Skokan na lyžích Roman Koudelka má za sebou životní zimu, která by ho ale také měla posunout ještě blíž do absolutní světové špičky. 
V pětadvaceti letech konečně naplnil talent a zároveň se poučil, aby v příští sezoně neřešil nic jiného než závody.

Koudelka vyhrál hned první klání minulé sezony Světového poháru v Klingenthalu a splnil si tak hned dva životní sny. Po vítězství měl v dalším závodu na sobě žluté číslo pro vedoucího muže seriálu, 
v němž nakonec obsadil 7. místo. Dojem ze skvělé sezony mu hatí nezdary při dvou vrcholech – Turné čtyř můstků a mistrovství světa ve Falunu. Přitom ve SP byl Koudelka až do 8. března nejhůř čtrnáctý, osmkrát se dostal na stupně vítězů, z toho čtyřikrát na ten nejvyšší.

„Konec nebyl ideální, přesto jsem hodně spokojený. Sezona mi ukázala nedostatky. Vím, na čem zapracovat, abych v té další byl ještě lepší," řekl na tiskové konferenci. „Výsledky mi dělaly radost a i když nevyšly dva vrcholy, můj skokanský život to posunulo jinam. Věřím, že to byl teprve začátek, že se v dalším roce zase posuneme."

Jeho psychiku v sezoně nalomila nejasná pravidla o používání kombinéz. Soupeři balancovali na hraně pravidel, často se dostávali za ni. Český skokan se cítil podveden a na jeho výkonnosti se to projevilo.

„Do dalších let je to obrovské ponaučení. Neměl jsem se na to soustředit, vyčerpávalo mě to, nechal jsem se vykolejit. Ponaučení vyvodím," řekl. „Také zástupci mezinárodní federace přiznali, že se jim to vymklo z rukou a příští rok budou kombinézy kontrolovat důsledněji. Snad to dodrží. Ale tohle je téma, ke kterému se nechci vracet," prohlásil.

Raději sportuje a trénuje. 
I na sjezdovkách v minulém týdnu čtyři dny lyžoval od rána do večera, aby jeho stehenní svaly nevyšly ze cviku. Ještě těžší tréninky ho čekají. Po objemové silové přípravě dostane ale deset dní volno a nejspíš pojede s přítelkyní 
k moři.

„Ale stejně to nevydržím jen tak ležet. Nová sezona je za rohem, je třeba se na to připravit," uvedl. S trenérem Richardem Schallertem už mají plán. Po objemové přípravě začnou připravovat změny zejména v letové fázi. „Musím se vyvarovat věcí, co se nepovedly," řekl Koudelka.

Příští sezona má vrchol 
v Turné čtyř můstků a v mistrovství světa v letech.

„Možná jsem si na sebe vytvořil trochu tlak, ale vím, kde mám rezervy. Všechny změny se projeví až v další sezoně," uvedl skokan. Chce se soustředit na Turné i Světový pohár. „Chci zase co nejvíc pódiových umístění," řekl.