Co pro vás znamená šesté místo v této anketě?
Je to zpestření sezony. Nedávám tomu příliš velkou váhu. Spíše to beru tak, že si odpočinu, potkám známé, kamarády a lidi, které v průběhu sezony příliš nevidím. Je to odreagování a pobavení.

Pokuste se rekapitulovat váš loňský rok. Byl úspěšný?
Loňská sezona pro mě byla určitě nejúspěšnější v životě. V zimě jsem ve Světovém poháru udělal 12. a 15. místo v Harrachově, což bylo super. Dařilo se mi v létě v Hakubě i Almaty. Sice v letním turné není největší konkurence, ale třeba v Kazachstánu byli i závodníci ze špičky. Je to vždy určitě povzbuzení. V posledních týdnech to ale vázne.

Čím to, že se vám v hlavní sezoně zatím vůbec nedaří?
Je to vyložené tragický! Bohužel to takhle už opravdu beru, protože se trápím. Stále přemýšlíme, kde je zakopaný pes, proč to nejde. Teď už jsme na něco konečně přišli, takže se na to snažíme zaměřit. Byl jsem (před čtvrtečním odjezdem do Německa pozn. aut.) skákat v Harrachově a bylo to lepší. Ale uvidíme, co bude v závodě.

Je to psychický problém? Nebo „jen" není forma?
Nevíme jistě. Určitě je to způsobené i tím, že neskáču v pohodě, v jaké bych chtěl a měl být. Potřeboval bych se chytit jedním výsledkem.

Už jste překousl neúčast na olympijských hrách?
Aktuálně mě vlastně ani příliš nemrzí, že do Ruska nepojedu. S formou, jakou mám, bych tam byl stejně pouze jako divák. A abych tam jezdil kvůli tomu, abych si skákal před závody tréninky, to radši potrénuji doma a pojedu na Kontinentální pohár.

A budete ladit formu na Mistrovství světa do Harrachova.
Přesně tak. Vím, že olympijské hry jsou olympijské hry. Ale vydržím to rád na další. Snad bude forma lepší.

Je teď Harrachov velké lákadlo?
Ano. Tím, že do Soči nejedu, tak je teď domácí mistrovství světa prioritou. Potřebuji povedený závod, abych se před ním dostal do formy a abych mohl v Harrachově předvést výsledek, který by zalepil zatím neúspěšnou sezonu.

Platí dál, že se cítíte nejlépe na mamutím můstku?
Cítím se na mamutu jistější, mám to radši. Zrovna letos ale bylo letů hodně málo. Vlastně jen v Kulmu. A Německo nebo Norsko se vynechalo. Nebylo tolik leteckých skoků jako v předchozích sezonách, což je vzhledem k Harrachovu škoda. I proto se ale nyní těším do Willingenu, kde se také létá daleko.

Jaké dáváte šance české výpravě na olympiádě?
Určitě nejvíc věřím Honzovi Maturovi. Bavíme se na pokoji o nadějích a tak. Věříme, že by desítka mohla padnout, bylo by to pěkné. Ale musí všechno klapnout, někdy je to o náhodě a štěstí.