Vítězství bratra Jana z roku 2009 Petr Kazda sice nenapodobil, přesto ve středu večer mohl slavit. Za titul mistra světa v kickboxu si totiž z lomnického divadla odnesl cenu za druhé místo v anketě Nejúspěšnější sportovec roku 2013, což je při dlouholeté účasti na tomto galavečeru jeho maximum. Letos ho překonal jen tradiční vítěz Roman Koudelka, skokan na lyžích.

PETR KAZDA zažil snový rok. Na řecké Krétě v ringu dokráčel až do finále, kde se úspěšně popasoval s favorizovaným německým soupeřem. Získal tak další světového ocenění do už tak široké sbírky zápasnických úspěchů.

Reprezentant oddílu SK Triga Impact Turnov během své více než dvacetileté kariéry dosáhl nejen na dva tituly mistra světa, ale také na evropský trůn nebo na stříbro z mistrovství Asie. Suma sumárum – na kontě má již 15 velkých medailí a řadí se k legendám nejen pojizerského regionu, ale celého bojového sportu v České republice.

„Ale svou první medaili jsem získal až po šesti letech. Už jsem vlastně ani nevěřil, že by se to mohlo někdy podařit. Ale najednou se to zlomilo. Chce to vydržet," řekl holohlavý válečník, který navíc s bratrem už devět let v Turnově vedou akademii, kde si připravují na dvacet následovníků i následovnic.

Druhé místo v prestižní anketě. Jste spokojený?
Určitě si toho hodně vážím. Cením si tohoto ocenění, stejně jako v předchozích letech. Tajně jsem si ale tentokrát myslel i na první místo, za titul mistra světa jsem si dával šanci. Ale rozhodují lidé. Určitě je to pro mě i zadostiučinění.

Jaké bylo finále mistrovství světa?
Němec byl hodně vysoký, navíc hubený, což se kvůli vysokým kraťasům tak rychle nepozná. Byl hodně dobře fyzicky připravený, takže to byl jeden z nejtěžších zápasů kariéry, do nichž jsem šel.

Měl jste od začátku navrch?
Po prvním kole jsem si říkal, že to asi nevydržím. Pořád do mě šlapal, bylo to opravdu hodně náročné. Ale ve druhém kole jsem se najednou rozdýchal a říkal jsem si, že to jde, že na to mám. Ve třetím kole jsem pak soupeře trefil dvakrát otočkou na břicho, zůstal ležet a bylo to tam!

Byl jste před finálovým zápasem favoritem?
To ne. Když jsem viděl, jak v semifinále deklasoval svého soupeře, tak byl favoritem rozhodně soupeř. Ale i němečtí rozhodčí mi po zápase tleskali, přišli mi popřát do šatny k vítězství, což bylo hodně milé a příjemné.

Vzpomeňte na začátky své sportovní cesty? Vždy vás lákaly bojové sporty?
Asi jsem si nikdy nemyslel, že budu něco takového dělat. Ale kdysi dávno jsme začali s bratrem koukat na Sylvestra Stallone, na Rockyho nebo Jeana Claude Van Damme a úplně jsme se do toho pobláznili. Sehnali jsme si kontakty na kluky, na pražský oddíl a začali jsme chodit na box.

Začínal jste tedy u boxu?
Dělal jsem judo, chodili jsme na taekwondo, ale to mě nebavilo. Přešli jsme na kick-box, kde to bylo všechno reálnější, živější. A o to nám šlo.

Jsou pro vás bojové sporty všechno?
Kromě rodiny ano. Je to všechno, co mě zajímá. Hned po mistrovství člověk začne sledovat, kde se koná další. A já to už pak mám tak, že půl roku dopředu se už strašně těším na další turnaj.

Co byl základ vašeho finálového úspěchu na Krétě?
Byl jsem fyzicky velmi dobře připravený. Díky trenérům z Prahy, pod kterými se připravuji, jsem na tom byl skutečně dobře. Může se zdát, že když jde člověk jen tři dvouminutová kola, že je to sranda. Ale to určitě ne. Člověk musí být hodně dobře připravený fyzicky, protože jinak dostane nakládačku. Nemohl bych si dovolit soupeřit na mistrovství světa.

Je tedy fyzička rozhodující zbraní?
V těchto sportech je to tak šedesát procent úspěchu. Člověk může být technicky nejlepší, ale když ve druhém kole odejde fyzicky, nemá šanci, každý ho převálcuje. Je to základ. Stejně jako box, který je hlavní náplní tréninku.

Při šesti trénincích týdně se tedy zaměřujete prakticky jen na výdrž?
Tak to zase není. Pořád si vymýšlím nové technické kombinace. Jsou čtyři základní chvaty a kopy, ale jde o to překvapovat, vymýšlet nové kombinace. Člověk na sobě musí pořád pracovat. Třeba celý rok ale trvá, než je nový trik připravený. Musí se to zažít, protože při vrcholném zápase není čas něco promýšlet. Člověk si musí úder zautomatizovat. Pak to naskočí.

V čem je hlavně adrenalin kickboxu?
Člověk, který si to nikdy nezkusil, to samozřejmě nepozná. Kluci, kteří chodí obyčejný zápas, to také nedokáží zcela pocítit. Jsou ale chvíle, které jsou neuvěřitelné. To, co se v hlavě děje půlhodiny před zápasem, je jedinečné. Nedá se to s ničím srovnat.

Necítil jste někdy touhu zanechat bojových sportů?
Už několikrát jsem si říkal, jestli to mám zapotřebí. Ale když to z člověka spadne, jde do toho nanovo. Stav, jaký jsem prožíval před finále mistrovství světa, bych opravdu nikomu nepřál. To bylo něco psychicky tak strašného… Ale právě před takovými zápasy se pozná, jestli na to člověk vůbec má.

Stalo se vám někdy, že jste měl blok, kvůli kterému jste nenastoupil?
Blok… to asi ne. Ale po roce 2001 jsem měl čtyři roky pauzu. Byli jsme s bratrem frustrovaní, tréninky nás nebavily, byli jsme pořád v hale, byl to stereotyp a motivace nikde. Ale čtyřletá pauza neuvěřitelně pomohla, protože po tom návratu jsem udělal své největší úspěchy.

Který impuls vás zavedl zpět do ringu?
Už když jsem končil, tak jsem věděl, že to není napořád. Potřeboval jsem jen vyčichnout, abych se mohl znovu rozjet. Po dvou letech se mi dokonce začaly zdát sny, že jsem vyhrál turnaj, který jsem ale nikdy nevyhrál. Prostě mi to nedalo spát.

Kickbox je náplní i vašeho bratra Jana. Potkali jste se i ve vzájemném zápase?
To bylo naposledy v roce 1993, kdy jsme byli stejná váhová kategorie. Od té doby už ne.

Máte už plány na další sezonu? Čeká vás obhajoba titulu?
Čeká nás mistrovství světa v Londýně. A jasně, chtěl bych medaili. Obhajoba by byla určitě skvělá, ale budu rád za každou medaili.