Facka rozesmáté tváři

Všude kolem sebe slyšíme: Moje dítě nechce sportovat. Neustále se válí u počítače. Udělejte s tím někdo něco! Ano, začalo se konat. Od začátku přírody samozřejmá věc, jako pohyb na čerstvém vzduchu, se najednou masivně podporuje na všech frontách.

Ke spolupráci, jak znovu naučit děti sportovat, se lanaří slavná jména. A ruku v ruce se tím vynakládají na tuto reklamní činnost nemalé finanční prostředky. No a když už všem těm obětavým trenérům a funkcionářům začne po letech úbytku či stagnace růst mládežnická základna, přijde okamžitá facka. Jako v případě pozastavení dotací z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Kvůli korupční aféře.

Sport nebo levné pivo?

O některou finanční podporu jako v případě dotací na sportoviště asi přijdou žadatelé úplně. Ostatní finanční injekce se zpozdí. Jak se to asi projeví v klubech? Není na výplaty, není na pronájem. Tudíž nebude mít kdo děti trénovat a ty nebudou mít kde sportovat.

Pokud to takhle půjde s podporou dětí a mládeže dál, tak už čelní představitelé státu nebudou moct živit své volební preference na úspěších českých sportovců. Protože jednoduše žádné nebudou, respektive nebude nikdo, kdo by se o ně zasloužil. Na druhou stranu možná jim to nevadí. Stačí, když udělají jiné populistické gesto. Třeba zlevní pivo nebo jízdné…

Nejsmutnější na tom všem je jedna věc. Zatímco ve smyšlené obci Kocourkov měli obyvatelé IQ houpajícího koně či bublajícího bahna, tak v České republice lidé na důležitých místech, kde se rozdělují peníze, jsou v lepším případě vychytralí prospěcháři…

Z Hradce zní: Granty by měly mít daný termín, do kdy přijdou

MIROSLAV VOLEJNÍK, prezident basketbalového klubu Sokol Nilfisk Hradec Králové – Hradecké „lvice“: „Určitě nás to nějakým způsobem zasáhlo. Třeba v loňském roce jsme z Programu VIII dostali finanční vyrozumění až v říjnu. Sice to byly pěkné peníze, ale na konci roku už pak máte problém to utratit, je na to málo času. A hlavně se také zpozdily platby z České basketbalové federace. Letos už je duben a já doteď z České obce sokolské ani z ČBF nevím, kolik dostaneme peněz na mládež. Dělám rozpočet, smlouvy s trenéry, plánuji dopravu týmů na utkání, ale vařím z prázdna. První měsíce v roce jsou nejhorší, nemáte peníze a ani nevíte, kolik jich dostanete. Klub tak musím živit z jiných zdrojů jako jsou třeba půjčky (dříve rodina, známí), které pak po obdržení peněz samozřejmě vracím. Máme tu profesionální trenéry a ti přece nemohou tři čtyři měsíce čekat za výplatu. Strašně by nám pomohlo, kdyby se granty na další rok řešily na podzim (uzavírání žádostí třeba v říjnu a jejich zpracování v listopadu), aby bylo řízení ukončeno nejpozději v lednu. Následně by to zastupitelstva a komise schválily, v únoru by byly podepsané smlouvy a hned poté by byly dotace vyplaceny. Rádi bychom na konci roku věděli, kolik dostaneme na další rok. Zkrátka by bylo dobré, aby se celý proces zrychlil a abychom měli informace co nejdříve. Také si přejeme, aby se ve státním rozpočtu našly peníze na platy trenérů.“

VÍTĚZSLAV PERUN, šéftrenér atletického oddílu TJ Sokol Hradec Králové: „Obecně se dá říct, že dotace by měly být plánované na více let dopředu a měly by mít jasně daný termín, do kdy přijdou. Nás to neovlivnilo tolik. Asi nejvíce na to doplatili pořadatelé některých závodů. Dlouhodobě váznou investice do oprav a rozvoje sportovišť a to je podle mého názoru velký problém, který není moc vidět, tak se neřeší. Finance na chod oddílu jsou v podstatě stabilní díky dlouhodobě minimálním výdajům, přenesením zátěže na sportovce a jejich rodiče. Rozhodně ale spoléháme hlavně na práci a nasazení dobrovolníků nebo činovníků a trenérů, kteří odvádějí maximální výkony za minimální odměny.“

Jičínský Delfín dotace od státu výrazně nezasáhly

JAN PROSTŘEDNÍK, člen výboru Delfín Jičín: „Samozřejmě se snažíme čerpat dotace, ale ty jsou vedeny od města Jičín a od Královéhradeckého kraje.Takže pro nás pozastavené dotace z ministerstva školství nejsou nijak dramatické. Vzhledem k tomu, že využíváme plavecký bazén v Jičíně, který hradíme z členských příspěvků našich plavců, peníze na údržbu nepotřebujeme. K tomu téměř žádný investiční ani neinvestiční majetek nemáme, takže nás to opravdu tolik nezasáhlo a jak jsem říkal snažíme se získávat dotace vypsaná městem a od kraje, ve kterých jsme v loňském roce byli úspěšní. V neposlední řadě máme i své sponzory, kteří nám přispívají na chod oddílu.“

PETR ŠINDELÁŘ, předseda oddílu AC TJ Jičín: „Až do loňského roku normálně fungoval dotační program na podporu mládeže od státu. Kdo se do toho zapojil, tak peníze obdržel. Věc druhá je, že byli pozastaveny dotace na údržbu sportovišť a jejich provoz. My z těchto dotací, ale nic nečerpáme, protože stadion spadá pod Sportovní zařízení města Jičín. Já v těch dotacích nevidím takový problém, navíc když letos je také vypsaný dotační program Můj klub. Větší problém je s tím, že o tom moc lidí neví, v tom by měli být už i peníze na údržbu, ale o tom kdo peníze dostane se rozhoduje až někdy v polovině roku. Na mládež se peníze z dotaci sehnat dají, problém byl s tou údržbou.“

Florbalisté dobře plánovali, volejbalisté odkládají opravy

TOMÁŠ TŘEŠŇÁK, sportovní manažer Florbal Náchod: „Pozastavení vyplácení dotací nás naštěstí jednorázově neomezilo. Díky dobře naplánovanému hospodaření a práci s finančními toky jsme to zvládli relativně dobře. Kdyby však tato situace měla trvat delší období, museli bychom v první řadě hledat úspory a následně omezovat svoji činnost. Věřím, že to ale nenastane a finanční podpora ze strany státu bude vyplácena v termínech, jak je stát garantuje.“

HANA KOPECKÁ, jednatelka Sport Klubu Náchod: „V roce 2017 byly zrušeny dotace na údržbu a tato nastalá situace nás značně omezila, neboť ke zrušení došlo na konci roku. Proto jsme byli nuceni některé nutné opravy odložit. V letošním roce máme požádáno o dotaci s názvem „Můj klub“. V tomto programu ale bohužel není zohledněn majetek Sportovního klubu, ale pouze počty dětí a není žádné navýšení dotace na opravy a údržbu pro kluby, které sportoviště provozují. Klub tak financujeme z členských příspěvků, dotací města, grantů Krajského úřadu a sponzorských darů.“

V Dobrušce se těší na tartanovou dráhu

IVAN KOLÁČNÝ, předseda SK Dobruška: „Státní dotace nejsou rozhodujícím finančním zdrojem, na němž by byla činnost jednotlivých oddílů našeho sportovního klubu závislá, protože nás nezištně podporuje město. V posledních letech se našim oddílům fotbalu, florbalu a atletiky, které disponují velkou mládežnickou základnou, daří získávat z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) neinvestiční dotační prostředky primárně určené právě na činnost nejmenších sportovců, zejména na trenéry mládeže. Dobrušský sportovní klub působí v areálu Městského stadionu Václava Šperla, jehož pozemky a budovy využívá na základě uzavřené smlouvy s městem. Za pomoci státních dotací a následného dofinancování městem se nám v uplynulém desetiletí podařilo vybudovat hřiště s umělou trávou a závlahovou soustavu travnatých hřišť a antukových tenisových kurtů. Letos jsme od MŠMT obdrželi příslib, že získáme dotaci na rekonstrukci škvárového oválu a sektorů pro atletické technické disciplíny. Pevně věříme, že se naši mladí atleti po nové tartanové dráze proběhnou už letos. Budujeme také workoutové hřiště díky příspěvkům od společnosti Škoda auto a města Dobruška. Činnost našeho SK financujeme z více zdrojů – z členských příspěvků, z dotací určených na činnost jednotlivých oddílů, ze sponzorských smluv. Část financí získáváme také z pořádání velkých sportovních akcí, jako jsou florbalový Open Air Cup, futsalový Dobrušský pohár nebo třeba Sportovní karneval, pořádaný fotbalovým oddílem.“

FRANTIŠEK JEHLIČKA, tajemník Okresního sdružení ČUS Rychnov nad Kněžnou, z.s: „Po pádu Sazky v roce 2011 bylo financování TJ/SK závislé na dotacích z MŠMT. Postupně bylo vyhlášeno 10 programů. Mezi pro nás nejdůležitější Program patřil č. IV – Provoz a údržba TVZ. Tento Program byl v loňském roce zrušen a stal se součástí Programu VIII – Můj klub. Tento Program je určen pro činnost mládeže. Další možnost pro poskytnutí dotací nabízí Program X. Ten podporuje masové tělovýchovné akce. V našem okrese je to např. Orlický maraton, volejbalové turnaje v Česticích a Zmrzlinový turnaj v Lupenici či ohnišovské Cikánské toulky. Zrušením Programu IV mají TJ/SK problém s financováním provozu a drobných oprav ve svých TVZ. Tady musí pomoci Města a obce. Bez jejich podpory by činnost TJ a klubů byla značně omezena. Všichni věříme, že letos bude od státu do sportu vloženo dostatek financí aby bylo možno a rozvíjet sportovní činnost především v řadách naší mládeže.“

Hokejisté i tenisté se shodují: kritéria mají být jednotná

JIŘÍ JAKUBEC, sportovní ředitel hokejového klubu HC Stadion Vrchlabí: „Našeho klubu se pozastavení dotací vůbec nijak nedotklo. Náš klub má zatím formu s.r.o. Je to dáno tím, že si sami provozujeme zimní stadion a tak je z ekonomického hlediska tato forma nejvýhodnější. Tím je pro nás ale omezena možnost čerpání dotací z MŠMT a tak se to chystáme změnit. Kvůli tomu jsem i pátral po různých klubech, jak to mají nastavené, ale každý to má trochu jinak. Myslím, že to z celkového pohledu je špatně. Bylo by ideální, kdyby pro sportovní kluby existovala jednotná forma, která by byla pro provozování ekonomicky výhodná. Tak to v současné době není. Pro nás je zcela zásadní podpora města a ta nijak ohrožena nebyla. Navíc i ČSLH není zcela závislý na prostředcích z MŠMT, takže veškeré programy ze strany ČSLH, ve kterých jsme zařazeni, fungovaly bez omezení.“

MICHAL VÁGNER, předseda tenisového oddílu TC Dvůr Králové nad Labem: „Za tenisový oddíl mohu říci, že nás pozastavené dotace ze strany státu nijak neomezily. Pravidelně žádáme o dotace na Městě Dvůr Králové, Královéhradeckém kraji a MŠMT. Oporu máme hlavně u Města Dvora Králové, jehož podpory si velice vážíme. Samozřejmě, že to s sebou přináší vyšší nároky na administrativní práce, s tím jsme však počítali. Další zdroje financování tvoří členské příspěvky, případně sponzoring. Bohužel často u krajských i státních dotačních programů dochází k tomu, že zavedený systém je nahrazen zcela novým, kde jen nastudování nových pravidel a postupů je velmi časově náročné. Proto bychom uvítali jednotná kritéria pro všechny kluby a maximální zjednodušení dotačních programů.“