Místní ženský basketbalový tým v pondělí na golfovém hřišti v Mladých Bukách zahájil přípravu před nadcházející sezonou. Podkrkonošský výběr se zatím musel obejít bez trenéra Martina Petrovického. Ten v současné době dělá asistenta Luboru Blažkovi u ženské reprezentace České republiky v olympijském Londýně.

Hlavní lodivod se k týmu připojí až 18. srpna, kdy družstvo zahájí soustředění v Deštném v Orlických horách. Do té doby bude tréninkové dávky, zaměřené především na získávání fyzického fondu, ordinovat šéftrenér trutnovské mládeže Petr Kapitulčin.

Kapitánka opustila trutnovskou loď

Do osmnácté prvoligové sezony v historii Trutnov vstoupí bez své kapitánky. Darina Mišurová se totiž přesunula do sousedního Hradce Králové a tak budou v podkrkonošském městě hledat nové lídry.

„Chtěli bychom poděkovat všem hráčkám, které u nás po sezoně skončily. Především Mišurová se pro Trutnov stala velmi platnou kapitánkou, pomohla k řadě úspěchů a zůstane jednou z nejlepších basketbalistek v historii trutnovského klubu," poděkoval na úvod tiskové konference manažer týmu Jan Braun.

A na jaké nové tváře se diváci ve sportovní hale Základní školy Komenského Trutnov mohou těšit? Z Hradce Králové přichází dvaadvacetiletá Andrea Ovsíková, která po pěti letech zatoužila po změně působiště. „Chtěla jsem zkusit zahraniční angažmá, ale zranění mi nakonec plány překazilo. Z nabídek jsem si vybrala Trutnov, který má každoročně vysoké ambice. Lákala mne také Středoevropská liga," řekla před první tréninkovou jednotkou s novými spoluhráčkami Andrea Ovsíková.

Druhou novou tváří bude rozehrávačka Michaela Muchová. Teprve jednadvacetiletá hráčka s necelou stovkou startů v nejvyšší soutěži oblékne modrobílý dres po příchodu z pražské Sparty. Poslední dvě sezony však strávila na hostování v karlovarské Lokomotivě.

Do hry A týmu se začne postupně zapojovat také Hana Veselá, která dosud působila v extraligovém dorostu podkrkonošského celku. V týmu navíc zůstává také Milena Steffanová, jenž Trutnově působila už v závěru uplynulé sezony.

Mění se systém nejvyšší soutěže

K letošnímu startu by měla Trutnov dovést řada soustředění a přípravných střetnutí. Po trénincích v domácích podmínkách se celek přesune do Deštného, kde bude nabírat fyzickou kondici. Na začátku září Kara absolvuje herní soustředění ve francouzském Amboise. Následovat bude silně obsazený domácí turnaj Mekr´s Cup a generálka s polským týmem z Jelenie Góry.

„V přípravě chceme opět jít cestou kvalitní konfrontace, která nás na sezonu připraví ví lépe, než soupeři z nižších soutěží. Dva měsíce budou hodně náročně, ale věřím, že se kvalita soupeřů projeví a že nás dostatečně připraví na start mistrovské sezony," řekl Jan Braun.

Nový ročník nejvyšší české basketbalové soutěže startuje 26. září. A dozná několika organizačních změn.

„Systém ligy se prakticky vrací k tradičnímu modelu z předloňské sezony před rozšířením ligy. Samotné rozšíření ale soutěž zdramatizovalo, vyrovnalo a přineslo do ligy větší konkurenci," sdělil Jan Braun. V praxi to znamená, že po dohrání základní části budou týmy podle umístění v tabulce rozděleny do tří nadstavbových skupin. Následovat bude čtvrtfinále, namísto letošního osmifinále. Zápasová porce se tak sníží.

Kromě domácí soutěže Trutnov čeká také jedenáctá sezona na mezinárodním poli. Ve Středoevropské lize bude obhajovat prvenství. Vavříny se tedy mohou jen hrnout. Nejprve je ale na programu již zmiňovaná těžká příprava…

PROFILY NOVÝCH TVÁŘÍ

MICHAELA MUCHOVÁ (1991)
Předchozí kluby: Slaný, BA Sparta Praha, Loko Karlovy Vary
Ligových utkání: 94
Reprezentace: ME U18 Švédsko (4. místo), ME U20 divize B Makedonie (4. místo)

ANDREA OVSÍKOVÁ (1989)
Kariéra: Březnice, Strakonice, Hradec Králové
Ligových utkání: 132
Reprezentace: ME U16 Polsko (7. místo), ME U18 Španělsko (4.), ME U18 Srbsko (6.), ME U19 Slovensko (7.), ME U20 Itálie (10.), ME U20 Polsko (15.)