Při společném focení s dalšími členkami výběru z trutnovské hráčky vyzařoval úsměv. Jak by ne, vždyť k individuálnímu ocenění přidala bronzovou medaili, kterou Trutnov ve Středoevropské lize vybojoval znovu po šesti letech.

Lenko, medaile z evropské soutěže, ta se vždycky cení. Vy jste letos měly určitě na víc, ale bronz berete, nepletu se?
Škoda prvního zápasu. Mohly jsme jej vyhrát a bojovat o zlato. Na druhou stranu jsme na závěrečném Final Four teď dva roky nebyly, takže i bronz bereme jako úspěch.

Vaším prvním představením v Ružomberoku byl duel s rumunskou Alba Iulií. Skvěle jste jej rozehrály, pak ale přišla nevydařená třetí čtvrtina. Co se stalo v této části hry?
Začátek byl nervózní z obou stran, ale pak jsme se od soupeřek dokázaly odtrhnout a vytvořit si docela slušný náskok. Bohužel ve třetí čtvrtině se Rumunkám rozehrály jejich křídelní hráčky. Nedokázaly jsme je ubránit. Soupeř nám odskočil a v závěru už si jen udržoval odstup.

Rumunky v soutěži CEWL patří už roky na vrchol. Letos ale byly k poražení, souhlasíte?
Máte pravdu. On se jejich tým hodně změnil. Mají tam i hráčky z Aradu, my jsme ale přesto cítily, že bychom je mohly porazit. Bohužel to nevyšlo.

Sobotní zápas byl vůbec prvním ve Final Four. Zůstaly jste poté v hale i na druhé semifinále? Jak na vás působila atmosféra zápasu mezi domácím celkem a rakouskou Vídní?
My jsme hlavně byly po našem zápase hodně zklamané. Na druhé semifinále jsme ale koukaly, abychom viděly nedělního soupeře. Kulisa byla skvělá. Celkově atmosféra, zázemí, ubytování, všechno bylo super a organizace turnaje byla hezky připravená.

Překvapivě se tak vaším soupeřem pro zápas o bronz staly Slovenky. Věřily jste si na tohoto protivníka?
Věřily jsme, že to zvládneme. My jsme si v turnaji věřily i na zlato a byly jsme pak hodně zklamané, že se postup do finále nepovedl. Že bychom neudělaly ani bronz, na to nikdo nemyslel.

Utkání bylo zpočátku hodně vyrovnané. Pak jste ale přebíraly otěže. Kde se duel lámal?
Šly jsme krůček po krůčku. Dařilo se nám získávat míče a s tím přicházely i dobré pozice pro útok. Měly jsme tam hodně vydařených protiútoků. Právě to se nám proti rumunskému celku nedařilo.

Výhru jste uhájily a získaly stejně jako loni v ŽBL bronz. Kam tuto medaili řadíte?
Medaile by to byla cenná, ale musím prozradit, že jsme žádné nedostaly (usmívá se). Mrzí nás to, obdržely jsme jen pohár, ale bereme to tak, že jsme bronzové a je to prostě cenný kov.

Ve finále si Rumunky hravě poradily s Vídní. Nemrzí vás teď trochu, že jste základní skupinu Středoevropské ligy ovládly a neskončily v ní až na druhé příčce? Albu Iulia jste mohly potkat až ve finále.
Samozřejmě to člověk bere tak, že je to trochu nefér. Vídeň jsme ve skupině dvakrát porazily a ona pak v závěru základní části postoupila místo Aradu. Navíc ještě šla do finále. Na druhou stranu jsme měly semifinále vyhrát a byly bychom tam taky. Na to se nelze vymlouvat.

Vás nyní čeká vrchol sezony. Už v sobotu startuje play off. Bylo Final Four ideální přípravou na brněnský Valosun, který vás čeká ve čtvrtfinále?
Já doufám, že ano. Myslím, že jsme se i víc sehrály, protože třeba Míša Uhrová s námi tolik netrénovala. Navíc nás to snad i týmově pošouplo a semklo, abychom do prvního zápasu play off vykročily vítězně.

Ani tato sezona Trutnova nebude bez medaile

Skvělou zprávu poslaly svým příznivcům v neděli odpoledne prostřednictvím online přenosu trutnovské basketbalistky z univerzitního města na severu Slovenska. Právě zde se o víkendu konal finálový turnaj Středoevropské ligy a Kara v konkurenci čtyř nejlepších celků vybojovala cenný bronz.

Svěřenkyně kouče Jozefa Rešetára tak zopakovaly úspěch z roku 2011, v letech 2010 a 2012 navíc dokázaly soutěž CEWL vyhrát. Povedlo se jim to v Prešově a německém Wasserburgu.

Naděje na finále vzala třetí čtvrtina

Trutnovská výprava odjížděla k východním sousedům v dobré náladě. Jak by ne, vždyť v nejvyšší domácí soutěži Kara dohrála dlouhodobou základní část na skvělém čtvrtém místě a do Final Four evropské soutěže postoupila z první příčky skupiny B.

Zároveň ale bylo všem jasné, že sobotní cesta do finále bude pořádně trnitá. Z druhé příčky skupiny A totiž do Ružomberoku vyrazil celek Alba Iulia a právě rumunské kolektivy už šest let ve Středoevropské lize doslova září. Jejich nadvládu dokázala jen v roce 2012 přerušit právě Kara, to když ve wasserburgském finále přehrála Icim Arad.

K přemožení rumunského favorita Trutnov vykročil dobře i tentokrát. Po celý první poločas vedl, výpadek ve třetí čtvrtině ale stál kolektiv z Krkonoš postup. „Třetí desetiminutovka rozhodla celý zápas. Soupeř se v ní chytil, byl úspěšnější a v závěru už duel dovedl do vítězného konce," litoval po semifinálové porážce kouč Rešetár, jenž musel tým během necelých 24 hodin připravit na boj o medaili.

Ve druhém semifinále nedokázal domácí Ružomberok využít podpory dvou tisícovek fanoušků a rakouské Vídni podlehl po boji 59:63.

Tisícovou kulisu Kara hravě ustála

Také souboj s domácím kolektivem přinesl z pohledu Trutnova vyrovnaný průběh. Od začátku si mírný náskok udržoval hostující tým, do rozhodujícího trháku se ale nedostával. Ve hře vynikala rozehrávačka Russellová, vyčnívala pevná obrana a zdálo se, že Východočešky mají duel pod kontrolou.

To se potvrdilo i v závěrečných minutách, kdy hrály prim zkušenosti z podobných bitev. Před tisícovkou diváků tak domácí družstvo zažilo druhé víkendové zklamání, naopak úspěch slavila bojovnost, odhodlání a chtíč trutnovských basketbalistek. Ty se i na severu Slovenska mohly spolehnout na podporu svých věrných fanoušků, kteří na turnaji rozhodně zanechali sympatickou stopu.

„Zatímco v semifinálových bojích obě tato družstva svým výkonem zklamala, v duelu o bronz to byl diametrálně odlišný výkon, který si myslím, že přinesl rušný a zajímavý zápas. O naší výhře rozhodlo víc faktorů. Měli jsme vyšší úspěšnost, ve druhém poločase jsme zlepšili doskok," popsal předposlední zápas celého Final Four šéf trutnovské lavičky.

Souboj o zlato žádné drama nepřinesl. Už po první čtvrtině vedla Alba Iulia 22:9 a celý zápas dovedla k zaslouženému vítězství 71:55. Rumunky tak zopakovaly triumf z roku 2014 a vyrovnaly vítěznou bilanci Trutnova.

Konečné pořadí Final Four

1. C.S.U. Alba Iulia (ROM)
2. Flying Foxes SVS Post Vídeň (AUT)
3. Kara Trutnov (CZE)
4. MBK Ružomberok (SVK)