V idylickém prostředí Deštného v Orlických horách strávily basketbalistky Kary Trutnov kondiční soustředění. Šestidenní pobyt proměnily v sérii tréninků, doplněných nezbytnou regenerací v bazénu a sauně.

„Soustředěním v Deštném byla uzavřena první třetina letní přípravy. Náš pobyt v horském středisku byl zaměřen na získání vytrvalosti a doplňován kompenzačními cvičeními, pracovali jsme rovněž na odrazové schopnosti a posilování zápěstí a prstů,“ hodnotil Jiří Kovařík, který vede hráčky Kary Trutnov v přípravě místo Martina Petrovického.

Hlavní trutnovský kouč se ovšem v Deštném na dva dny objevil, než si musel jet plnit povinnosti k národnímu týmu, kde působí v pozici asistenta trenéra.

„Přes rozmary počasí se nám podařilo dodržet stanovený plán a hráčky jsou nachystány na druhou třetinu přípravy, ve které budeme rozvíjet výbušnost a rychlost,“ upřesnil Kovařík.

K dosavadnímu průběhu přípravy se vyjádřil pochvalně. „Pozitivem je velmi dobrý zdravotní stav, který umožňuje plné zapojení hráček do jednotlivých fází. Jako trenér jsem velmi spokojen s přístupem holek k tréninku a plnění individuálních, stanovených objemů,“ řekl Jiří Kovařík.

Družstvo se připravuje v plném složení. Jedinými změnami v týmu jsou příchody Kateřiny Novákové z Hradce Králové a Michaely Bělohoubkové z vlastního extraligového dorostu. Reprezentantce Michale Hartigové skončilo dvouleté hostování z USK Praha a koupil si ji Hradec Králové. „Jinak kádr zůstane stejný,“ dodal manažer Kary Trutnov Jan Braun.

První herní prověrka čeká basketbalistky o víkendu 11. – 12. září v Ružomberoku, kde se zúčastní prestižního mezinárodního turnaje. Fanoušci se mohou těšit také na tradiční domácí turnaj, který je tentokrát kvůli mistrovství světa odsunut na 7. – 10. října. Přestože už většina evropských lig bude v té době odstartována, mohou se diváci těšit na kvalitní účast.

Sezona sice startuje až 20. října, přesto společně s reprezentací České republiky sklízí Kara Trutnov úspěchy již v současné době. Šéftrenér mládeže Petr Kapitulčin a Gabriela Mervínská (na snímku vpravo), úspěšná hráčka z mistrovského dorostu, reprezentovali Českou republiku na Olympijských hrách mládeže v Singapuru.

Podle sportovního manažera Kary Trutnov nelze brát 13. místo, které česká výprava nakonec obsadila, jako neúspěch. „Jde spíše o to, že se mohli takové akce účastnit. Pro našeho trenéra Petra Kapitulčina i pro Gábinu je to obrovská příležitost. Konfrontace s týmy z celého světa je velmi cenná. My jsme rádi, že se trutnovský basketbal opět prezentoval na mezinárodní scéně,“ řekl Jan Braun.

A právě výchova nové generace v místní mládeži je velmi důležitým bodem trutnovského basketbalu.

„Náš klub dosáhl v poslední době v mládežnických kategoriích velkých úspěchů, je nutné vyzvednout první místo v extralize mladších dorostenek a druhé místo v extralize starších dorostenek. Je to výsledek poctivé práce trenérů, a to ve všech složkách klubu. Bez jejich úsilí a zápalu by to nikdy nešlo, všichni zaslouží velké poděkování,“ zdůraznil a ještě dodal: „Ačkoliv jsou výsledky na předních pozicích v mládeži pochopitelně velmi cenné, hlavním úkolem zůstává výchova mladých hráček, které by se prosadily do ligového kádru.“

Kdo ví, třeba z Mervínské a ostatních bude další Kateřina Hindráková nebo Petra Záplatová, které se z trutnovské mládeže propracovaly až do národních výběru České republiky.

Obsáhlý rozhovor s manažerem Kary Trutnov Janem Braunem najdete v Krkonošském deníku příští týden.