Předposlední zastávkou kolotoče Světového poháru v letošní sezoně a poslední před mistrovstvím světa v letech na lyžích v Harrachově byla střediska v Norsku. Skokani na lyžích v severské zemi absolvovali nejprve závody v Trondheimu, v neděli se přesunuli do nádherného střediska Holmenkollen v Oslu.

V perfektní formě se prezentoval lomnický reprezentant Roman Koudelka, když se pátečním čtvrtým místem nejprve postaral o nejlepší výsledek českých barev v aktuální sezoně. Následnou sedmou příčkou potvrdil, že zdravotní patálie z podzimu jsou definitivně zažehnány.

První místo neudržel

Koudelka v Trondheimu po úvodním kole, v němž dolétl až na hranici 137 metrů, dokonce vedl! Na trio blízkých pronásledovatelů ale následně ztratil, když předvedl „pouhých" 125,5 metru. A i když se senzace na stupních vítězů nakonec nekonala, byl z výsledku sezony český reprezentant nadšen.

Zvítězil domácí Nor Anders Bardal před Andreasem Koflerem z Rakouska. Na třetího Japonce Noriakiho Kasaie ztratil Koudelka 1,8 bodu. Z českých reprezentantů bodovali ještě čtrnáctý Antonín Hájek a patnáctý Jan Matura. Mezi nejlepší třicítku se naopak nevešli čtyřicátý Jakub Janda, sužovaný nemocí, ani dvaačtyřicátý Čestmír Kožíšek.

I Janda v desítce

Úspěšný týden pak reprezentanti České republiky podtrhli vystoupením v Oslu. Na mistrovství světa do Harrachova se domů vrátil v nejlepší možné náladě Koudelka, jehož forma zdá se být načasována skvěle. Sedmé místo budiž důkazem.

Velkou radost neskrýval ani Jakub Janda. Nejzkušenější z české výpravy bral deváté místo a v celkovém hodnocení Světového poháru se posunul do elitní třicítky. V neděli bodoval ještě Jan Matura. S 27. místem ale nebyla česká jednička příliš spokojena. Těsně za branami finále skončil opět Kožíšek, do druhého kola neproklouzl tentokrát ani Hájek. Celkové vítězství si odvezl Němec Freund. Ten vedl už po 1. kole před domácím Andersem Bardalem a Polákem Kamilem Stochem a stejné pořadí zůstalo i po kole druhém.

A právě posledně jmenovaný Stoch navýšil náskok v čele pořadí SP na 168 bodů před Slovincem Peterem Prevcem. Dvojnásobný olympijský vítěz ze Soči potřebuje z posledních dvou závodů v Planici získat 32 bodů (například jedno 8. místo) a poprvé v kariéře získá křišťálový glóbus.

Harrachov uvítá MS v letech počtvrté. Napodobí Češi Ploce?

Bude to velký svátek českého lyžování, především skokanského sportu. Tradiční Adidas arena pod Čertovou horou už stojí a fanoušci se mohou připravovat na napínavý a nevyzpytatelný sportovní program, který vždy letecký podnik nabízí, ale i na pestrý program doprovodný.

Světová špička do českého horského střediska dorazí postupně během následujících dní. Později zde bude bojovat o titul mistra světa v závodě individuálním i týmovém. Skokanští nadšenci mají ideální příležitost navštívit vrcholnou akci. Příroda zcela jistě nestihne do víkendu přihnat tuhé mrazy, a tak se diváci nemusí bát nesnesitelné zimy. Kdy jindy se navíc budou moci zase podívat na mistrovství světa, kde se závodníci perou a měří s výkony dlouhými přes 200 metrů?

Mnohem větší starosti mají organizátoři. Ti museli v zahraničí pronajmout speciální technologii na výrobu sněhu, která ještě původně sedmdesátimilionový rozpočet akce značně napumpuje. A činovníci vyhlašují, že od pořádání akce je už může odradit snad jen vytrvalý déšť. Černé scénáře ale nejsou na místě.

A proto se ohlédněme, jak se při minulých šampionátech dařilo českým reprezentantům?

Historie leteckého mistrovství světa sahá do roku 1972. První ročník hostily mamutí můstky ve slovinské Planici a česká výprava se mohla hned radovat z cenného kovu bronzové hodnoty. Získal ho legendární Jiří Raška.

Od té doby se jeho krajané během dvaadvaceti ročníků postavili na stupně vítězů ještě pětkrát. Zlaté vzpomínky mohou dodnes živit Jaroslav Sakala (1994 v Planici) a Karel Kodejška (1975 v Tauplitzu). Ten má na kontě ještě bronz, který vybojoval o dva roky dříve v Obertsdorfu.

Jen jediný skokan se ale radoval v domácím Harrachově, kde se dosud MS v letech pořádalo třikrát. Tehdejší světový rekord činící 181 metrů vynesl v roce 1983 na druhé místo Pavla Ploce. Ten ke stříbru přidal o dva roky později v Planici navíc bronz.

Program MS 
v letech na lyžích

ČTVRTEK 13. BŘEZNA 2014
14.30 – 16.00
Oficiální trénink
17.00 – 18.00
Kvalifikace, Ind. závod

PÁTEK 14. BŘEZNA 2014
15.30 – 16.30
Zkušební kolo
16.30 – 17.30
1. kolo, Individuální závod
17.30 – 18.30
2. kolo, Individuální závod

SOBOTA 15. BŘEZNA 2014
15.00 – 16.00
Zkušební kolo
16.00 – 17.00
3. kolo, Individuální závod
17.30 – 18.30
Finále, Individuální závod

NEDĚLE 16. BŘEZNA 2014
12.30 – 14.00
Zkušební kolo
14.00 – 14.45
1. kolo, závod družstev
14.45 – 15.45
Finále, závod družstev