Jak už Krkonošský deník informoval, vítězové tří druholigových skupin se museli do čtvrtka přihlásit do čtyřčlenné kvalifikace. V ní by se o dvě prvoligová místa poměřili se sestupem ohroženým celkem z České Lípy. To se však stalo pouze v případě Turnova. Ani Hrotovice, ani Bučovice o výkonnostní vzestup zájem neprojevily. A tak si napřesrok i díky nezájmu moravských týmů první ligu zahrají právě dva zástupci z Libereckého kraje. Turnov v ní nahradí přímého sestupujícího z Plzně.

„Poté, kdy jsme se s hráči rozhodli, že na postup kývneme, jsem tušil, že to bude bez boje. Hrotovice i Bučovice druhou ligu vyhrály už několikrát a vždy postup odmítly. Pro ně jako pro Moraváky by to bylo obzvlášť ekonomicky i časově náročnější, protože většina účastníků je z Čech. Museli by jezdit přes celou republiku," řekl trenér Turnova Jan Šimůnek.

Tím kouč pojizerského oddílu naráží třeba na změnu zápasového systému. Volejbalisté už nebudou absolvovat dvě utkání v jednom dni, ale hracími dny jsou tentokrát pátek a sobota, v obou případech ve večerních hodinách. S každým soupeřem se v sezoně potkají dvakrát v rytmu doma – venku, přičemž během víkendu odehrají i tak dvě utkání. Regionálně blízká družstva totiž budou tvořit tzv. „dvojičky". Po skončení základní části přijdou na řadu play off a play out.

Turnov postup do první ligy vybojoval poprvé v historii sportovní cestou. V soutěži už sice působil v sezoně 1997/1998, tehdy ale těžil z celostátní reorganizace volejbalových soutěží.

Hráči i vedení si tak už mohou užívat bujaré oslavy. Žádné další zápasy je v letošní sezoně nečekají. Po s přehledem zvládnuté sezoně bude klub spřádat plány na druhou nejvyšší soutěž v republice.

„Letošní sezona se rozhodla v době, kdy jsme těsný náskok navýšili až na sedmnáctibodový. Jediným zádrhelem byly zápasy v Chabařovicích, kde jsme dvakrát prohráli. Teď nás čeká výkonnostní skok. Bude se hrát určitě rychlejší a celkově kvalitnější volejbal. Vždyť v soutěži jsou i poloprofesionální mužstva a záložní týmy extraligových celků. Náš oddíl se teď bude seznamovat s věcmi, které s postupem souvisí. Zápasy budou totiž náročnější i na detaily v zázemí a na pořádání utkání," podal krátký pohled do nedávné minulosti i blízké budoucnosti Šimůnek.
Trenér A mužstva mužů s předstihem také odtajnil, že do týmů by měly přijít dvě až tři posily. A to na pozice smečaře, blokaře a libera.

Ale to až před novou sezonou. Na Turnováky teď čekají postupová šampaňská a oslavy historického milníku.