V parádní zážitek se v úterý odpoledne proměnila návštěva místního náměstí. Představitelé města v čele se starostkou Janou Čechovou sem totiž pozvali biatlonovou sportovní elitu, která se pyšní rodným vztahem k lyžařskému středisku v Krkonoších, ale i davy fanoušků, bouřlivě vítající třeba čtvrtou nejlepší ženu letošní sezony Světového poháru Veroniku Vítkovou.

Sezona 
Veroniky Vítkové:

MISTROVSTVÍ SVĚTA - 1. místo se smíšenou štafetou

SVĚTOVÝ POHÁR
První místo
– 3x se štafetou žen
– 1x ze sprintu

Druhé místo
– 1x sprint
– 1x stíhací závod
– 1x se štafetou žen
– 1x se smíšenou štafetou

Třetí místo

– 1x se štafetou žen
– 1x závod s hromad. startem
– 1x sprint
– 1x vytrvalostní závod

CELKOVÉ VÝSLEDKY

1. D. Domračevová – 1092 bodů
4. Veronika Vítková – 793 

Už nyní jedna z nejslavnějších občanek města dorazila před davy fanoušků výborně naladěna. Od začátku rozdávala úsměvy, trpělivě odpovídala na otázky moderátora Ladislava Stránského, fotila se s příznivci a rozdávala podpisové karty.

Symbolický dar

„Je příjemné, že město Jilemnice tuto akci opět uspořádalo. Jsem poctěna a mám radost, že se mohu alespoň takovýmto způsobem o své úspěchy podělit s fanoušky. Taková akce se asi nikdy neomrzí a mě těší, že divákům mohu oplatit jejich vytrvalost při podpoře celou sezonou," řekla Krkonošskému deníku mistryně světa se smíšenou štafetou, držitelka premiérového individuálního vítězství ze „svěťáku" a s ostatními členkami úspěšné štafety také celková vítězka křišťálového glóbu SP Veronika Vítková.

Připraveny pro ni byly malé pozornosti a také kuriózní trojdar. Od představitelů města obdržela plastovou střeleckou atrapu doplněnou o „popruhy" typicky růžové barvy, růžové brýle pro lepší orientaci na střelnici a také přilbu. Od předsedy jilemnických lyžařů z oddílu ČKS SKI Stanislava Henycha pak dostala obří plakát s vlastní fotografií v nadživotní velikosti.

„Všimněte si, že na všech darech jsou samolepky se znakem a názvem města. To proto, aby nám už Veroniku nikdo nebral a aby si byli všichni skutečně jisti, že je jilemnickou rodačkou," dokreslila pro přítomné diváky humorný okamžik starostka Jilemnice Jana Čechová.

Veronika Vítková má za sebou snový rok. Prakticky na každé zastávce Světového poháru bojovala o stupně vítězů jak v individuálním měření sil, tak s parťačkami ve štafetě. Čtyřčlenné smíšené kvarteto pak stálo za úspěchem největším – titulem mistryně světa.

„Prožila jsem životní sezonu. Získala jsem své nejlepší umístění v celkovém hodnocení Světového poháru, nejvíce si ale cením zlaté medaile z mistrovství světa. Radost mám ale pochopitelně i z ostatních výsledků," potvrdila Veronika Vítková a s typickým úsměvem na rtech dodala: „Dříve jsem před podobnými přivítáními a povídáními byla hodně nervózní. Postupem času jsem si už ale zvykla. Nervóznější jsem asi při závodech."

Náročný program pro Vítkovou účastí na víkendové exhibici v Rusku a na úterní společenské akci v rodném městě skončil. Po dlouhé sezoně dnes odlétá na dovolenou do teplých krajin.

Plejáda úspěšných

Jilemnické odpoledne ovšem nebylo jen o mistryni světa. Diváci si užili také Jaroslava Soukupa, biatlonistu, jemuž letošní sezona nevyšla zcela podle představ, jenž však ale patří dlouhodobě do reprezentační špičky. Oba na pódium doprovodil trenér družstva žen České republiky Zdeněk Vítek.

Ve druhé vlně pak před diváky vystoupali další úspěšní biatlonisté. Potleskem byly oceněny výkony a úspěchy Tomáše Vojíka, Tomáše Holubce, Adama Václavíka nebo Lucie Charvátové a Ludmily Horké. Po krátké pauze pak za vynikající sezonu byli dekorováni také mládežničtí odchovanci místního oddílu.

Jilemnice přivítala biatlonisty

Takřka přesně po roce uvítalo zaplněné náměstí horského střediska úspěšné biatlonové rodáky. Po loňském veleúspěšném představení jilemnických sportovců na zimních olympijských hrách se tentokrát vzpomínalo na právě skončený seriál závodů světového poháru a na vystoupení na mistrovství světa ve Finsku.

Přítomní fanoušci jednoho z nejpopulárnějších zimních sportů současnosti, kterých se před budovou městského úřadu sešlo více než tisíc, burácejícím potleskem ocenili především vynikající sezonu místní rodačky a letošní české reprezentační jedničky Veroniky Vítkové. Tu na pódium v hlavním programu doprovodili další reprezentant Jaroslav Soukup či trenér Zdeněk Vítek. V prostřídání s vystoupeními doprovodné hudební skupiny S/nad/váhou pak byli na scénu postupně uvedeni i další úspěšní biatlonisté všech věkových kategorií vychovaní oddílem z Krkonoš.

„Uspořádáním takovéto společenské akce dáváme sportovcům najevo, jak si jejich vynikajících výsledků ceníme. Jsme rádi, že si na město Veronika Vítková, Jaroslav Soukup, Zdeněk Soukup a další udělají čas, že se s diváky přijdou pozdravit. Těší nás, že kromě propagace České republiky skvělým způsobem zviditelňují i Jilemnici," sdělila Deníku starostka Jana Čechová.

Radnice si sportovců reprezentujících město nejen na vrcholné světové scéně velice cení. Kromě úterního slavnostního odpoledne připravuje pro místní biatlonisty, lyžaře, ale i další, mnohem větší vyznamenání. Už v letošním roce totiž za podpory krajského úřadu a ministerstva školství započne první ze tří plánovaných etap výstavby tzv. všesportovního a volnočasového areálu Hraběnka, která má skončit za rok.