Plavecký oddíl TJ Loko Trutnov vydal na konci měsíce března výroční zprávu, ve které zhodnotil, jak se mu dařilo v kalendářním roce 2022. Nechyběla připomínka řady úspěchů, jimiž se trutnovští plavci mohli chlubit. A že jich bylo!

Oddíl z Podkrkonoší znovu dokázal, že ve výchově mládeže patří k nejúspěšnějším v celé republice, ostatně přesvědčte se sami pohledem na onu zprávu, kterou připravili členové výboru ve složení Tomáš Břeň (předseda), Pavel Pokorný (organizační a sportovní činnost) a Marcela Morávková (oblast rozhodčích).

Výroční zpráva oddílu TJ Loko Trutnov

Rok 2022 byl pro plavecký oddíl a Sportovní středisko TJ Loko ve znamení budování tréninkových skupin „po covidu“. I přesto plavci zaznamenali řadu výborných výsledků na domácí scéně, převážně v mládežnických kategoriích. Na mezinárodním poli náš oddíl po mnoha letech nezaznamenal výraznější výsledek. Zkraje roku 2023, bohužel, naše řady opustil zakladatel oddílu, instruktor, rozhodčí, hospodář, člen výboru a velký srdcař Jaroslav Mošna, čest jeho památce.

close Úspěšné plavkyně TJ Loko Trutnov info Zdroj: archiv oddílu zoom_in Úspěšné plavkyně TJ Loko Trutnov Do krajského SCM pod vedením Tomáše Břeně v roce 2022 byli zařazeni Michal Jerman, Terezie Bischofová, Nicol Kirschová, Martina Šlechtová, Barbora Hylenová, Adéla Mačková, Tereza Umlaufová a Eliška Voborníková.

Na MČR dospělých jsme nevybojovali po řadě úspěšných let medaili. Opakovanou finálovou účast vybojovala Terezie Bischofová – nejlépe 5. místo na 200 metrů motýlek. Na „dospěláckou“ republiku se dále kvalifikovaly mladé naděje Adéla Mačková, Eliška Voborníková a Barbora Hylenová. V závodě Českého poháru v Jihlavě stála na stupních vítězů Terka Bischofová.

Ta v kategorii juniorů na MČR vybojovala tři stříbrné a jednu bronzovou medaili v motýlkových disciplínách, když obsadila další umístění těsně pod stupni vítězů. Také přidala titul mistryně ČR juniorů na 5 km v bazénu.

V kategorii žactva naši plavci přivezli z MČR 13 medailí (5-5-3) a Olympiády dětí a mládeže, tři bronzy zásluhou Matěje Havlíka. Matěj dále vybojoval dvě zlaté medaile v dálkovém plavání na 5 kilometrů jak na otevřené vodě, tak v bazénu a přidal stříbro v bazénovém závodě na 1500 metrů volným způsobem. Eliška Voborníková vylovila zlato na 800 m VZ a na poloviční trati byla druhá. Závod na 800 metrů byl pro náš oddíl historický, když děvčata obsadila kompletní stupně vítězů. Vedle Elišky stála na druhém místě Martina Šlechtová a bronzová Adéla Mačková. Obě děvčata (Martina a Adéla) stála na stejných stupních vítězů také na MČR v dálkovém plavání na 5 km na otevřené vodě. Zde ještě třetí mezi žáky doplaval Lukáš Netík a zlato vybojovala štafeta na 4 x 1250 metrů ve složení Havlík, Netík, Šlechtová, Mačková. V bazénovém „dálkoplaveckém“ závodě vybojovala titul mistryně ČR Tereza Umlaufová a stříbro Adéla Mačková.

Výše jmenovaní ještě vybojovali řadu umístění na MČR těsně pod stupni vítězů, včetně štafetových závodů. MČR v bazénovém plavání se dále zúčastnili Barbora Hylenová (6.) a Štěpán Černý. Na poháru ČR jedenáctiletých žáků závodili Matěj Bednář (8.) a Šimon Hofman. Na poháru ČR desetiletých potom plavali Sebastian Baranec, Antonín Cink, Linda Netíková, Adéla Prokopcová a Eliška Thamová. Na ODM v Olomouci náš oddíl reprezentovali Matěj Havlík (3 x 3. místo), Tereza Umlaufová (4.), Adéla Mačková (5.) a Lukáš Netík. Vedoucím trenérem výpravy byl Tomáš Břeň.

V seriálu Českého poháru v dálkovém plavání patřily v kategorii žaček ročníku 2009 všechny stupně vítězů našim závodnicím (1. Šlechtová, 2. Mačková, 3. Umlaufová). U žáků stejného ročníku zvítězil Matěj Havlík, 4. místo přidal Lukáš Netík.

Celou řadu dalších vítězství a medailí přiváželi plavci Lokomotivy v průběhu roku z krajských přeborů a různých pohárových soutěží. Matěj Havlík překonal 9 oddílových rekordů a Natálie Bednářová dva, což je vzhledem ke kvalitě našich rekordů stále složitější.

Plavecký oddíl zorganizoval 38. VC Trutnova včetně 22. ročníku soutěže pro postižené děti a 9. ročníku memoriálu Pavla Sobotky, MČR staršího žactva a dalších sedm soutěží krajského formátu. Je třeba též poděkovat všem trenérům, instruktorům a rozhodčím, kteří se podílejí na celém systému výchovy mladých sportovců od přípravek, přes kondiční a zájmové až po vrcholové plavání a také na pořádání soutěží. Zvláštní poděkování patří všem partnerům, včetně těch největších, kterými jsou Město Trutnov, Královéhradecký kraj, ČSPS, Národní sportovní agentura, Společnost DUHA, nadace pro děti postižené mozkovou obrnou Trutnov a další, bez kterých by fungování oddílu na této úrovni nebylo možné.

Martina Elhenická, Terka Bischofová a Matěj Havlík byli vyhodnoceni mezi nejúspěšnějšími sportovci Královéhradeckého kraje, další plavci a trenéři byli oceněni v rámci Města a TJ Loko.