Nápad rozvířit stojaté vody ospalého života malého městečka v Podkrkonoší a nabídnout jeho obyvatelům trochu sportu a zábavy se zrodila v hlavách dvou mladých mužů Vaška Geletiče a Vládi Cermana, kteří také stáli za organizací celé akce.


Start olympionika


Závod samotný probíhal ve dvou kategoriích, smíšených dvojicích a smíšených šestičlenných družstvech v disciplínách kanoe (1 km sjezdu a výjezdu na Labi), horská kola (11 km) a běh (5,5 km). Pořadatelé vybrali náročný okruh, který závodníky provedl malebným okolím města a byl velmi atraktivní i pro diváky, kteří se shromáždili na nejzajímavějších úsecích trati, aby podpořili všechny odvážné.
Tato sportovní akce měla na startu také svoji sportovní celebritu. Členem jednoho z týmů byl český reprezentant ve vodním slalomu Tomáš Máder, několikanásobný mistr světa a bronzový medailista z OH v Sydney. Tomáš hned v úvodním úseku předvedl své mistrovství, když přivezli se svojí partnerkou z vody výrazný náskok pro své další kolegy v družstvu. Diváci tak mohli srovnávat umění profesionálního sportovce s nadšením a bojovností ostatních posádek, z nichž některé nedobrovolně opustili na trati svoji loď a v cíli pak museli využít náhradního oblečení.
Po skončení této velmi atraktivní části se do dalšího boje pouštěly týmy a dvojice s odstupem, který na prvním úseku trati získaly. Dva cyklistické okruhy s opravdu náročným stoupáním umocněným nemilosrdným sluníčkem a adrenalinovým sjezdem ještě zvýraznily rozestupy mezi soupeřícími družstvy a dvojicemi.
Pořadí se přelévalo při každém meziprůjezdu cílového prostoru. Zatímco v kategorii týmů absolvoval každý úsek závodu nový smíšený pár závodníků, účastníci kategorie dvojic si v prostoru startu a cíle jen přezuli sportovní obuv a vyrazili do dlouhého závěrečného běžeckého okruhu. Účastníci této kategorii tak v cíli sklízeli zasloužený potlesk a obdiv přihlížejících diváků. Snažení všech závodníků bylo velmi motivující i pro některé diváky, kteří se již v průběhu závodu a po jeho skončení zajímali o možnost startu v příštím ročníku.
Všichni závodníci kromě jedné dvojice, která musela z klání odstoupit pro zranění členky, úspěšně proběhli cílem a po krátké přestávce vyplněné ukázkou dětského aerobiku a Kyokushinkai karate, došlo k ocenění výkonů účastníků závodu a vyhlášení výsledků