Její angažmá v klubu, jehož základna se rozkládá pod nejvyššími českými horami, začalo na konci ledna, když v týmu střídala Brazilku Casé.
Americká basketbalistka ERMA FRANCES CARVAJAL přišla do Trutnova z Polkowic jako velká posilam, s úkolem pomoci zvednout letos poněkud tápající Karu. A 185 cm vysoké pivotce se to podařilo.

V rozhodující zápasech sezony se o ní spoluhráčky mohly opřít a společnými silami pak dotáhly obhajobu ligové medaile až do konce. „Musely jsme přejít řadu obtížných překážek. To znásobuje hodnotu našeho úspěchu,“ prohlásila Američanka.

Užila jste si oslavy?
Úžasně! Bylo to parádní.

Jak vypadaly?
Po zápase jsme šly na večeři do Irish Pubu, dorazili tam za námi i fanoušci. Po půlnoci jsme se přesunuly na diskotéku do Máje, tam jsme vydržely až do rána. Bylo to super, všichni jsme měli radost a slavili jsme.

V kolik jste šla spát?
Přišla jsem kolem páté, ale pak jsem ještě byla na internetu a spát jsem šla o půl sedmé.

Co bronzová medaile. Už máte pro ni vybrané místo?
Jasně! Dostala jsem od holek podepsaný dres, tak si ho společně s medailí nechám zarámovat a pověsím ho na zeď u mě doma v Dallasu.

Jak vysoko si ji ceníte?
Určitě hodně. Celé play off bylo napínavé a dramatické, musely jsme přejít řadu obtížných překážek. To znásobuje hodnotu našeho úspěchu. Já jsem moc ráda, že jsem u toho mohla být a pomoct Trutnovu k medaili. Vážím si toho.

Máte nějaké další medaile?
Mám. Zlato z Finska za první místo v poháru, bronz loni z Polkowic z polské ligy. Tam jsme dostaly hrozně velkou medaili, na letišti jsem ji dokonce musela vytahovat z tašky při prohlídce zavazadel, kontroloři nevěděli, co to je.

Pojďme se ohlédnout za sérií o třetí místo s Valosunem. Bylo to o štěstí?

Bylo to o tom, že my jsme moc chtěly medaili a měly proti sobě velmi těžkého soupeře, který ji chtěl taky. Proto byly zápasy tak vyrovnané.

Asi nejkritičtější moment z pohledu Trutnova přišel na začátku čtvrté čtvrtiny prvního utkání, kde se Valosun trhl do pětibodového vedení, a to jste v zápase vedli už i náskokem 15 bodů. Co se tam stalo?
Přestaly jsme proměňovat šance a zhoršily se v obraně. V tu chvíli holky daly hlavy dolů a to se mi nelíbilo. Snažila jsem se je vyhecovat, abychom zase makaly jako před tím.

Na co jste myslela, když šel zápas do prodloužení a následně i druhého?
Že to je jako při zápase evropského poháru Trutnov – Polkowice.

Tam šel zápas dokonce až do třetího prodloužení. Vzpomenete si někdy?
Na to se nedá zapomenout. Hlavně na tu moji trojku v posledních sekundách prvního prodloužení.

Zápas v Brně jste nakonec vyhráli a čekala vás domácí odveta. Byly jste nervózní?
Chtěly jsme medaili vybojovat doma. To byl náš velký cíl. Já jsem byla hodně nažhavená a připravená udělat maximum pro vítězství. Hodně jsem se koncentrovala a jsem šťastná, že se to povedlo.

Druhý zápas se nesl v podobném duchu jako ten první. Po vašem dobrém začátku se dostal do hry i Valosun, který „kousal“ až do konce. Jakou zbraní jste Brno v koncovce udolali?
Dělaly jsme všechno pro náš společný cíl. Daly jsme do toho srdce, lidi nás hnali. Nechtěly jsme zklamat naše super fanoušky ani sebe.

Závěr utkání jste po pátém faulu sledovala z lavičky. Jak vám bylo?
Vytočilo mě to. Ani jsem nechtěla ze hřiště. Sedět na lavičce bez možnosti pomoct spoluhráčkám na hřišti, to je fakt děs.

Kdy jste začala věřit, že bronz je váš?
Když Háňa (Šnajdrová – pozn.) proměnila druhý trestný hod a poté doskočila střelu pod naším košem.

Tři, dva, jedna, konec … Asi řeknete, že ty bezprostřední pocity po zápase se těžko popisují, ale zkuste to.
Obrovská radost všech. Euforie.

Sezona skončila. Co teď po ní budete dělat?
Teď budu odpočívat a užívat si volna, budu se věnovat vedení basketbalového kempu pro děti na sportovní škole v Dallasu, to bude zajímavá zkušenost.

Budete hrát v Trutnově i příští rok?
Teď se všechny moje myšlenky upírají k mojí mamince, která je nemocná. Každopádně jsem byla v Trutnově moc spokojená, líbilo se mi tady moc. Děkuju za šanci, kterou jsem dostala. Co bude dál, to se uvidí.

(Carvajalová po sezoně odletěla domů za oceán a o jejím dalším působení v Trutnově se bude teprve jednat).

Mise „Krkonoše“

ERMA FRANCES CARVAJAL
…a její sezona v Trutnově…

věk: 24 let výška: 185 cm
post:
pivotka číslo dresu: 22

odehrané zápasy: 21
odehrané minuty: 445 (ø 21,19)
dosažené body: 163 (ø 7,76)
fauly vlastní: 52
fauly získané: 20
ztráty míče:  42
získání míče: 30
asistence:  18
bloky:  14
doskoky: 142 (ø 6,76)

střelba
z podkoše:
74/41 (55,41%)
z pole za 2 body:
66/17 (25,76%)
za 3 body:
40/12 (30,00%)
rychlý protiútok:
4/2
střelba celkem:
180/70 (38,89%)
trestné hody:
14/11 (78,57%)