Královéhradecký region reprezentovala tři gymnastická družstva. Družstva žákyň do 11 let z gymnastických oddílů Sokola Dvůr Králové n. L. a Lokomotivy Trutnov a družstvo dospělých z Lokomotivy Trutnov.

Po dlouhé cestě do Ostravy absolvovaly gymnastky v pátek večerní trénink, mladší děvčata musela nazítří nastoupit k závodu již ráno v 7 hodin. Nejprve proběhlo organizované rozcvičení a potom přišlo zahájení. K závodu nejmladších žákyň nastoupilo sedm družstev. Již při rozcvičení bylo jasné, že o vítězství bude sveden velký boj.

Závod se skládá ze tří částí – pódiové skladby, akrobatických řad na koberci a skoků z malé trampolínky. Závodnice předváděly výborné výkony a dokazovaly, že již v tomto věku jim salta, přemety a další náročné gymnastické prvky nejsou cizí. Pódiové skladby zaujaly svou nápaditostí a především přesným provedením.

Závod byl napínavý od začátku až do konce, protože záleželo na každém cviku a doslova na každém pohybu. Po odcvičení závodnice s napětím očekávaly výsledek závodu. Ten byl vyhlášen na slavnostním nástupu. Vyhlášení této kategorie se stalo velkým triumfem sokolských družstev, kdy všechny tři příčky obsadila družstva reprezentující Českou obec sokolskou. K naší velké radosti vybojovalo družstvo Sokola Dvůr Králové n. L. stříbrné medaile. Jsou to první medaile z mistrovství České republiky v historii královédvorské gymnastiky. Za tímto úspěchem stojí především trenérky Ilona Žitnáková a Jana Šedivá a samozřejmě všech deset závodnic. Trutnovské družstvo skončilo ve velkém boji na 5. místě, když na 4. místo ztrácelo pouhou jednu desetinu bodu a také od třetího místa nebylo příliš daleko.

Po vyhlášení nejmladší kategorie k závodu nastoupili dospělí v kategorii junior III. Také zde měl královéhradecký region své želízko v ohni. Družstvo trutnovských gymnastek je na velmi dobré úrovni a mohlo pomýšlet na pěkný výsledek. Bohužel si děvčata vybrala svůj díl smůly. Při přeskoku se zranila Martina Volšanská. Pokusila se nastoupit ještě k pódiové skladbě, ale zranění jí nedovolilo skladbu dokončit, musela opustit plochu a rozhodčí strhli družstvu půl bodu za nedovolené opuštění plochy. Tvrdá pravidla. Tento půlbod stál nakonec trutnovské družstvo stříbrné medaile. A tak nakonec trutnovské závodnice obsadily pátou příčku jako jejich mladší kolegyně.

Takový je sport. Radost z úspěchu se mísí se smutkem z nepovedených výkonů. Účast na mistrovství České republiky je však především velkým zážitkem pro malé i velké závodníky. Na začátku závodu i při vyhlášení hraje státní hymna a závodnice mají pocit, že se účastní něčeho výjimečného. Blahopřejeme všem gymnastkám k dosaženým výsledkům a přejeme mnoho úspěchů do dalšího závodění. Královédvorské sokolky nyní čeká přebor ČOS v sokolské všestrannosti a účast na Eurogymu ve Francii. Trutnovské gymnastky se připravují na Festival do Olomouce a na Brněnský pohár.

Pavlína Špatenková