Ve tři čtvrtě na sedm v sobotu ráno. Sedmdesát pět minut před startem prvních tří hlídek. Teprve až v té době padlo definitivní rozhodnutí, že se 53. ročník Krkonošské 70 letos nepojede!

„Silný déšť a vítr nám přes noc zbořily všechny stany a závod jsme museli zrušit,“ zklamaně prohlásila za organizační výbor K70 MARGARET VRBATOVÁ. Tentokrát nad lidmi zvítězilo počasí. Převážná část z tisícovky běžkařů se tak do Krkonoš vydala zbytečně.

Jak to rozdýcháváte, že takřka celoroční snažení bylo nakonec k ničemu?

Blbě. To víte, žádná sranda to není. Když se všechen materiál přiveze na místo a pak to zase stěhujete pryč. A teď co s tím, včetně jídla.

A máte představu, jak to budete řešit?

Ještě to nijak neřešíme. Zatím jsme to všechno nastěhovali na Nivy a v pondělí to začneme rozdělovat, nabízet. Jestli si například nějaká mateřská školka něco nevezme. Na zimním stadionu budeme pořádat takovou malinkatou dětskou revue pro mateřské školky, tak samozřejmě tam také budeme dávat tatranky, jablka a podobné věci. Prostě se to rozdělí nějakým takovýmhle způsobem.

Důvod zrušení závodu byl při pohledu z okna o víkendu jasný. Co všechno vám ve Špindlu příroda vyvedla?

V areálu, kde nám parta lidí v pátek večer postavila cateringové stany, ve kterých se lidé převlékají a jedí, nám vítr do rána všechno zpustošil. Tyče úplně polámal, plachty se odtrhaly. Všechno bylo mokré. Samozřejmě s větrem byl velký problém také na trati závodu. Vůbec se totiž nevědělo, co udělal po horách, kde je co spadaného. Sice se ráno na trasu normálně vyjíždí a upravuje se, ale to tentokrát prostě nešlo. Večer jsme ještě vše pečlivě značili, ale ráno už to bylo nemyslitelné.

Jak to bylo se závodníky? Kolik jich do Krkonoš dorazilo, když se o zrušení závodu dozvěděli až těsně před startem?

Už v pátek se jich nám prezentovalo tak tři čtvrtě. Některé se nám podařilo zarazit ještě těsně před tím, než vyjeli. To se ale jednalo o týmy z Trutnova, Vrchlabí a blízkého okolí. Co bylo ale nejhorší, že jsme měli přihlášeno i pár družstev z Německa, a ta přijela. A to je prostě špatně.

Mohu vám ale říci, že jedno družstvo si zkusilo tu trasu od startu do kopce vyběhnout, ale za chvilku se vrátilo, protože to prostě nešlo.

Jakých jste se od závodníků dočkali reakcí?

Různých. Někdo chtěl vracet startovné, někdo ho chtěl nechat na příští rok. Někdo byl ale velmi rozumný. Lyžaři, kteří sedmdesátku běhají pravidelně a vědí, o čem to je, za námi sami přišli a řekli, že i kdybychom to pustili, tak by stejně nejeli. Opravdu uznali, že počasí je velice extrémní.

A startovné jste tedy vraceli?

Takhle. V propozicích máme, že se nevrací. My teď ale musíme všechno pořádně spočítat a dohodnout se, co s tím, protože vklad do závodu je nějaký ze strany startujících, ale z naší strany taky. Teď třeba vynaložíme velké částky v poštovném, jak budeme všem družstvům posílat odznaky, čísla, plakáty, energitické tyčky. To vše budeme do těch obálek dávat. Zanedbatelná částka to rozhodně nebude. Navíc jsme zaplatili záchranářskou službu. Nevím vůbec, jestli mi vrátí peníze zpátky. Zaplatili jsme horskou službu, to určitě nedostanu zpátky, rozhodčí, kteří ráno normálně přijeli na závod. Dále autobus z Trutnova, úpravy trati …

Náklady jsou tak obrovské, že si to nikdo z těch hochů, kteří tam začali říkat, že bychom měli vrátit startovné, nedovede představit. Nikdo si neuvědomí, že tatranky jsme museli rozbalit a nebalené si je nikdo z hygienických důvodů ode mě nevezme. Je to spousta věcí, které si teď musím srovnat v hlavě, abychom věděli, jestli lidem vůbec něco můžeme vracet, nebo ne.

Nepřemýšleli jste třeba o přeložení závodu?

Ne. Vůbec. Technicky to je neproveditelné. Na příští týden třeba hlásí, že má být mráz a sněžit. Kdo mi zaručí, že když objednám 1200 porcí guláše, to nedopadne zrovna tak. Rozumíte, kdyby se jednalo o nějaký přespolák, kde bude dvě stě lidí, tak dejme tomu to nějakým způsobem zvládnete. Ale tohle je tisíc dvě stě lidí: nejen z celé republiky, ale i ze Slovenska a Německa. To ukočírovat nejde.

Pokolikáté v historii byla Krkonošská 70 zrušena?

Za 53 let, co se závod pořádá, se rušil asi jen čtyřikrát. Nikdy ale nebyl odvolán takhle na poslední chvíli. To, že jsme ho zrušili z Trutnova, protože se vědělo, že na horách je zeleno, chybí sníh a nemůže se běžet, nebyl ale letošní případ. Sníh na trati byl. Zrušit se musel kvůli těm extrémním podmínkám, které vznikly v noci z pátka na sobotu.