Cyklisté Elkovu potvrzovali roli favoritů už od startu u trutnovského Uffa. Diktovali tempo závodu, který měl čtyři vrchařské prémie. Od pelotonu se definitivně utrhli v polovině závodu, v ikonickém stoupání k Pražské boudě, které má v některých místech až třicet procent. Od Tetřevích bud pak jelo šest členů týmu pohromadě až k Trutnovu.

Bojovat mezi sebou začali až těsně před cílem. Jakub Ťoupalík poodjel všem a cílem projel čtyři vteřiny před Matějem Zahálkou, který si stříbrnou pozici vybojoval ve sprintérském souboji s Danielem Mrázem. „Že to vyšlo na mě, je hezké. Dnes by si ale zasloužili vyhrát všichni z těch šesti kluků, kteří jsme jeli vepředu,“ řekl Ťoupalík v cíli.

Závod s převýšením 2501 metrů podle něj nebyl jednoduchý. „Udělali jsme si to dost těžké tím, že jsme hned od začátku jako tým udávali tempo. V kopcích nás pak zůstalo vpředu šest, kteří jsme jeli posledních asi 50 kilometrů pohromadě. Řekli jsme si, že si zazávodíme až na závěrečných třech kilometrech,“ prozradil detaily ze závodu.

Mezi ženami byla nejlepší polská cyklistka Angelika Wróbel. Trasu ujela za 4 hodiny 30 minut a 11 vteřin. „Před dvěma lety jsem tu byla druhá, letos jsem si přijela pro vítězství. Podařilo se mi to, ale nebylo to snadné,“ přiznala. Do cíle přijela o více než 10 minut dřív, než v pořadí druhá Hana Rippelová.

Kratší, 95kilometrovou verzi cyklomaratonu vyhrál mezi muži Štěpán Kopecký (2 hodiny 19 minut a 45 vteřin). V ženské kategorii zvítězila Jana Milec Jiřincová (2 hodiny 26 minut a 12 vteřin). „Mám ten závod ráda, jezdí sem každý rok. Bylo to docela rychlé. Chtěla jsme jet co nejvíc v balíku, ale nevyšlo mi to,“ zhodnotila po závodě.

Krakonošova cyklomaratonu se zúčastnilo celkem 570 sportovců. „Je to závod pro všechny cyklisty. Od dětí po osmdesátileté, pro amatéry i profíky,“ shrnul ředitel závodu Jan Slavíček.

Výsledkový servis ZDE.

Mohlo by vás také zajímat: Co to je? Mazlíci! V Trutnově znovu ožívá projekt Sochy ve městě

Mazlíci! aneb Do Trutnova se vrátily Sochy ve městě. | Video: Pavel Cajthaml