Ve víceboji starších žáků to byl sedmibojař Jakub Šafář, jenž vedl české tabulky a do závodu nastupoval s vědomím, že může bojovat o titul národního šampiona. Jeho skvělá forma se ukázala hned v úvodní disciplíně. V běhu na 60 metrů byl z celého startovního pole nejrychlejší a do cíle doběhl v kvalitním osobním rekordu 7,37 s. Další disciplínou byla Kubova oblíbená dálka. Prvním pokusem zapsal 610 cm, další dva pokusy už bohužel nevyšly, když Kuba přešlápl. Po dálce následovala koule. Přestože to není Jakubova nejsilnější disciplína, už i kouli vylepšil a vrhal stabilně přes 11 metrů. Tentokrát se mu bohužel moc nedařilo, prvním a třetím pokusem přešlápl a druhý pokus měřil pouhých 10,68 m, což je výkon téměř metr za osobním rekordem.

Rekord za pomoci maminky fyzioterapeutky

Závod pokračoval a na řadě byla další Kubova silnější disciplína, skok vysoký. Jeho osobák činí 179 cm. Založil na 159 cm a všechny výšky včetně 177 cm překonal na první pokus. Ztroskotal až na metě 180 cm, která tak ještě zůstala nepokořena. Vítěz disciplíny a Šafářův největší rival 180 cm skočil, takže rozdíl zisku bodů z výšky mezi oběma chlapci byl minimální. Kuba se tak po prvním dni víceboje nacházel na průběžným prvním místě s náskokem 50 bodů a věděl, že druhý den ho čeká jeho oblíbený skok o tyči. Jediným otazníkem bylo, jak se ráno bude cítit. První den si totiž při skoku dalekém proseknul tretrou nehet u palce na noze.

V sobotu byl Kuba naštěstí v pořádku a na ovál nastoupil odhodlaný udržet první místo. V první disciplíně 60 m překážek si vedl parádně. Opět překonal svůj osobní rekord, když do cíle doběhl v čase 8,47 s. Zatímco polovina závodníků již doskákala v další disciplíně skoku o tyči, Kuba ještě stále čekal na svoji základní výšku. 4,05 m už sice bylo nad jeho síly, ale i tak tyč ovládl s velkým náskokem a výkonem 395 centimetrů.

Nyní už bylo jasné, že Šafářovi stačí běžet závěrečný kilometr za 3:10, aby překonal dokonce národní rekord. A povedlo se! Jakub doběhl do cíle za 3:02,96 a kromě mistra republiky se stal i novým českým vícebojařským rekordmanem! Za celý víceboj si zaslouží jedině pochvalu! Kromě talentu za jeho výkonem stojí i velké množství tréninků, píle a hlavně skvělé zázemí. Maminka fyzioterapeutka se pečlivě stará o synovo zdraví a trenér Miroslav Reichl do detailu promýšlí tréninky a závodní starty. Kromě něho se mu věnuje i Dušan Král (koule), Milan Trejbal s Boleslavem Paterou (tyč) a Jiří Randák (dálka).

Titul a příslib k mistrovství světa

Turnovským atletům se ve Stromovce dařilo na výbornou.Již počtvrté se mistryní republiky stala chodkyně Eliška Martínková. Přestože ji už delší dobu trápí zdraví, za vítězstvím se na trati 3000 metrů vydala suverénně. Čas 16:15,05 je sice daleko za jejím osobákem, ale i tak zvítězila o více než 38 sekund. Svěřenkyně Kateřiny Čermákové tak splnila roli vedoucí závodnice dorosteneckých republikových tabulek a lze se jen těšit na léto, kde se představí na trati ještě o 2000 metrů delší. Tam se bude pokoušet o zdolání ostrého limitu na mistrovství světa dorostenek.

Velkou smůlu měl chodec Roman Hanyk. Na tříkilometrové trati vedl republikové tabulky a svou roli plnil i v průběhu závodu. Od začátku se pohyboval na čele startovního pole. Pouhých 600 metrů před cílem byl první o 120 metrů. Bohužel ho rozhodčí diskvalifikovali za nedostatečné propínání nohou, což ho připravilo o téměř jistou zlatou medaili. Snad se v létě zadaří lépe a závod bude mít regulérnější průběh.

V pátek se na dráze představily také turnovské vícebojařky. Svěřenkyně Tomáše Krištofa Amélie Hobelantová a závodnice ze skupiny Miroslava Reichla Nela Vaníčková. V úvodní disciplíně, běhu na 60 metrů překážek, se obě závodnice blýskly velmi dobrými výkony. Nela doběhla třetí v čase 9,22 s a pátá Amélie zaběhla čas 9,26 s. Následoval skok vysoký, kde se lépe vedlo Amélii, která skočila 156 cm. Nela překonala laťku ve výšce 147 cm. Vrh koulí byl ve znamení osobních rekordů. Amélie vrhla kvalitních 9,54 m, Nela dostala kouli do vzdálenosti 9,07 m. Další disciplínou byl skok daleký, kde se výborným výsledkem blýskla hlavně Amélie. Výkonem 5,36 m si zlepšila osobák a obsadila v této disciplíně třetí místo. To bylo zároveň i její průběžný umístění v rámci víceboje. Nela za svým osobním rekordem trochu zaostala, když skočila 468 cm. Závěrečnou disciplínu děvčata úplně v lásce nemají, ale prala se s ní statečně. Vaníčková doběhla v čase 2:49,78, Hobelantová běžela o vteřinu rychleji (2:48,06). Amélie bohužel poslední disciplínou třetí místo neudržela a nakonec obsadila smolnou, ale velmi ceněnou čtvrtou příčku. Nela se s disciplínami vypořádala dobře, ale bohužel se projevilo tréninkové manko. Proto musí být s dvanáctým republikovým místem víc než spokojená. Obě děvčata se představí ještě na MČR žáků v individuálních disciplínách.

Jediným dorosteneckým vícebojařem byl Cyril Žerava ze skupiny Miroslava Reichla. Cyrila krátce před MČR postihla nemoc a jeho start byl ohrožen. První den sice obstojně zvládl, ale do druhého již bohužel nenastoupil, jelikož se u něho projevily následky nemoci.