Jeden z nejstarších závodů v Evropě s názvem Krkonošská 70 Kooperativy odstartuje svůj 59. ročník přesně za měsíc, tedy v sobotu 1. března. Lyžaři se sejdou znovu ve Špindlerově Mlýně v areálu Svatý Petr. Bude to potřetí v historii, kdy K70 je součástí seriálu Stopa pro život, v němž se jedná o spojení s dalšími dvěma běžeckými závody Karlova běhu České spořitelny v Krušných horách a Šumavského skimaratonu Kooperativy.

„Spojení tradičního závodu hlídek se seriálem závodů jednotlivců vyplynulo z potřeby inovovat závod pro širokou veřejnost a pokusit se vrátit tomuto závodu jeho lesk a především masovost. Již třetím rokem tato spolupráce funguje a věříme, že se vše pohnulo správným směrem," říká za organizátory Radek Horák z Loko Trutnov.

Na závod se může jako vždy přihlásit každý, a to v pětičlenných hlídkách. Již potřetí v řadě se lze účastnit i jako jednotlivec. Při letošní Krkonošské 70 Kooperativy opět nebudou chybět velkokapacitní vyhřívané stany, teplé stravování v ceně startovného, občerstvovací stanice s energetickými nápoji, převlékárna, bezpečná úschovna lyží i prodejní a doprovodné akce.

Především se ale můžeme těšit na zážitek z nejstaršího hřebenového závodu v Krkonoších. Na ten se již 59 let schází sportovci, aby změřili své síly nejen s nástrahami hor a jejich nevyzpytatelným počasím, ale především sami se sebou. Spolu s tím si zúčastněné hlídky prověří i sílu i týmového ducha, který je v pětičlenné skupině základním stavebním kamenem. Každý rok se Krkonošské 70 účastní okolo tisíce závodníků rozdělených do hlídek. Někteří pojmou K70 jako závod, jiní jako turistický pochod s pohodovým tempem.

Všechny, ale spojuje stejný cíl: ujet ve stanoveném časovém limitu předepsanou trať. Jen považme, že rozdíl mezi nejrychlejším a nejpomalejším týmem činí někdy i bezmála 5 hodin.

Na sedmdesáti kilometrovou trať se vydají pouze pětičlenné mužské nebo smíšené hlídky. Poslední tři roky měla K70 opravdu štěstí na počasí, a tak si účastníci mohli vychutnat nezapomenutelné výhledy na Sněžku či Obří důl. Vše se ovšem může změnit během chvíle. Hřebenová túra ve větru, mlze či hustém sněžení je opravdu nebezpečná, a proto organizátoři zatím volí variantu na nejdelší trati v hlídkách. Trasy na 50 a 25 km si pak mohou vyzkoušet vedle hlídek i jednotlivci. Trať se každým rokem pečlivě značí a nebezpečné či nepřehledné úseky dozorují pořadatelé. Účastníci Krkonošské 70 projíždí třemi velkými SKI areály a to Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou a Černá hora. Garanty celé akce jsou Královéhradecký kraj a město Trutnov.

Pokud se chce kdokoliv zúčastnit, ať již jako hlídka či jednotlivec, musí se včas zaregistrovat. Přihlášku i další informace najde na stránkách www.lokotrutnov.cz.

(rho, to)