Letos se kladenský rodák PETR „Horis" HORÁK stal nejúspěšnějším českým účastníkem Audi Snowjamu 2015, který se o víkendu ve Svatém Petru stal středem zájmu celého světa. Alespoň co se snowboardového zápolení týče.

Petře, vy jste tradičním návštěvníkem Snowjamu ve Špindlerově Mlýně. Za tu dobu, co jste sem ale přijel poprvé, se toho ohledně této akce hodně změnilo, viďte?
To máte pravdu. Určitě to bylo tím, že teď šlo o závod Světového poháru a přijelo sem opravdu hodně lidí. Navíc se jel poslední díl celé série, rozdělovaly se tu křišťálové globy a dorazila kupa cizinců. Pro mě to bylo super i kvůli tomu, že jsem tu měl hodně známých, rodinu, spoustu kámošů, prostě hromadu lidí, kteří fandili, řvali a podporovali nás. My Češi jsme to cítili a rozhodně nám to dost pomáhalo.

Dva kluci ve finále, jeden další o účast dlouho bojoval v semifinále. To je pro český snowboarding velký úspěch, co vy na to?
Určitě. Na Světový pohár je to myslím zatím největší úspěch. Pro mužský snowboarding jde o hodně vydařenou zastávku.

Vzpomínám si na Snowjam, kdy jste sem dorazil poprvé. Martin Černík to tu, dá se říci, dával dohromady. Teď už je z toho finále svěťáku. Docela pokrok pro tuhle akci…
Docela jo (smích). Navíc ten areál. Hlavně horní část parku, tam si s tím vyhráli hodně. Začínalo se takovýma dvěma skoky do boku, do rampy. Ta trať je hodně obtížná technicky. Nejsou to jen raily a skoky, co máme ve slopestylu. Tady je u-rampa, corner, raily, Big Air, takže se tu pozná hodně rozdíl mezi jezdci, kdo co má naježděné. Ukazuje se vlastně všestrannost závodníka.

Lidé dole na tribuně při jednotlivých jízdách čekají hlavně na ten skok, vše ostatní sledují na obrazovce. Vy ale hlavně nahoře nesmíte zaškobrtnout. Jak je těžké se vůbec soustředit na to, abyste nic nepokazili a na skok jeli ještě s nějakými šancemi na dobré body?
K tomu velkému skoku je tam opravdu pořádný kus cesty. Jde o čtyři překážky, čtyři skoky, které jsme nahoře museli dát. Za všechno jsou body. Lidé ale ohromně fandili a mě to naštěstí vyšlo. I ta horní část se mi dvakrát povedla a jsem za to rád.

Bylo i v horní části celé jízdy slyšet tu podporu, ten hukot fanoušků, kteří při startu každého z vás Čechů ožili?
Bylo. Pokaždé, když někdo ustál dobrej trik, tak byli lidi slyšet až nahoře. Pokaždé jsme poznali, zda závodník své číslo ustál nebo spadl. Atmosféra byla vážně super a jsem rád, že náš sport mohli vidět diváci v televizi.

Vy jste za víkend odjel hned několik jízd. Byla ta, co vám vynesla ono čtvrté místo, i podle vás tou nejlepší a nejpovedenější?
Asi si myslím, že jo. Na skoku byla nejpovedenější určitě. Bylo to dál a taky nejčistší. Na railu taky docela. V rampě byly dvě menší chybičky, protože jsem letěl trochu níž na tom prvním skoku do rampy. Tam jsem trochu zaškobrtnul, ale pak se mi to podařilo celé odjet čistě. Proto jsem byl spokojenej a považuji to za nejlepší jízdu z celého víkendu.

Loni se Snowjam ve Špindlu nekonal z důvodu olympijských her. Když by se tu konal za rok, ukázal byste se tu znovu?
Určitě. Já to tu mám rád, protože na svěťáku, co se týče slopestylu, nikdy nebývá tolik lidí a tak super atmosféra. Takže sem rád přijedu i příští rok.

Stihl jste sledovat i dívčí závod?
Jo, koukal jsem. Mám tam kamarádku Klaudii Medlovou ze Slovenska, se kterou objíždíme společně svěťáky, známe se spolu dlouho a jezdíme společně na hory. Jak jsem viděl, Klaudii se to povedlo, dala druhé místo, tak jsem na ni pyšný. Letos byla třikrát nebo dvakrát třetí, teď druhá, takže super.

Na úspěch Petra Horáka navázal semifinálovou účastí také Martin Mikyska

Podobně jako jeho kamarád Petr Horák, také jedenadvacetiletý vítěz Quiksilver Snowjamu 2012 MARTIN MIKYSKA patří k předním českým snowboardistům a při finálovém klání Světového poháru byl ve Svatém Petru hodně vidět.

V páteční kvalifikaci si zajistil postup do semifinále Audi Snowjamu a o den později mu finále uniklo o pouhou polovinu bodu. Přesto mohl být se svými výkony spokojen. Po slavnostním ceremoniálu nejprve zhlédl rozhovor s Horákem a poté sám odpověděl na pět otázek Krkonošského deníku.

Ani vy jste ve Špindlerově Mlýně na podobné akci nebyl poprvé. Co říkáte na to, jak se za pár let Snowjam posunul dopředu? Už je z toho finále Světového poháru.
Určitě se to projevilo na úrovni ježdění, ale i těch triků, které tady rok co rok padají. V sobotu jsme ve finále viděli double cork ve špindlerovské rampě, který tady ještě nikdy před tím nepadnul. Na skoku taky samé zajímavé triky. Určitě to posouvá i nás, že se chceme v takové špičce rvát a pokoušet se o triky, s nimiž se pak vyhrává.

Vám se v pátek podařilo z kvalifikace proklouznout do semifinále, takže v té obrovské konkurenci určitě spokojenost.
Jasně. Konkurence tady byla velká, navíc postupovalo docela dost riderů, prvních šestnáct. Já si chtěl právě tohle splnit, abych si zajezdil i v sobotu. Nakonec bylo i to finále na dosah. Bohužel jsem ve druhé jízdě trochu přepálil rychlost. Kdybych si jednou trochu přibrzdil, mohli jsme být ve finále hned tři Češi, což by bylo úžasný.

I tak skvělé české zastoupení pro sobotu, ale asi budete souhlasit, když řeknu, že podmínky pro vás nebyly zrovna ideální.
Byly opravdu hrozně těžký. První den tréninku byl sníh měkký a podmínky byly dost podobný těm sobotním. Ale pak se začalo ochlazovat, hodně to zmrzlo a dost jsme se s tím prali. Ty triky moc nepadaly a jejich úroveň se snižovala. Ve finálový den už to ale bylo dobrý, takže se jezdci nemuseli bát do toho chodit a divácky to bylo zajímavý.

Pádů ale bylo hodně, a to hlavně v horní části tratě.
Tak ona to byla náročná trať. Čím víc je možností, spadnout, tím pak těch pádů je víc. Myslím ale, že to nebylo tak dramatický a hlavně nebyl nikdo vážně zraněn.

Světový pohár, to nebyl jen špindlerovský závod. Jak byste celý seriál hodnotil ze svého pohledu?
Myslím, že to hlavně tady ve Svatém Petru bylo hezké zakončení. Já jsem tu tour Světového poháru dával letos s Horisem (Petr Horák – pozn. aut.), byli jsme v Kanadě, v Québecu a v Park City. Jemu se i tam podařilo dostat do finále, když já jsem pokazil oba závody, takže jsem rád, že jsem si trošičku spravil chuť. I když to finále nedopadlo, za své výkony se nemusím stydět a jsem rád, že to takhle dopadlo.

Pořadí letošního Audi Snowjamu

MUŽI
1. Lucien Koch (Švýcarsko) 94.25
2. Janne Korpi (Finsko)  93.00
3. Petja Piiroinen (Finsko) 89.25
4. Petr Horák (ČR) 88.00
5. Lucas Baume (Švýcarsko) 84.00
6. Mikhall Matveev (Rusko) 81.25
7. Brett Moody (USA) 81.00
8. Pfillipp Kndratitz (Rakousko) 76.00
9. Michael Schaerer (Švýcarsko) 49.00
10. Daniel Porkert (ČR) 44.75
11. Martin Mikyska (ČR) semifinále

ŽENY
1. Cheryl Maasová (Nizozemsko) 88.50
2. Klaudia Medlová (Slovensko) 84.25
3. Elia Suitialaová (Finsko) 76.25
4. Elena Koenzová (Švýcarsko) 76.00
5. Carla Somainiová DNS
6. Jenna Blasmanová (Kanada) DNS
9. Šárka Pančochová (ČR) semifinále.

Spokojenost se závody vyslovili Černík i Šárka Pančochová

Tím, kdo si mohl po sobotním vyvrcholení Audi Snowjamu 2015 nejvíce mnout ruce, byl vedle úspěšných sportovců také MARTIN ČERNÍK (na snímku). Duchovní otec závodu a jeden z hlavních organizátorů tráví na svazích i pod nimi spoustu času a rozhodně byl rád, když vše klaplo, jak mělo.
Takových akcí přitom má momentální trenér Šárky Pančochové za sebou už nespočet. „My jsme začínali v Peci pod Sněžkou v roce 2006 pod Mezinárodní snowboardovou asociací. Před třemi lety jsme se dohodli s českou federací, že to uspořádáme jako olympijskou kvalifikaci a letos se nám i díky úspěchu té poslední akce povedlo získat pořadatelství finále Světového poháru. Jelo se o dvojité body, takže sem chtěl každý přijet," potvrdil Černík, že se letos do Krkonoš sjela opravdová špička tohoto sportu.