Teprve osmnáctiletá, takže ještě příští zimu juniorka! Členka NowiS TEAMu trenéra Petra Nováka je další českou rychlobruslařskou mistryní světa! Po Martině Sáblíkové a Andree Jirků.

PÁTEK

K titulu dojela Erbanová již v pátečním závodě na poryvům větru i citelnému mrazu otevřeném oválu v západofinském městě Seinäjoki. Nejprve Karolína mezi půl stovkou soupeřek z jednadvaceti zemí dojela v pětistovce na druhém místě. Navečer pak suverénně zvládla boj na distanci 1500 metrů. Za tuhle výhru se již mohla kochat zlatou medailí.

„Přiznávám, že cestou do zmrzlého Finska jsem si velmi přál, aby Kája dokázala dojet nejen k medaili, ale také k některému ze světových titulů. Prostě jsem chtěl mít mistryni světa. Ne pro sebe, ale pro všechny ty, kdo nám fandí. Kdo si nemyslí, že Česká republika potřebuje ledový ovál jen pro Martinu Sáblíkovou. A taky jsem chtěl, aby si v týmu prožili všichni tu radost, že i tenhle rok dokázali připravit někoho ze svých řad na titul. Doufám, že tady ve Finsku ještě něco ukážeme,“ dodal přešťastný Novák.

Erbanová musela v úvodním odpoledním sprintu na 500 metrů v přímém souboji s Norkou Bokkovou kolem stého metru vybírat balanc. „Ale zvládla jsem to, nakonec to bylo jen těch pár setinek zdržení, o které mě jedna soupeřka, Ajdová z Kazachstánu, předjela,“ řekla po zlatém závodě Karolína Erbanová.

Ajdová ovšem na tomto MS bojuje pouze na krátkých tratích, k víceboji není přihlášena. A jak se nová česká mistryně světa cítila při zlaté jízdě – v závodě na 1500 metrů? „Když na mě trenér Petr Novák křičel v posledním okruhu, že jedu na titul, to bylo krásný. To jsem ze sebe mačkala všechno. A u cíle mi bylo úplně skvěle. Musím strašně moc poděkovat celému mému NowiS TEAMu a trenérovi. Skvěle mě připravili. A moc se těším na další pokračování šampionátu,“ radovala se Katka Erbanová.

Nová mistryně světa je rodačkou z Vrchlabí, od mala byla vedena ke sportu, lyžovala, hrála tenis, doplňkově běhala, jezdila na kole, jako hokejistka byla v chlapeckém týmu nejlepší střelkyní v kraji. Přesto ji – inspirován výkonem Martiny Sáblíkové při ZOH 2006 v Turínu – její kantor i hokejový trenér z Vrchlabí nasměroval k rychlobruslařskému kouči Petru Novákovi. Od čtrnácti let je teď Erbanová rychlobruslařkou, v tréninku vedle olympijské vítězky Martiny Sáblíkové. Ta byla také její první gratulantkou u zlatého cíle.

V dresu CK NowiS TEAM Erbanová opakovaně vybojovala medaile i na juniorském šampionátu české silniční cyklistiky.

SOBOTA

V sobotním programu se nabízelo Erbanové přidat další úspěch na distanci 1000 metrů. Následně se chtěla snažit vymáčknout v boji se specialistkami na 3 kilometry. Navíc s těmi soupeřkami, které usilují o úspěch také v rychlobruslaři velmi ceněném čtyřboji. Mimo jiné s nizozemskou obhájkyní trofeje Lotte van Beekovou a silnou Norkou Hege Bokkovou se utkala ještě v neděli ve sprintu na 500 metrů .

„Karolína je na juniorském mistrovství světa již potřetí za sebou, loni ve víceboji skončila bronzová. Teprve letos nám kalendář seniorských závodů umožnil být zde spolu s Martinou Sáblíkovou. Martinu jsem přihlásil jako svoji asistentku, aby měla Karolína co nejvíc informací,“ prozradil po závodě uznávaný trenér Petr Novák.

Závod na 1000 metrů Kateřina Erbanová zcela ovládla, navíc v osmistupňovém mrazu vymazala šest let starý rekord dráhy nizozemské rivalky Sáblíkové Ireen Wüstové. Na závěr byla jedenáctá na nejdelší distanci 3000 metrů, což byl na šampionátu jediný závod, který nepozlatila. V neděli totiž dominovala i ve druhém sprintu na 500 metrů a se součtem 168,221 bodu zvítězila ve čtyřboji. Na stupně vítězů ji doprovodily Nizozemky Pien Keulstraová a Lotte van Beeková.

Juniorské mistrovství světa – výsledky juniorek:

500 m (1/2): 1. Ajdovová (Kaz.) 40,31, 2. Erbanová (ČR) 40,38. (2/2): 1. Erbanová (ČR) 40,34. Konečné pořadí 500 m: 1. Erbanová 80,710 bodů.
1000 m: 1. Erbanová 1:21,41.
1500 m: 1. Erbanová 2:03,86.
3000 m: 1. Pak To-jong (Korea) 4:21,51, … 11. Erbanová 4:35,16.

Konečné pořadí čtyřboje: 1. Erbanová 168,221 bodů., 2. Keulstraová 168,987, 3. Van Beeková (obě Niz.) 169,409.