Teď jej čeká MS v letech na lyžích. Doma. „Povedla se mi týmová soutěž v Lahti a od té doby si věřím," říká skokan na lyžích.

V pátek byl v Trondheimu čtvrtý a v neděli v Oslu sedmý. „Pravý úspěch přišel v Trondheimu. V Oslu už bylo vidět, že když si člověk věří a i trošku pokazí skok, nic se neděje, desítku dá." 

Vypadá to, že máte před šampionátem v Harrachově formu. Přitom jste toho příliš nenaskákal…
Skoky spočítané nemám, ale nebylo jich tolik, protože jsem toho moc nenatrénoval. De facto jen závodní skoky plus nějakých dvacet ve Wisle, když jsme byli trénovat před Willingenem. Jsem rád, že jdu nahoru.

A na mamutím můstku?
Nula. To pro mě bude velká neznámá.

Je těžké se přeorientovat?
Ani ne. Věřím, že mi to naopak bude vyhovovat. Nebudu dávat do odrazu tak extrémní sílu jako na normálních můstcích. Právě síla mě pak brzdila, skok jsem trošku strhl, technika šla stranou. Na mamutu to dělat nebudu, budu skákat uvolněně tak na 60, 70 procent. To je klíč k úspěchu.

Cíl máte?
Raději si ho nedávám. Po tom, co jsem si prožil, se na to koukám i z druhé stránky. Zdraví je důležité a ničím se stresovat nebudu. Chci být usměvavý a v pohodě, když se mi to povede, výsledek přijde.

Ale medaili byste chtěl, ne?
Nemá cenu říkat, že nejedeme pro medaili – mluvím ale o soutěži týmů, ne o jednotlivcích. Nepředpokládám, že by to tam padlo, obzvlášť v Harrachově. Když budu skákat v pohodě, budu si to užívat, bude i výsledek dobrý a já budu odjíždět spokojený.

Můstek v Harrachově vám sedí?
Upřímně, moc si nepamatuji. Každý rok je to pro mě úplně nový můstek, to jsou vždycky takové nervy. Ale těším se. Když skočíte a užíváte si to, pak se teprve dostaví ten správný adrenalin a je to krásné. A v Harrachově je možné všechno.

Proč zrovna tam?
Jsme doma a já věřím, že nám Krakonoš sešle dobrý vítr. Pak je šance na medailové stupně. Pro mě je ale v individuálním závodě každé umístění do 10. místa fantastické.

Nebojíte se o kvalitu sněhu?
Na dopadu ani ne. Jsem zvědavý spíš na nájezd, ale tam by měl být led, takže by nás to nemělo ovlivnit.

Letní kombinézy máte?
Ne. Michal Doležal teď šije dvě nové. Doufám, že se povedou a přinesou štěstí.

(kos)