Nejprve k vám, pokolikáté jste už vyhrál v kategorii trenér roku?
Abych pravdu řekl, tak tohle opravdu nepočítám, byla i nějaká druhá a třetí místa, ale určitě vím, že jsem obhájil prvenství z loňska. (Portyk vyhrál prokazatelně i v roce 2007, letošní vítězství je tak třetí v řadě – poznámka redakce).

Hlavní hvězdou večera měl být Roman Koudelka, proč tu chyběl?
Bohužel se včera vrátili z Japonska , včera jsem ho sehnal kolem druhé hodiny a zjistili jsme, že má od sedmi objednané sezení u fyzioterapeuta, dělá teď všechno ve prospěch olympiády. Zkoušel si to přehodit alespoň o hodinu, že bychom na něj počkali, ale nevyšlo to.

Pomohlo mu, že vynechal některé závody a pouze trénoval v Harrachově?
To se nedá říct. Týden jsme skákali v Harrachově, první den z šesti skoků dva náznaky, druhý den to bylo lepší a třetí den bez chyby. Byl jsem optimista a chtěl, aby ho vzali hned do Garmiche na Turné čtyř můstků, ale reprezentační trenéři rozhodli, že pojede až na další závod. Nechtěli vyšoupnout někoho z družstva, když byli všichni na bodech.

Do světového poháru tak naskočil až v Insbrucku.
Ano, a tam mu to, bohužel, zase nevyšlo. Po závodě přitom z osmi skoků bylo šest výborných, byl skoro nejlepší z našich skokanů, spíš bych řekl nejlepší. Bohužel, jak dostal číslo, tak je z toho nervózní, že pak nepostupuje. Těžce prostě nese závod, když musí absolvovat kvalifikaci.

Má na to vliv i to, že už není českou jedničkou?
To snad ani ne. Loni ovšem nemusel jezdit kvalifikace, protože byl do desítky ve světovém poháru, pak měl klid a věděl, že tam stoprocentně bude. Když převáží nervozita, tak je svěťák tak nadupaný, že nepostoupí, i když nepředvádí špatné výkony.

Co od něj můžeme čekat na olympiádě, zaměříte se na menší můstek?
Přípravu plně podřídíme úspěchu na malém můstku. V nominaci je, právě kvůli jeho dynamice v nohou. Je prostě vhodnější typ na menší můstek.

Kde se bude připravovat?
Jestli to bude v Harrachově nebo v Liberci nebo odjede do zahraničí, to je v podstatě jedno, ale potřebuje teď skákat na více můstcích. V Harrachově mu to jde, tam se připravil i na titul mistra světa, takže se tam rád vrací, tam mu to sedí. V Liberci naopak moc skoků nemá, uvidíme jak se to podaří.

Takže jak byste odhadl jeho šance, přiblíží se loňským výkonům?
Já jsem optimista. V takové krizi jako teď ještě nebyl a už to musí jít jedině nahoru!