To je fantastická bilance pětice Vilém Gabčo, Ivo Chodurek, David Böhm, Marian Křenek a Josef Žiga, přičemž prvně jmenovaný se navíc kvalifikoval na světovou olympiádu vamerickémIdaho.

Spokojená výprava SK Nováci Krajánek Město Albrechtice pod vedením trenéra Miloslava Juráně je pravidelným účastníkem zimní speciální olympiády, jež se vlednovém termínu tradičně koná vMalé Úpě vKrkonoších. Ředitel albrechtického Krajánka neměl se svými svěřenci snadnou úlohu, jelikož tréninkové podmínky byly vuplynulých týdnech naprosto mizivé. „Neměli jsme sice moc natrénováno, protože ani letošní zima příliš sněhem neoplývala, ale pořád to bylo lepší než vloňském roce, kdy sníh nebyl ani vKrkonoších a trénovalo se pouze na suchu,“ vysvětlil MiloslavJuráň.

Reprezentanti Města Albrechtic soutěžili výhradně vkategorii běžeckého lyžování na tratích od 500metrů do pěti kilometrů. Iostatní disciplíny však stály za povšimnutí. Již tradičně nechybělo sjezdové lyžování, nově byly zařazeny závody na snowboardu a coby ukázkový sport figuroval pozemní hokej. „Ten jsme dříve taky hrávali a vroce 2001byli dva naši sportovci, Jan Gábor a Zdeněk Kováč, členy reprezentačního družstva České republiky na světové olympiádě na Aljašce ve Spojených státech,“ prozradil Juráň zajímavý úspěch albrechtickýchtvá­ří.

Letošní olympiády vKrkonoších se zúčastnilo na více než 250závodníků ztéměř šest desítek sportovních klubů zcelé České republiky. Závodníci zSK Nováci Krajánek Město Albrechtice však byli jedinými reprezentanty Moravskoslezského kraje. Aostudu mu rozhodně neudělali.

„Do dějství zimní speciální olympiády nás jako vždy spolehlivě přivezl náš Mercedes– Vito,“ objasnil Juráň přesun jeho svěřenců. Výprava se ubytovala ve Sporthotelu a slunného počasí využila kprvnímu tréninku „Zjistili jsme, že jsme vdocela dobré formě, zaběhli jsme si asi deset kilometrů a příjemně unaveni se vrátili do hotelu,“ komentoval trenér úvodní den vMaléÚpě.

Následující den již olympiáda odstartovala slavnostním zahájením. Před samotnými závody se nejprve uskutečnila kvalifikace a na základě výsledků byli účastníci rozděleni do skupin po osmi, aby soutěžili sportovci přibližně stejné výkonnosti. Aalbrechtičtí reprezentanti ve svých kategoriích zářili.

Vzávodě na 500metrů Ivo Chodurek vybojoval cenný bronzový kov. Páté, respektive sedmé místo obsadili David Böhm a Josef Žiga. Jednoznačně největšího úspěchu však Juráňovy svěřenci dosáhly vzávodě na tisíc metrů. Úžasné prvenství a zároveň zlatou medaili získal Marian Křenek.

Pozadu však nezůstali ani ostatní Krajánci. Dvě bronzové medaile vybojovali také Vilém Gabčo a David Böhm. Vpořadí druhý, avšak ten nejcennější kov obdržel po závodě na tři tisíce metrů Vilém Gabčo, jenž se stal nejúspěšnějším reprezentantem Krajánku. Jediný, kdo se neumístil na medailové příčce, byl Josef Žiga. „Všichni jsme bojovali snejvětším nasazením a výsledky se naštěstí dostavily,“ komentoval výkony svých svěřenců spokojený MiloslavJuráň.

Výborná forma albrechtických reprezentantů eskalovala vzávodě štafet. Kvarteto Chodurek, Křenek, Gabčo a Böhm vybojovalo stříbrnou příčku a skvělým úspěchem završilo působení Krajánku na zimní speciální olympiádě vMalé Úpě. „Krátce po závodech proběhlo vyhlášení výsledků a rozdávaly se medaile a věcné ceny,“ pokračoval Juráň vlíčení zážitků.

Úspěšní albrechtičtí závodníci si mimo jiné užili idoprovodného programu. „Ve volném čase jsme si zahráli volejbal, bowling, vykoupali se vbazénu a na vycházkách jsme navštívili některé známé horské chaty a dali si oblíbené sladkosti,“ řekl Juráň. „Večer byl zakončen diskotékou. To vše přispívalo krelaxaci mezi závody a utužovalo naši partu,“dodal.

Radostné úsměvy na tváři závodníků Města Albrechtic bezesporu vykouzlil závěrečný den. Jelikož se vroce 2009koná zimní světová olympiáda, která se pořádá vpravidelném intervalu čtyř let, losovali se zvítězů jednotlivých kategorií její účastníci. Kategorie běžeckého lyžování měla pro Českou republiku přidělena čtyři místa. Anevyzpytatelné osudí dopřálo radosti Vilému Gabčovi, jenž bude reprezentovat svou zemi vúnoru 2009na olympiádě vamerickém Idaho na tratích tři a pět kilometrů.

„Měli jsme obrovské štěstí,“ řekl Gabčův trenér Miloslav Juráň. „Vilém je dlouhodobým reprezentantem našeho zařízení Krajánek vmnoha sportovních odvětvích a vzahraničí ještě nebyl, moc mu to všichni přejeme,“ neskrýval Juráň nadšení. „Chceme ještě více přitvrdit vtréninku, ať se bez medailí nevracíme ani vpříštích letech,“ řekl závěrem ředitel albrechtického Krajánka.

(jg)