Hvězdná jména

Jednou z největších hvězd letošního Quiksilver Snowjamu bude určitě vítěz Snowjamu 2006 Rudi Kröll. Z dalších skvělých jezdců se můžeme těšit na parťáka Martina Černíka z freeridového sjíždění na Aljašce Emerica Fronta, finalistu Air&Style Dariuse Heritshiana ze Švýcarska nebo nejlepšího slovenského freestyle snowboardistu Matúše Hubku. Kvůli zranění bohužel musel svůj start zrušit Nor Fredy Austbo, který si při snowboardovém závodě v USA poranil vazy v koleni.

„Je to škoda, že zrovna Fredy vypadl ze startovní listiny, byl jedním z favoritů. Úrazy bohužel nejsou ve snowboardingu ničím neobvyklým. Kvůli Fredyho neúčasti jsem se rozhodl snížit počet pozvaných jezdců na osm, čímž se zvětší šance na postup jezdcům z kvalifikace,“ říká nejlepší český freestyle snowboardista a hlavní organizátor akce Martin Černík.

K osmičce pozvaných jezdců, kteří jsou nasazení přímo do semifinále se připojí první dva nejlepší jezdci ze série O2 4×4 Českého poháru a dalších deset riderů, kteří projdou páteční kvalifikací. „Přes webové stránky se nám přihlásilo přes šedesát jezdců z celé Evropy, takže už dnes čekám ten nejlepší freestyle snowboarding, který je možné na našich horách vidět,“ uvedl Černík. Šedesátka riderů se tedy popere o deset postupových míst.

Noční finále

Quiksilver Snowjam 2008 s celkovou dotací prize money 12 000 eur odstartoval už ve čtvrtek volnými tréninky a foto session. Závod jako takový začne páteční kvalifikací v 11 hodin, která se pojede na 2 heaty. Start semifinále je pak naplánován na sobotní poledne. Samotné finále, kterého se zúčastní deset nejlepších, je na programu hned po koncertu kapely Wohnout. Pojede se od 20 hodin za umělého osvětlení stejně jako před dvěma lety.

Hlavní shaper Nicolas Marduel ze Švýcarska říká: „ Letošní zima není úplně ideální, a to nejen tady v Česku, ale po celé Evropě. Díky současné sněhové situaci se závod pojede na jednom skoku, který ovšem bude mít slušné parametry. Jezdci budou své triky předvádět ve výšce 9 metrů a budou lítat až 25 metrů. Takovéto skoky jsou v Evropě k vidění jen při největších snowboardových akcích. Díky maximální podpoře místního resortu bude trať pro Quiksilver Snowjam připravena skvěle.“

Organizátoři Quiksilver Snowjamu nezapomněli ani na něžné pohlaví, které bude mít svůj vlastní contest. Roxy Jam s celkovou dotací 2000 eur odstartuje v sobotu v 9 hodin ráno, a tak se bude už před semifinále Quiksilver Snowjamu rozhodně na co dívat. Vítězka tříhvězdičkového TTR Roxy Jamu si kromě prize money navíc odnese i oficiální pozvánku na jeden z největších světových závodů freestyle snowboardingu Roxy Chicken Jam, který se koná v americkém Mammoth Mountain.

Hudební třešnička

Všichni, kteří navštívili Snowjam 2006 vědí, že největší freestyle snowboardový závod v Česku není jen o závodění, ale i o zábavě. I tentokrát čeká na návštěvníky obrovské množství doprovodného programu. Už v pátek se mohou návštěvníci těšit na hip-hopovou párty, kde vystoupí nejlepší slovenští interpreti VEC, Zverina a Jazzy. Těsně po sobotním vyhlášení vítězů, které je naplánováno na 22. hodinu večer, se návštěvníci mohou těšit na mejdan v párty stanu, který zahájí kapela Airfare, po nich zahrají headlineři Monkey Business, a do ranních hodin pak bude hrát Ladida a DJ Robot. (keriz)