Potvrzeno je několik účastníků z Polska a Německa, přijedou i členové širší české reprezentace. K favoritům závodu tak budou patřit Václav Kupilík a Zbyněk Valoušek z Dukly Liberec, Eva Skalníková z Nového Města na Moravě a nebo Martina Chrástková z SKP Jablonex Jablonec nad Nisou.

Poprvé v krátké historii tohoto závodu v běhu na lyžích se pojede přímo v Jilemnici se startem a cílem v areálu Hraběnka. Předchozí dva ročníky totiž provázel nedostatek sněhu, takže se oba jely na Benecku.

Někteří závodníci už několik dní trénují na 25 km okruhu připraveném pro závod. „Trať je ve velmi dobrém stavu, předpokládáme, že konání přímo v Jilemnici pozvedne divácké zázemí i obecně lyžařskou obec u nás,“ uvedl předseda pořádajícího ČKS SKI Jilemnice Stanislav Henych.

Jilemnická 50 se skládá ze tří dílčích závodů, v sobotu se pojede závod na 25 km volnou technikou (start v 10.00), v neděli nejprve vyrazí běžci k hlavnímu závodu na trať 50 km klasicky (10.00) a poté na 25 klasicky (10.30).

Závod je součástí seriálu čtyř dálkových běhů Ski tour, kam patří ještě Jizerská 50, Orlický maraton a Šumavský maraton.