Z celkového vítězství v seriálu, během něhož se ti nejotrlejší závodníci představili šestadvacetkrát v individuálním klání a šestkrát v týmovém závodě, se raduje reprezentant Norska Anders Bardal. Je teprve třetím skokanem své země, který velký křišťálový glóbus získal.

Vítěz seriálu v sezoně nevynechal jediný podnik a s náskokem osmapadesáti bodů překonal druhého Rakušana Gregora Schlierenzauera. Ten tak možná lituje své neúčasti na japonském mítinku, kde kvůli dlouhé cestě dva závody vynechal. Bardal přitom na nejvyšším stupínku stál v sezoně pouze třikrát. Schlierenzauer s krajanem a celkově třetím Koflerem se na něj postavili pětkrát. Přesto vyhrál Nor.

Změna v pravidlech „zařídila“ i českým závodníkům v létě nové podmínky. Všichni museli přejít na kratší lyže, což se nakonec ukázalo jako výhodné.
Roman Koudelka podával kvalitní výkony po celou sezonu. Do finského Kusaama odjížděl v pozici jedničky s nadějnou formou z účastí v letní GP. Kdo by však čekal, že hned v prvním startu získá pětačtyřicet bodů za zisk pátého místa? Zřejmě málokdo.

Koudelka navíc na své výkony v dalším průběhu navázal, přesto v prosinci fanoušci zatrnuli. V tréninku před domácím kláním v Harrachově měl těžký pád, skončil v nemocnici a supervíkend pro něho byl pasé.

Do formy se však dokázal rychle vrátit a psychický blok, na který se mnoho odborníků i fanoušků dotazovalo, ho ani v nejmenším netrápil. Forma nakonec vygradovala 12. února v německém Willingenu, kde skončil druhý a získal tak po harrachovském bronzu z loňské sezony nejlepší umístění v kariéře. Po celou sezonu navíc nevypadl z elitní desítky „svěťáku“, proto si mohl odpouštět kvalifikační skoky.

„Sezona vyšla trochu nad očekávání. Vždycky jsem chtěl proniknout do elitní desítky, což se letos povedlo, takže další rok bude na co navazovat. Jsem hrozně rád i za celkové páté místo z turné čtyř můstků,“ vzpomenul lomnický skokan také na německo-rakouskou část z přelomu roku.

I Hlava spadl

Také Lukáše Hlavu v letošní sezoně potkal nepříjemný pád, následný pobyt v nemocnici a dvouzávodní pauza. V Bischofshofenu dopadl tak nešťastně, že si lyží rozbil klíční kost. Přesto se stal jedním z obrovských překvapení sezony. V loňském hodnocení skončil až 46., letos se tedy posunul hned o dvaatřicet míst kupředu. Navíc si podobně jako Koudelka doskočil pro životní úspěch – to když v Lahti skončil celkově třetí.

„Mám velkou radost, že se mi podařilo umístění do patnáctky. To mě těší nejvíc,“ je i Hlava s uplynulou sezonou spokojený.

Hledá se čtvrtý

Jakub Janda už nezískává první místa jako v sezoně 2005/2006, kdy v celkovém hodnocení „svěťáku“ zvítězil, přesto byl platným členem při závodech týmů a individuální sezonu zakončil na 25. místě.

Nejvíce účastí s výše zmíněnou trojicí si připsal Jan Matura, který však nakukoval do elitní třicítky bodujících závodníků pouze sporadicky. Tři body si v domácím harrachovském závodě připsal i Martin Cikl. Do seriálu letos zasáhli i Borek Sedlák, Antonín Hájek a Vojtěch Štursa, kteří však skončili s nulou.

„Máme za sebou super sezonu a určitě panuje spokojenost. Na celkově desáté místo Koudelky a čtrnácté Hlavy můžeme být právem hrdí. Janda odskákal určitou část také skvěle, ale chybí nám do týmu pořád ten čtvrtý. Potřebujeme přes léto hodně dřít na tom, aby někdo z mladých vylítl nahoru, abychom mohli pomýšlet i na týmy,“ řekl kouč reprezentace David Jiroutek.

V loňské sezoně vévodil celý rok pelotonu skokanů Rakušan Thomas Morgenstern, v letošním resumé zůstal jako sedmý v celkovém pořadí až jako třetí z národního týmu své země za Schlierenzauerem a Koflerem. Hegemonii sportovní nadvlády našich jižních sousedů narušil také Japonec Daiki Ito, který především díky skvostnému závěru, kdy během posledních šesti závodů získal 395 bodů, skončil čtvrtý.

Na slávu Adama Malysze, který se před sezonou se skoky rozloučil, navázal jeho učeň Kamil Stoch. Právě on držel vlajku tohoto v Polsku velmi oblíbeného lyžařského sportu na výsluní. Sezonu zakončil s dvojnásobným ziskem dílčího prvenství na pátém místě.

Mezi nejúspěšnějšími letci figuroval tradičně rakouský závodník Koch, ale kupříkladu i Slovinec Kranjec a na mistrovství světa obrozený Nor Rune Velta.
Slovinský skok má velkou budoucnost. Nejenže se Robert Kranjec stal mistrem světa v letech na lyžích, ale i v dlouhodobé části se mu dařilo. Nakonec pokořil i Koudelku a skončil devátý.

Slovinci se ale v průběhu celé sezony předváděli především jako silný tým. Prevc, Sinkovec nebo Tepes, ale i Damjan nebo Hvala se prezentovali vyrovnanými výkony a pravidelně sbírali třetí místa v týmových závodech.