Před vstupem do nového ročníku si pokládali dvorští fanoušci hned několik otázek. Tou hlavní bylo: najdou po roce v nejvyšší soutěži hráči motivaci i pro boje v patrech, kde před rokem poráželi jednoho soupeře za druhým? Odpověď si můžeme jen domýšlet, ale podle výkonů i výsledků to vypadá, že příprava nebyla taková, na jakou jsou ve Dvoře zvyklí.

Už vítězná premiéra proti nováčkovi z Nového Veselí nepřinesla žádný koncert a první zakolísání přišlo o týden později na Chodově. Zřejmě nejlepší podzimní výkon podal Dvůr v derby proti Náchodu a výhra o devět branek nabudila veřejnost na optimistickou notu. Pak ale přišla facka v podobě debaklu na palubovce Bystřice pod Hostýnem a málokdo tušil, že tím Východočeši odstartovali sérii hrůzy. Šok přinesla domácí porážka od Litovle. Hosté ve Strži vedli již o devět branek, Dvůr však fantastickým závěrem dohnal soupeře a za stavu 28:29 šel do útoku. Chyba v rozehrávce ale přinesla protiútok a následnou porážku o dvě branky.

Prohra před vlastním publikem? To zdejší kolektiv v I. lize hodně dlouho nepamatuje. O čtrnáct dní později ale ten samý úkaz přišel i v duelu proti Šumperku. To už na dvorské lavičce nestál kouč Karel Hracha, jehož vedení klubu odvolalo a povolalo dvojici Michal Picha – Karel Schmidt. Pod jejich vedením podlehl tým ještě na hřišti jičínské rezervy, závěr podzimu ale zvládl na jedničku. Přitom byl postaven před těžký úkol porazit dvě mužstva, kterým se v sezoně dařilo. Nejprve přijel Kostelec na Hané a Dvoráci zvítězili o tři góly. Následný duel s plzeňskou Košutkou byl ještě vyrovnanější, dva body ale opět zůstaly doma. „Žlutomodří“ zvítězili rozdílem jediné branky a v tabulce se dostali alespoň na zisk osmi bodů.

To bohužel nic nemění na faktu, že Dvoráci přezimují na sestupové pozici. Na poslední Ostravu sice mají pětibodový náskok, jiný tým ale méně než osm bodů nezískal. Na jaře tak borce z města na Labi čeká perná práce. Do bojů vstoupí 13. února na palubovce Nového Veselí.

Střelci mužstva

Kulhánek Radim 43
Kotík Martin 39
Michajlík Daniel36
Fiedor Daniel 35
Groh Jiří 26
Kořínek David 26
Zelinka Martin 20
Junek Michal 19
Šimek Jiří 13
Hracha Karel 12
Jůza Miloslav 11
Gogolák Lukáš 6
Etrich Pavel 5
Vodička Marek 3
Picha Daniel 3
Voňka Martin 2

Podzimní výsledky

1. HK – Sokol Nové Veselí 29:23
TJ Praha Chodov – 1. HK 26:23
1. HK – TJ Náchod 31:22
TJ Bystřice pod Hostýnem – 1. HK 43:29
1. HK – Tatran Litovel 28:30
Sokol Ostrava – 1. HK 28:23
HCB OKD Karviná SCM – 1. HK 34:25
1. HK – TJ Šumperk 26:29
HBC Ronal Jičín B – 1. HK 30:25
1. HK – Sokol Kostelec na Hané 31:28
1. HK – HC Košutka Plzeň 29:28

Tabulka

1. Šumperk 11 8  1 2 335:320 17
2. Litovel 11 7 0 4 321:289 14
3. Bystřice 11 7 0 4 371:349 14
4. Karviná jun. 11 6  1 4 294:278 13
5. Košutka 11 6 0 5 301:283 12
6. Náchod 11 6 0 5 295:292 12
7. Chodov 11 5 0 6 326:327 10
8. Kostelec 11 5 0 6 314:334 10
9. Jičín B 11 5 0 6 286:308 10
10. N.Veselí 11 4  1 6 314:310 9
11. Dvůr Králové 11 4 0 7 299:321 8
12. Ostrava 11  1  1 9 290:335 3

Všech čtyř vítězství dosáhl Dvůr před vlastními diváky a na jejich podporu bude spoléhat i v jarní části. Na čem by měl tým zapracovat, to je hra na půdě soupeřů. Vždyť zde nebodovali za celou loňskou sezonu, ani v pěti duelech ročníku nového. Nechme se tedy překvapit, jak se Dvoráci na boj o záchranu připraví.

Miloš Kastner: „Takovou situaci jsme před sezonou neočekávali“

Hodnotit odehraná kola s trenérem týmu? Tradičně to tak bývá, v případě dvorských házenkářů ale došlo k výjimce. Kouče Karla Hrachu totiž v průběhu podzimu vystřídala dvojice Picha – Schmidt, a tak dostal prostor člověk, jenž ze své pozice viděl celou úvodní polovinu ročníku 2010/2011. Předseda klubu MILOŠ KASTNER odpověděl hned na devět otázek a nutno říci, že do smíchu mu v zimní přestávce není.

Na jaře jste sestoupili ze Zubr extraligy. Jak moc jste si užili jednu sezonu v nejvyšší soutěži u nás?
Určitě to byla pro všechny hráče, trenéry a funkcionáře velká zkušenost, která se hned tak každému nepovede. Bohužel se ale ukázalo, že to vše mělo i stinný dopad na to, jak pak letošní podzim probíhal.

Nebáli jste se v klubu o ztrátu motivace u hráčů, kteří po roce mezi českou elitou měli potkávat soupeře „jen“ v I. lize?
Nemyslím si ani tak, že by šlo o ztrátu motivace, ale ten přístup k celému podzimu, k tréninkům, přípravě a podobně nebyl úplně ideální.

Start do nového ročníku týmu vyšel. Vyhrál dvakrát doma a o body se pral i na Chodově. Jaké v té době byly cíle a představy klubového vedení?
Tak rozhodně jsme si mysleli, jak my ve vedení klubu, tak i samotní hráči, že se budeme pohybovat v horní polovině tabulky. Takovouhle situaci, v jaké se momentálně pohybujeme, jsme si vůbec nepředstavovali.

Jenže pak přišel šok. Vše začalo debaklem v Bystřici pod Hostýnem a především následovaly dvě porážky před domácím publikem. Na to jste v této soutěži nebývali zvyklí, že?
No právě. V podstatě to začalo tím výpraskem v Bystřici. Ta porážka byla až hrozivá, vždyť my takové příděly nedostávali ani v extralize. Možná se to v následném utkání s Litovlí i odrazilo. Navíc šlo opravdu o domácí porážku v první lize po hodně dlouhé době. Pak jsme podlehli i Šumperku, přičemž, ačkoliv tento tým vede soutěž, neměli bychom takovým soupeřům odevzdávat body.

Nebylo chybou, že jste v průběhu sezony pustili na hostování do Jičína pilíře základní sestavy Jiřího Groha?
Ono se to týkalo až těch posledních podzimních zápasů. Ale Jirka v té době nepodával optimální výkony, a tak jsme věřili, že jej další příležitost v extralize nastartuje a do jarní sezony nám to nebude ke prospěchu.

Po neúspěších jste každopádně potřebovali změnu. Postupně se schylovalo k odvolání kouče, k němuž i došlo. Jak těžké pro vás bylo rozhodnutí rozloučit se s dlouholetým trenérem Hrachou?
Jednoduché to samozřejmě nebylo, ale zrálo to už nějakou dobu. Přistoupilo se k tomu a teprve čas ukáže, zda to byla správná volba. My bychom ale byli moc rádi, kdyby se Karel Hracha v budoucnu, nejlépe co nejdříve, zase do chodu oddílu zapojil, protože by byla velká škoda nevyužít jeho hráčských i trenérských zkušeností.

Tým převzala dvojice Michal Picha – Karel Schmidt. Proč právě oni dva?
Tak je to hlavně o tom, že oba znají dvorské prostředí v házené. Michal byl dlouholetým hráčem a nakonec i vedoucím družstva. Svého času i trenérem. Ten to prostředí a kolektiv zná dobře. No a v případě Karla jsme sáhli do vlastních řad. Vychoval spoustu hráčů při práci s mládeží, a tak jsme mu dali šanci, aby to zkusil i s dospělými.

Dvůr byl po devíti utkáních na předposledním místě. Závěr roku ale naštěstí zvládl a dvěma domácími výhrami zvýšil zisk bodů na osm. Vyhráno není, ale asi jste si hodně oddychli, viďte?
No určitě. Byl to takový postupný cíl, abychom zvládli hlavně ta dvě utkání doma. Nejlehčí to ale nebylo, protože hlavně Košutka patří k těm silnějším týmům z horní poloviny vyrovnané tabulky. Snad se tyhle dva dílčí úspěchy promítnou i do zimní přípravy, aby se kolektiv trochu zkonsolidoval a na jaro se dobře připravil.

Ptát se s jakými plány půjdete do jara, je asi zbytečné. Myslíte jen na záchranu?
Cíle? Každopádně tu soutěž chceme zachránit. Jirka Groh se vrací, a tak věříme, že zvýší údernost našich spojek. Snad se povede příprava a už od začátku jara budeme stoupat tabulkou.