Letos poprvé se tato cena předávala i v České republice, a to právě ve Dvoře Králové nad Labem. Získali ji stomatologové Jiří Jandl a Olga Jandlová.

Pořadatelem celé sportovní události byly České hnutí Speciálních olympiád, Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, SK ČHSO Klokani Hajnice a Město Dvůr Králové nad Labem. Přítomní diváci se mohli přesvědčit o sportovní výkonnosti hendikepovaných sportovců. K vidění byly desítky utkání a často i úctyhodné výkony.

Samotný projekt turnaje je součástí aktivit zaměřených na podporu zdraví osob s mentálním postižením včetně nutnosti naučit tyto osoby o své zdraví pečovat, tedy znovu a znovu se učit, připomínat, rozvíjet, vzdělávat a oboustranně vychovávat. A to i běžnou veřejnost. Aby lidé pro samotné mentální postižení svých spoluobčanů nezapomínali i na další oblasti lidského života těchto osob a tedy hlavně na péči o zdraví a kondici, stejně tak jako se o to mají starat běžní občané.

Jednou z významných aktivit celosvětového projektu ZAS (Zdraví A Společnost) je každoroční předání Ceny Toma Golisano, významného filantropa, který se dlouhodobě angažuje v prevenci, následné péči či v aktivitách fitness, podpory zdraví a tyto aktivity sponzoruje. Tento rok poprvé se cena udělovala i v České republice a k ocenění Za dlouhodobý přínos zdravému životnímu stylu sportovců Českého hnutí Speciálních olympiád byli vybráni manželé Jiří Jandl a Olga Jandlová.

Nejvýznamnějšími hosty turnaje byly europoslankyně Martina Dlabajová, prezidentka ČHSO Hana Válková, zakládající členka ČHSO a iniciátorka založení turnaje Hana Svobodová a v neposlední řadě starosta města Dvůr Králové nad Labem Jan Jarolím.

(sek, to)