Dalšího obrovského úspěchu dosáhla v posledních dnech turnovská atletika. Poprvé v historii klubu se družstvu starších žákyň podařilo přes semifinále probít až na mistrovství České republiky staršího žactva.

Už od začátku letošní sezony žákyně AC Turnov prokazují svou sílu, ale tohle? Účast na republice, navíc jako jediný tým z celého Libereckého kraje? Fantazie! Zbývá dodat, že se šampionát uskuteční 2. října v Ostravě a teď už se jen těšit, kam své hranice turnovská mládež posune.

Eliška Martínková si z dalekého Nairobi přivezla bronzovou medaili.
Medailová sbírka je kompletní. Eliška Martínková z Nairobi veze světový bronz

Družstvo turnovských starších žákyň vede prvním rokem trenér Filip Horký, jenž i přes výpadek některých skvělých závodnic dokázal sestavit silnou partu, která dokázala v semifinále obsadit bronzovou příčku a vybojovat tím vysněný postup.

Největšími tahouny v semifinále, jež hostil Jablonec nad Nisou, byly sprinterky a překážkářky Veronika Marková (60 metrů a 200 metrů překážek – 2. místo, 100 metrů překážek – 6. místo), Aneta Marková (výška – 1. místo a 100 metrů překážek – 2. místo) a Kateřina Sajdlová (200 metrů překážek – 4. místo, 60 metrů a 100 metrů překážek – 5. místo). Mezi vrhačkami pomohla výrazně Anna Mikulová (disk – 3. místo, oštěp – 7. místo, koule – 8. místo). Tyto čtyři žákyně pro družstvo posbíraly dohromady 77 bodů.

Za zmínku pak stojí také vítězství chodkyně Adély Veselkové a přísun cenných jedenácti bodů. Dále druhé místo Jany Csizmáziové na 1500 metrů překážek či pátá pozice kladivářky Viktorie Štefánikové.

Starší žákyně AC TurnovStarší žákyně AC TurnovZdroj: AC Turnov

Zpátky ale k informaci, že trenéru Horkému scházela řada opor. Pomoci totiž družstvu přispěchali zástupci jiných sportovních odvětví a k úspěchu pomohly například lyžařka Karolína Drbohlavová či orientační běžkyně Matilda Tomášková v běhu na 1500 metrů. Obětavé výkony předvedly žákyně sportovní přípravy na chůzi Natálie Kvapilová a Nela Christova, na steeplu Natali Drobná, kladivářka Daniela Hrdinová a ve výšce Viktorie Březnová.

Na body se tentokrát nepodařilo dosáhnout Stelle Rulcové (3. místo v oštěpu ve finále KP družstev) a Elišce Šafářové (5. místo na 1500 metrů překážek ve finále KP družstev). Na pomoc po svých přeborech jednotlivců přijeli do štafet také mladší žákyně Aneta Loudová a Anežka Donátová.

Napodobit své dívčí kolegyně se v semifinále pokusili i starší žáci. Po bodové úpravě ale obsadili konečné 4. místo, když jim k postupu na republiku scházelo pouhých 18 bodů. Tým vedl trenér Tomáš Krištof, jenž s touto partou kluků dosáhl taktéž skvělého výsledku.

Mimochodem v Praze se ve stejný den uskutečnilo i semifinále MČR dorostu, kde se družstvo AC Turnov objevilo po dlouhých třinácti letech a pod vedením Vítězslava Bílka obsadilo 10. příčku.