Školáci a učitelé si jejich návštěvu vybojovali v rámci Olympijského víceboje. Projekt v rámci kampaně Česko sportuje spustil Český olympijský výbor proto, aby rozhýbal školáky. Nejde v něm o výkony jednotlivců, ale o zapojení co největšího počtu žáků do šesti disciplín od běhu přes hod kriketovým míčkem, až třeba po shyby nebo výdrž ve shybu. Trutnovští svou aktivitou uspěli mezi 543 školami, které se do Olympijského víceboje přihlásily. „Do projektu Česko sportuje jsme se zapojili už před olympiádou. Odvedli jsme kus práce a čtyřicet žáků si velmi užilo sportování v Olympijském parku na Letné. V projektu jsem pokračovala. Ve škole je spoustu žáků, kteří rádi sportují, máme podporu vedení školy i rodičů," řekl garantka projektu Milena Kočanová.

Nejtěžší pro ni bylo zapsat všechny výsledky do internetového systému, kolegové jí ve škole s více než třemi stovkami žáků pomáhali s průběhem víceboje. „To nešlo udělat ve dvou lidech, všichni spolupracovali."

I plátno našlo využití

Výsledek však stál za to. V kině Vesmír se mohli sejít všichni žáci se dvěma slavnými sportovci. I plátno našlo využití. Žákyně Lucie Petirová totiž z průběhu Olympijského víceboje ve škole natočila povedené video.

Pak už došlo na sportování před plátnem. Vavřinec Hradilek vyhrál jak člunkový běh, tak skok do dálky z místa. Místní školáci zase ukázali znalosti v olympijském kvízu, když na první dvě otázky odpověděli všichni správně.

Vavřinec Hradilek vzpomínal, jak v Trutnově závodil na začátku kariéry. I na to, jak obtížné pro něj bylo loňské mistrovství světa v Praze. Pro děti nachystal kartičky s podpisy. Naopak od nich dostal plakát s olympijskými kruhy a podpisy účastníků Olympijského víceboje. Ladislav Rygl školákům připomínal, že severská kombinace a skok na lyžích bývaly v Trutnově populární v dobách, kdy tu býval skokanský můstek. Popisoval, jaké to je letět vzduchem na lyžích. A vzpomínal, že sám sedával na místě žáků: „Býval jsem tady v kině v hledišti, když jsme sem jezdili na soustředění." Pak jim popřál, ať se sportem baví. „Určitě tady vyroste sportovec, na kterého se budu moct dívat v televizi," dodal.

Barbora Žehanová