Rok vRužomberoku, rok vMiškolci a od letošní sezony vGyöru. Takovým směrem se ubírala kariéra Ireny Borecké po odchodu zTrutnova, který opustila vroce 2005.Sedmadva­cetiletá křídelní hráčka pod Krkonošemi působila tři roky a dnes vrámci 6.kola Evropského poháru FIBA se vrací na místočinu.

„Na Trutnov vzpomínám vdobrém. Líbilo se mi tady. Byl to takový rodinný klub. Mám odsud hodně přátel. Doufám, že se na mě přijdou podívat,“ uvedla usměvavá blondýnka.

Maďarsky? Ne!

Nastoupit proti svému bývalému zaměstnavateli měla Borecká možnost už před třemi týdny vGyöru.„

Hrát proti Trutnovu, to je jako návrat do starých kolejí,“ řekla donedávna ještě česká reprezentantka. „Konečně rozumět itomu, co, kdo říká na hřišti,“ začne se smát. Při zápasech maďarské ligy prý nemá nárok. „Pochytím sem tam něco. Třeba při timech se někdy musím třikrát ptát, co trenér po mě chce. On totiž nemluví anglicky, tak mi to překládají spoluhráčky,“ uvedla Borecká.

Vtomhle ohledu má však vtýmu obrovskou výhodu, protože vGyöru působí islovenská hráčka Bronislava Borovičková. „Hodně mi pomáhá,“ míní Borecká.

Velmi tvrdá liga

Angažmá vGyöru je však pro Irenu Boreckou už druhou maďarskou štací. Svůj pobyt vzemi termálních pramenů a čabajek zahájila vMiškolci. „Bylo to tam fajn, bohužel došly penízky a klub zkrachoval,“ uvedla na adresu týmu, se kterým si loni zahrála iFinal four maďarského poháru. „To bylo něco úžasného, krásná hala, mraky lidí. Český pohár je proti tomu nic,“ vyprávěla Borecká, že vMaďarsku tuto soutěž hodně prožívají.

Isamotná liga byla pro českou hráčku velkým překvapením. Avšak zpočátku trochu drsným. „Než jsem si zvykla na zdejší tvrdou hru, jééé to bylo hrozný. Rozhodčí nepískají a přitom je to samý kontakt. Byla to velká změna,“ povídala Irena Borecká. „Také mi přišlo, že furt hrajeme. Minulý rok jsme začali dřív než všichni ostatní a skončili oměsíc později. Hrůza,“ postěžovala si. Vmaďarské lize je odva týmy více než včeské a hraje se dvakrát týdně ve čtvrtek a vneděli.

„Co se týče kvality, jsou tady dva dobré euroligové týmy Šoproň a Pécz. Na rozdíl od našeho Gambrinusu se však snimi dá hrát. Hodně zápasů je vyrovnaných a často se rozhoduje až vkoncovkách,“ doplnila Borecká informace knejvyšší maďarské soutěži.

Vté je Györ nováček, vždyť do basketbalové mapy byl zanesen teprve před třemi roky. „Vedení však tady do budoucna chce basket pozvednout.“

Plánuje rodinu

Ajaká bude naopak budoucnost bývalé hráčky Trutnova?

„Tak to netuším. VGyöru mám smlouvu na rok a pak uvidíme, co bude dál, jestli se mnou budou spokojeni. Ještě rok bych vcizině možná vydržela, pak bych se ale chtěla vrátit zpět do české ligy. Plány hrát mám plus mínus do třiceti, potom bych chtěla rodinu,“ prozradila 27letá hráčka.

Vizitka Ireny Borecké

narozena: 5.listopadu 1980

bydliště: Brno

výška: 175cm

váha: 65kg

přezdívka: Iris

kariéra: Ždár nad Sázavou (1998– 99), Gambrinus Brno (1999– 2002), Trutnov (2002– 05, bilance: 80ligových zápasů– 673bodů), Ružomberok (Slovensko, 2005– 06), Mišcolc (Maďarsko, 2006– 07), Györ (Maďarsko 2007–??).

úspěchy: 2.místo na ME vPatrasu (Řecko, 2003,) 5.místo na OH vAténách (Řecko,2004)