovec roku okresu Semily je největší anketou svého druhu, oceňující na základě hlasování odborné poroty nejhodnotnější výsledky mladých i dospělých závodníků. Včera večer byli v lomnickém Tylově divadle dekorováni noví vítězové. A kdo nechyběl opět na nejvyšším stupínku? Tipujete správně – Roman Koudelka. Domácí skokan na lyžích, který v loňské sezoně skončil desátý v celkovém hodnocení Světového poháru, přebírá pohár za prvenství pravidelně od roku 2009. Předtím navíc ještě po čtyři léta vládl mládeži. Druhá skončila skibobistka Alena Housová, třetí místo získala orientační běžkyně Michaela Gomzyk-Omová.

Ostatně, lomničtí lyžaři byli co do počtu cen znovu nejaktivnější. Mezi sportovci do 19 let triumfoval Tomáš Portyk mladší, vítěz loňských Olympijských her mládeže v Innsbrucku. Ten vítězství také obhájil, loni totiž přebíral cenu i v Semilech. Předloňský držitel titulu atlet Jaromír Mazgal skončil opět druhý. Třetí místo bral Mazgalův oddílový kolega z AC Syner Turnov Josef Egrt.

Kvůli nominaci na seniorský Světový pohár do ruského Soči absentující Tomáš Portyk ml. vyhrál podruhé i mezi kolektivy. Společně s Jakubem Dohnalem dosáhli jako mladší dorostenci loni na prvenství na mistrovství České republiky ve skoku na lyžích. Tím LSK Lomnice dokonal hattrick. Vítězové za sebou nechali i všechna družstva ze sousedního jilemnického klubu.

Možná největší překvapení pak nastalo při vyhlášení nejlepšího kolektivu dospělých. Pro pomyslnou korunu pro vítěze si vystoupali šachisté ŠK Zikuda Turnov, mistři České republiky. Druhá skončila ženská štafeta z Jilemnice, cenu za 3. místo obdrželi biatlonisté ze stejného města.

Trenéři tentokrát byli rozděleni do dvou kategorií. Mezi profesionály uspěl Dušan Král, jenž má mimo jiné podíl na 6. místě Lukáše Melicha z Olympijských her v Londýně. Amatérům vládl Filip Stárek, jehož svěřenci pravidelně vozí cenné úspěchy ze závodů v orientačním běhu.

A volba čtenářů? Ti za Hvězdu Krkonošského deníku zvolili na krajské úrovni velmi úspěšný mládežnický florbalový oddíl z Lomnice!

Pojizerská síň slávy rozšířena o tři sportovce

Ve všech odvětvích jsou pro nadějné sportovce důležité také úspěchy jejich předchůdců, z nichž si následně pokračovatelé mohou brát nejen výsledkové, ale i životní vzory. I proto organizátoři ankety Nejúspěšnější sportovec okresu každoročně odměňují za závodnickou, trenérskou i funkcionářskou činnost ty osobnosti, které svým působením pojizerské kluby úspěšně reprezentovaly. V letošním roce byli oceněni tři sportovci. V několika následujících řádcích se s nimi můžete seznámit, případně si pouze připomenout jejich činnost. Díky úspěšné kariéře nebo díky nezištné celoživotní činnosti byli totiž slavnostně uvedeni do Síně slávy!

Eva Benešová – Paulusová, Kracíková
Narozena 19. února 1937

Úspěšná reprezentantka ČSSR v běhu na lyžích se zúčastnila dvou Zimních Olympijských her a tří mistrovství světa v lyžování. Na MS 1958 v Lahti přispěla k 5. místu štafety, na akademických hrách v Chamonix obsadila 2. místo, když ji jen vteřina scházela na vítěznou závodnici ze SSSR. Olympijským maximem jsou dvě štafetová šestá místa (Cortina d´Ampezzo 1956, Innsbruck 1964).

Rodačka z Jilemnice během závodní kariéry dosáhla na osm titulů Mistryně Československa. Po skončení závodní činnosti a následném návratu do Krkonoš učila i trénovala ve Vítkovicích. Později se stala vedoucí trenérkou ve sportovních třídách při ZŠ Komenského v Jilemnici. Z jejího trenérského vedení vynikla také řada úspěšných závodníků. Namátkou lze uvést Marcelu Jebavou nebo Janu Šaldovou, které se později staly reprezentantkami ČSSR v běhu na lyžích.

V letech 1975 – 1984 byla členkou ženské běžecké komise FIS, v jejíž organizaci působila také jako technická delegátka. Díky tomu se mohla zúčastnit dalších závodů na evropském kontinentu.

Jaroslav Kaplan
Narozen 19. prosince 1932

V Lomnici nad Popelkou se v roce 1932 do rozvětvené rodiny, pro kterou byl tělocvik a sport doslova posláním, narodil Jaroslav Kaplan. Jeho otec s bratry v roce 1920 položili základ Sportovního klubu v Lomnici nad Popelkou. Celá rodina byla navíc velmi činná v místním Sokole, a tak i Jaroslav zde získával na cvičení první sportovní dovednosti.

Po válce Kaplan studoval na jičínském Gymnáziu a v rodné Lomnici se postupně zapojoval do sportovního dění. Hrál fotbal, dělal atletiku, ale jeho zřejmě nejoblíbenějším sportem se stal basketbal. Ten hrál po skončení studia na ČVUT v Praze za Lomnici i závodně. Později se stal rozhodčím, trenérem mládeže a pořadu let působil jednak jako člen výboru oddílu košíkové, ale pracoval i pro výbor TJ Lomnice nad Popelkou.

Od mládí byl velkým vyznavačem skautingu. V roce 1969 měl velký podíl na založení sokolského tábořiště v Krčkovicích, kam jako hlavní vedoucí či hospodář jezdil dlouhých 35 let. Od 90. let je také členem výkonného výboru Liberecké krajské Asociace sportu pro všechny.

Aktivně se věnuje též spolupráci s tiskem. Čtenáře obohacuje hlavně zprávami z tělovýchovy a sportu. Především lomnický basketbal v něm našel tiskového pracovníka, ale i historika a archiváře. Škoda, že od roku 2005 je basketbal v Lomnici „u ledu". Kaplan věří, že „Šípková Růženka" jen čeká na prince, aby ji opět probudil k životu.

Petr Pivrnec
Narozen 25. července 1941

Lomnický rodák po absolvování gymnázia úspěšně vystudoval Pedagogickou fakultu v Liberci. V té době se již aktivně účastnil sportovního dění v rodném městě, kde nastupoval v tehdy velmi silném atletickém družstvu. To mělo ještě v 60. letech výborné podmínky na lomnickém stadionu a získalo řadu úspěchů na úrovni kraje i oblastních soutěží. Postupně začal také získávat trenérské zkušenosti.

Petr Pivrnec následně nastoupil na lomnickou základní školu jako učitel přírodopisu, zeměpisu a hlavně tělocviku. A to byl také začátek jeho trenérské kariéry. Měl jedinečnou možnost vyhledávat talenty, a tak pod jeho vedením pronikali do tajů atletických disciplín po mnoho let desítky dívek a chlapců, z nichž někteří postupně dosáhli na mety nejvyšší nejen v kraji, ale i na celostátní úrovni. Do Lomnice díky tomu každoročně putovaly tituly krajských přeborníků, velmi často i medaile z republikových šampionátů.

Již řadu let je také jedním z trenérů turnovské atletické líhně. V činnosti pokračuje se skupinou svěřenců i v současné době.

Výsledky

Mládež, jednotlivci

1. Tomáš Portyk (LSK Lomnice n. P., sev. kombinace) 125
2. Jaromír Mazgal (AC SYNER Turnov, atletika) 108
3. Josef Egrt (AC SYNER Turnov, atletika) 68
4. Dominika Hanušová (ČKS SKI Jilemnice, běh na lyžích) 60
5. Anna Štičková (OOB TJ Turnov, orientační běh) 51
6. František Holík (LSK Lomnice, skoky, sev. kom.) 49
7. Eliška Rysulová (ČKS SKI Jilemnice, běh na lyžích) 46
8. Jan Formáček (AC SYNER Turnov, atletika) 44
9. Lucie Charvátová (ČKS SKI Jilemnice, běh na lyžích 43
10. Nikola Čejchanová (AC SYNER Turnov, atletika) 42
11. Petra Pavlovcová (OOB TJ Turnov, orientační běh) 41
12. Adam Václavík (KB Jilemnice, biatlon) 37
13. Tomáš Lengyel (TJ Semily, běh na lyžích) 35
14. Petr Šablatura (TJ Jiskra Harrachov, skoky na l.) 26
15. Martin Dufek (LSK Lomnice n. P., sev. kom.) 25
16. Štěpán Ševčík (KB Jilemnice, biatlon) 19
17. Ladislav Horáček (Ji. Har-rachov, skoky, sev.kom.)  16
18. Tomáš Vojík (KB Jilemnice, biatlon) 14
19. Jan Čech (ČKS SKI Jilemnice, běh na lyžích) 12
20. – 22. Anežka Buriánková (TJ Semily, kanoistika) 9
20. – 22. Jan Pilař (TSC Turnov, judo) 9
20. – 22. Tomáš Tůma (KB Jilemnice, biatlon) 9
23. František Kožnar (ČKS SKI Jilemnice, běh na lyžích) 8
24. – 25. Veronika Pánková (Ji. Harrachov, skoky, s. kom.) 7
24. – 25. Radek Rýdl (Jiskra Harrachov, skoky, sev. kom.) 7
26. – 27. Pavel Landiga (TJ Sokol Semily, silový trojboj) 5
26. – 27. Barbara Kociánová (ČKS SKI Jil., běh na lyžích) 5
28. – 29. Jan Šimůnek (TJ Sokol Semily, silový trojboj) 4
28. – 29. Jan Vytrval (Jiskra Harrachov, skoky, s. kom.) 4
30. Jaroslav Wittmayer (TJ Sokol Semily, silový trojboj) 1

Mládež, družstva

1. LSK Lomnice, mladší dorost (skoky na lyžích – Tomáš Portyk, Jakub Dohnal) 52
2. ČKS SKI Jilemnice, žactvo (běh na lyžích) 44
3. ČKS SKI Jilemnice, st. žákyně (běh na lyžích, D. Hanušová, E. Rysulová, B. Kociánová) 37
4. ČKS SKI Jilemnice, dorost (běh na lyžích) 28
5. AC SYNER Turnov, mladší žáci (atletika) 25
6. LSK Lomnice n. Pop., starší žáci (skoky na lyžích, František Holík, Jakub Čejchan) 19
7. KB Jilemnice, dorost (biatlon) 18
8. FBC Lomnice nad Popelkou, elévové (florbal) 10
9. HC Lomnice nad Popelkou, junioři (hokej) 6
10. TSC Turnov (judo) 6
11. – 12. OOB Turnov, dorost (orientační běh) 3
11. – 12. TJ Jiskra Harrachov, žáci (skoky na lyžích, Lad. Horáček, Petr Šablatura) 3
13. – 14. KB Jilemnice, žáci (biatlon) 2
13. – 14. TJ Turnov, žáci (volejbal) 2

Dospělí, jednotlivci

1. Roman Koudelka (LSK Lomnice n. P., skoky na lyžích) 53
2. Alena Housová (TJ Sokol Jablonec n. J., skiboby) 41
3. Michaela Gomzyk-Omová (OOB Turnov, orient. běh) 32
4. Tomáš Dlabaja (OOB TJ Turnov, orientační běh) 18
5. Radek Čermák (TJ Jiskra Harrachov, rychl. lyžování) 18
6. Ludmila Horká (ČSK SKI Jilemnice, běh na lyžích) 16
7. Sandra Schützová (ČSK SKI Jilemnice, běh na lyžích) 10
8. Filip Trejbal (TJ Sp. Rokytnice, alpské lyžování) 9
9. Jakub Oma (OOB TJ Turnov, radiový or. běh) 8
10. Tereza Kmochová (TJ Ji. Harrachov, lyž. neslyšících) 4
11. Barbora Jíšová (AC SYNER Turnov, atletika) 6
12. Petr Kazda (TJ Turnov, 
kickbox) 5
13. Otakar Machytka (TJ Sokol Semily, benchpress) 4
14. – 16. Jan Kazda (TJ Turnov, kickbox) 3
14. – 16. Pavel Boch (TJ Semily, kanoistika) 3
14. – 16. Čestmír Kožíšek (LSK Lomnice, skoky na lyžích) 3
17. – 18. Pavel Kraus (SK SICO Jilemnice, sálový fotbal) 2
17. – 18. Martina Plachá (Golf Semily, golf) 2
19. Petr Neuman (ŠK Zikuda Turnov, šachy) 1

Dospělí, družstva

1. ŠK Zikuda Turnov, muži (šachy) 53
2. ČKS SKI Jilemnice, štafeta žen (běh na lyžích, Lucie Charvátová, Sandra Schützová) 48
3. KB Jilemnice (biatlon) 38
4. OOB TJ Turnov, štafeta žen (orientační běh, Petra Pavlovcová, Iva Rufferová, Michaela Gomzyk-Omová) 38
5. HC Lomnice, muži (lední hokej) 22
6. ČKS SKI Jilemnice, smíšené družstvo (běh na lyžích) 21
7. TSC Turnov, muži (judo) 15
8. Golf Semily, ženy (golf) 8
9. – 10. SK SICO Jilemnice, muži (sálový fotbal) 4
9. – 10. TJ Zikuda Turnov, muži (volejbal) 4
11. Skupina Popelky (mažoretkový sport) 3
12. Dalmach Turnov, muži (futsal) 2
13. TJ Sokol Jablonec n. J., muži (fotbal) 1

Trenéři

Profesionálové
1. Dušan Král (AC SYNER Turnov, atletika) 51
2. Tomáš Portyk (LSK Lomnice n. P., skoky, sev. kom.) 47
3. František Vaculík (SKI klub Harrachov, skoky n. l.) 24
4. Václav Haman (ČKS SKIL Jilemnice, běhy na lyžích) 23
5. Martin Břečka (LSK Lomnice, skoky na lyžích) 22

Amatéři
1. Filip Stárek (OOB TJ Turnov, orientační běh) 18
2. Kateřina Prokšová (SKI klub Harrachov, alpské lyžování handicapovaných) 9
3. Milan Szabo (SK Sico Jilemnice, futsal-sálový fot.) 7
4. – 5. Jiří Randák (AC SYNER Turnov, atletika) 7
4. – 5. Tomáš Kučera (TJ Spartak Rokytnice, alp. lyžování) 7
6. – 8. Tomáš Peklák (TJ Zikuda Turnov, volejbal) 6
6. – 8. Václav Čuřík (SKI klub Harrachov, běh na lyžích) 6
6. – 8. Radek Louda (TSC Turnov, judo) 6
9. Martin Matušů (FBC Lomnice nad Pop., florbal) 5
10. Vladimír Čermák (HC Lomnice n. P., hokej) 2

Autor: Jaroslav Pich

31.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 13 010 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol UČITEL/UČITELKA II. STUPNĚ ZŠ - PŘÍRODOPIS, DĚJEPIS A ZEMĚPIS. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13010 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - VŠ vzdělání pedagogické nebo odborné + doplňující pedagogické (možnost si dodělat doplňující pedagogické vzdělání v nejbližším možném termínu), - zájem o respektující přístup k dětem i dospělým, , Nabízíme:, - malé třídní kolektivy, individuální přístup k dětem, - přátelský kolektiv, - tvůrčí přístup k výuce, - možnost zapojit se do procesu utváření školy, - platové ohodnocení dle platných tabulek dle nařízení vlády č. 340/2017 Sb., - 3 měsíční zkušební doba, , Své životopisy zasílejte na kontaktní e-mail. Vše podstatné posléze spolu probereme při osobní schůzce., , Stravování ve školní jídelně, možnost školení a dalších vzdělávacích kurzů, , kontakt: e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola, čistá u horek, 512 35 Čistá u Horek. Informace: Brendlová, +420 725 521 615.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 24 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla, keramiky a stavebnin FRÉZAŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Manuální zručnost, cit pro přesnost, ochotu pracovat ve vícesměnném provozu, , Nabízíme:, Perspektivní a zajímavou práci v prosperující firmě., , kontakt: e-mailem, telefonicky, , Stravenky 100 Kč, 5 týdnů dovolené,. Pracoviště: Coorstek advanced materials turnov s.r.o., Za Viaduktem, č.p. 2150, 511 01 Turnov 1. Informace: Košková, +420 481 363 555.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 31 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ C,E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 31000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: přepřah v kamionové dopravě (Grupo Antolin Turnov - Grupo Antolin Příšovice - Grupo Antolin Ml. Boleslav), , kontakt: telefonicky od 9.00 do 17.00 hod.,, , Mzda je 31.000,- Kč čistého. Pracoviště: Daniel petřivý - areál dias, Přepeřská, č.p. 1302, 511 01 Turnov 1. Informace: Petřivý, +420 603 892 938.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 500 Kč

Zahradníci pro pěstování zahradních rostlin Pomocný zahradník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÝ ZAHRADNÍK - náplní práce jsou pomocné zahradnické práce v bylinkové zahradě a ve skleníku, Nabízíme: příjemné pracovní prostředí a dobrý kolektiv v ojedinělém zdravotnickém zařízení, týden dovolené navíc, ihned od nástupu obědy za zvýhodněnou cenu, po odpracování 6-ti měsíců benefit na dovolenou, sport, vzdělávání , možnost úpravy pracovního úvazku. Pracoviště: Oblastní charita červený kostelec - pracoviště žireč, 544 04 Žireč. Informace: Dagmar Flosová, +420 491 610 605.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Wonka se s Václavem Černíkem soudí téměř dva roky. Páteční rozsudek si nejspíš osobně nevyslechne.

Jiří Wonka chce očistit jméno svého bratra. Spoléhá na soud

Ilustrační foto.

Tragických úmrtí dětí ubývá. Čísla však varují

Robot Čenda vtáhne zájemce do nové hry Čertova mřížka

Český ráj - Dominanta Českého ráje získala průvodce po šifrovaných stezkách. Trosky mají tahák na novou turistickou sezonu.

Tresty pro důchodce-únosce a dopadení lupiče-cyklisty: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. března 2018.

Trutnov vyhrál v Ostravě, teď bude hrát třikrát doma

Trutnov, Ostrava - Basketbalistky BK Loko Trutnov zvítězily ve středečním utkání 1. kola play out ŽBL v Ostravě 61:67. Už v pátek si zahrají se stejným soupeřem znovu, v domácím prostředí v 18:30 hodin. V neděli pak Lokomotiva hostí Technic Brno a v úterý strakonický U19 Chance v posledním domácím zápase sezony.

OBRAZEM: Galerie Uffo zahájila výstavu děl Šárky Trčkové

Trutnov - Trutnovská Galerie Uffo představuje veřejnosti díla výtvarnice Šárky Trčkové. Při vernisáži promluvil Vladimír Kokolja.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT