(z tiskové zprávy Jana Vonáška) Dětské závody byly rozděleny do pěti kategorií. Nejmladší závodníci mladší 6 let objeli 300metrový okruh po stadionu. Na dorostence v kategorii do 15 let čekaly už poctivé tři kilometry členitým terénem. Na rozdíl od dospělých dětem počasí poměrně přálo, a tak se závodilo na velice dobře upravených tratích.

Eva Vrabcová Nývltová před startem Jizerské 50.
Atletka a běžkyně na lyžích Vrabcová Nývltová ukončila ve 37 letech kariéru

Sobotní závod dospělých na 20 kilometrů volnou technikou vystartoval ve 13 hodin. Jely se dva velmi členité okruhy o délce 10 kilometrů. Jako první je zdolal bývalý reprezentant v běžeckém lyžování Petr Knop (eD System Silvini Team).

„Říkají mi, že na běžkách vypadám jako delfín, a tak by mi mokro mělo sedět, ale samozřejmě to nemám rád. Skoro jako každý preferuju slunečno. Svému týmovému kolegovi Vojtovi jsem ujel v prvním kole, a pak se modlil, aby mě už nedojel. Lyže se zpomalovaly a docházely mi síly,“ komentoval spokojený vítěz.

O necelou minutu později dojel Knopův týmový kolega z eD System Silvini team Vojtěch Prášil, třetí finišoval Jakub Pšenička z Vltava Fund Ski Teamu.

Termíny 16. ročníku ČEZ SkiTour
Orlický maraton: 4. – 5. 2. 2023
ČEZ Jizerská 50: 9. – 12. 2. 2023
Horní Mísečky: 18. – 19. 2. 2023
JeLyMan: 25. – 26. 2. 2023
Bieg Piastów: 3. – 5. 3. 2023
Krušnohorská 30: 4. - 5. 3. 2023
Harrachov: 10. – 11. 3. 2023

Ženská kategorie byla nezvykle vyrovnaná. Od startu sice vedla Aneta Drobníková ze Ski Klubu Jilemnice, ale v zádech jí byly Eva Stoklasová a Kristýna Kolínová. První tři ženy v cíli dělila jen minuta a osm sekund.

V neděli vyrazili závodníci na tratě klasickou technikou. Mohli si vybrat ze tří náročností v podobě distancí na 30, 17,5 a 10 km. Organizátoři si dali po vydatných deštích s úpravou tratí záležet, trochu jim pomohlo nedělní ochlazení, a tak se na Mísečkách jezdilo na solidně připraveném sněhu. Hlavní trasu na 30 kilometrů znovu s přehledem ovládl Petr Knop. Zbylé stupně vítězů obsadili týmoví kolegové Petra Knopa. Druhý dojel Aleš Bohatý a třetí Jan Maryška.

Podobně jako na sobotní trati bruslením se mezi ženami strhla velká přetahovaná o to, kdo stane na nejvyšším stupni vítězů. Jolana Benešová se zvládla v posledním kole vzdálit své sokyni Martině Setunské a v cíli byla o 46 sekund dříve.

Kateřina Neumannová v cíli olympijského závodu na hrách v Turíně s dcerkou Lucií.
Neumannová slaví jubileum. Připomeňte si největší okamžiky fenomenální lyžařky

„Náročné okruhy mi tady daly zabrat, ale opět se nám podařilo dobře namazat, a tak jsem s výkonem velmi spokojená. Před dalším závodem si potřebuju hlavně odpočinout,” uvedla vítězka.

ČEZ SkiTour bude pokračovat hned následující víkend Jesenickým lyžařským maratonem. Závody v okolí horské chaty Paprsek se uskuteční 25. a 26. února. Tamější trasy ve vysoké nadmořské výšce nad 1000 metrů slibují dobré běžkařské podmínky.